Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Dallas: Legenda pokračuje

Dallas: Legenda pokračuje
Dallas: Legenda pokračuje
Zdroj: google, Archiv pořadů
Prohlédněte si všechny fotografie (6)

Taky jste v devadesátých letech hltali ságu mocného rodu Ewingů? Pokud ano, máte jistě radost. Seriál je totiž zpět a s ním i prohnaný J. R., dobrácký Bobby i dříve často podnapilá Sue Ellen. Těšte se na nové zápletky i postavy.

Desetidílný seriál můžete sledovat na televizi Nova každý čtvrtek ve 20:20. První dva díly zhlédlo české divácké publikum 3. ledna. 

Texas v porevolučních domácnostech

Asi málokoho z nás Dallas zcela minul. Byl to v té době konečně jeden z prvních seriálů tohoto druhu. Ve většině rodin to vypadalo tak, že u obrazovek byli v inkriminované večery ukotveni všichni, včetně dětí a domácích zvířat. O Dallasu se mluvilo v práci, na večírcích i ve škole. Když v jednom z dílů Bobbyho zastřelili, národ ronil slzy. Poté, co se o pár epizod později ukázalo, že to byl jen zlý sen jeho ženy, davy šílely nadšením. Prevítovi "Džejárovi" pro změnu všichni přáli nějakou tu ťafku a když jednoho dne z letadla vystoupila úplně jiná Miss Ellie - matka klanu Ewingů, taktně jsme to přešli (herečka totiž onemocněla a musela být v seriálu na čas nahrazena) a dělali jakoby nic. 

Zdroj: google, Archiv pořadů

Na co se můžete v nových dílech těšit

Největší padouch rodiny J. R. pobývá v luxusním sanatoriu, kde se léčí z klinické deprese. Jeho bratr Bobby se dozvídá smutnou zprávu, že má rakovinu a umírá. Po vyslechnutí diagnózy se proto rozhodne přikročit k radikálnímu kroku – ukončit letité rodinné spory a prodat rodinné sídlo - ranč Southfork. To se ale nelíbí jeho synovci Johnu Rossovi, který objevil na pozemku velké ložisko ropy.

Zatímco Bobbyho adoptivní syn Christopher hledá budoucnost firmy v alternativních zdrojích, John Ross povolá svého otce J. R. na pomoc, aby získali ranč pro sebe. Válka bratrů a celé rodiny tak opět ožívá.

Zdroj: google, Archiv pořadů

Nemalou cestu urazila bývalá královna krásy - Sue Ellen, kterou známe jako zoufalou ženu podváděnou svým mocným mužem. Časy se mění a místo vyklepané alkoholičky se teď vrací jako silná osobnost angažující se v politice. Svoji roli v rodinné válce si nenechá ujít…

Mimo pamětníkům dobře známé postavy Bobbyho (Patrick Duffy), Sue Ellen (Linda Grey) a J. R. (nedávno zesnulý Larry Hagman) se můžete těšit na nové tváře hereckých představitelů "mladé krve" Ewingů. 

Zdroj: google, Archiv pořadů

Dallas žije už 35 let 

Přesně řečeno, celý příběh seriálu se začal odehrávat v roce 1978 na americké stanici CBS, kdy byla odvysílána první série.

Děj původního seriálu, jehož náplní jsou majetkové intriky, mocenské boje, sex a spletité vztahy, se točí kolem bohaté rodiny Ewingových, majitelů prosperující naftařské firmy Ewing Oil, žijících na ranči Southfork poblíž amerického Dallasu. Rodině vládne pevnou rukou zakladatel firmy Jock Ewing, který má se svou manželkou Eleanor, nazývanou “Miss Ellie”, tři syny: J. R., Garyho a Bobbyho. Již před začátkem seriálu Jock odešel z čela firmy a její řízení přenechal synům J. R. a Bobbymu.

Zajímavosti o seriálu

  • Původně hlavním hrdinou seriálu měl být nejmladší z bratrů Bobby, jehož sňatek s dcerou ze znepřátelené rodiny Pamelou Barnesovou v úvodním dílu nápadně připomíná zápletku z Shakespearova dramatu Romeo a Julie. Diváckou pozornost si ale záhy získala záporná postava J. R. Ewinga.
  • Svůj největší úspěch zaznamenal seriál v osmdesátých letech, největší sledovanost pak měla 58. epizoda. V 54. díle, který se vysílal v březnu 1980, byla postřelena hlavní postava J. R. – kdo ho střelil, se ale diváci dozvěděli až po letní přestávce. Otázka, kdo střílel, vyvolala mezi diváky velký rozruch. Tiskla se trička s nápisem Kdo střelil J. R.? a na jméno viníka se uzavíraly sázky. Když se 21. listopadu 1980 vysílal 55. díl seriálu s rozuzlením zápletky, nenechalo si ho ujít 53 % domácností v USA, což je podíl na sledovanosti 76 %. Toto číslo předběhl poslední díl seriálu MASH, vysílaný 28. února 1983.
  • Celkově má seriál Dallas 365 dílů, němečtí diváci ale byli ochuzeni o 7 epizod, neboť podle vyjádření německé televize ARD obsahovaly poslední díly příliš sexu, násilí a byly nudné. Proč se Jock objevil na invalidním vozíku nebo proč J. R. chodil o berlích, nevěděli, ARD tyto díly neodvysílala. Český divák ale mohl sledovat všech 365 epizod.
  • Dallas inspiroval vznik dalších dvou úspěšných seriálů s podobnou tématikou: Falcon Crest (1981-1990) o rodině bohatých kalifornských vinařů a Dynastie (1981-1989) o naftařské rodině Carringtonových z coloradského Denveru.
  • Po skončení seriálu byly natočeny s původními herci dva filmy Dallas: J. R. se vrací (1996) a Dallas: Válka Ewingových (1998). Od roku 2004 se také vydávají DVD s tímto seriálem – v USA je k dostání 6 řad.

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU