Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Dobrovolní čeští vojáci: Makají jako profíci. A pak pomáhají třeba při povodních

<p>Fyzičku si záložáci utužovali také na nafukovacích člunech</p>

Fyzičku si záložáci utužovali také na nafukovacích člunech

Zdroj:

Vojenské cvičení záloh. Dříve narozené ročníky si jistě dobře pamatují, jaký to býval s prominutím opruz.

Když přišel povolávací rozkaz, museli i staří fotři a otcové od rodin všeho nechat a na dlouhé týdny odjet někam do horoucích pekel hrát si na vojáky.

Dnes je vše jinak. Armáda je profesionální a záložáci jezdí na cvičení dobrovolně.

Bojují jako Korejci

Je dusné dopoledne nadcházejícího léta a ze skupinky chlapů v maskáčích leje pot. Pravá ruka, výpad, levá ruka, výpad. Na malém plácku vedle zaparkovaných vojenských náklaďáků cvičí asi dvacítka mužů musado.

Za 7 000? No neufikni to!

  • Obřízku u nás provádějí urologové a plastičtí chirurgové. Pokud je lékařsky zdůvodněná (zúžení, zánět apod.), hradí ji zdravotní pojišťovna. Jestliže si ale vzpomenete sami, že byste se rádi zbavili kousku kůže, zaplatíte za to. Jak jsme u českých lékařů zjistili, ceny začínají zhruba na 7 000 Kč a končí na 20 000 Kč.
  • V USA, kde jde o obrovský byznys, stojí cirkumcize v přepočtu zhruba od 4 000 do 10 000 Kč. Podle dostupných údajů třeba v Německu za ni vydáte průměrně 46 000 Kč, na Slovensku 7 000 Kč a ve Velké Británii či Spojených arabských emirátech asi 12 000 Kč.
  • Neobyčejně rozšířená je obřízka i v zemích tak odlišných, jako jsou Nigérie a Austrálie. Ani v jedné z nich ji neplatí pojišťovny. Australské to kvůli „zásadám fair-play“ odmítly, nigerijské prakticky neexistují.
  • Obřízka je považována za tak důležitou, že je někdy prováděna i na mrtvých tělech, ať už dětí, nebo konvertitů. Odřezaný kousek kůže by měl být řádně pochován na hřbitově.
  • Katolická církev dnes vůči cirkumcizi zachovává neutrální stanovisko. Jsou ale jiné křesťanské církve (koptská, eritrejská, některé africké apod.), které ji přísně vyžadují.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky