Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Čtyři lvi

I příprava bombového teroristického útoku v Londýně může být legrace, i když takové téma z ní nutně udělá kontroverzní film. Komedie Čtyři lvi ale neporušuje dnešní tabu jen proto, aby lacině bavila nebo šokovala.

Oproti zpravodajským zvyklostem si tenhle film dovolil islámské teroristy polidštit, zároveň se však vysmívá jejich fanatismu. Místní džihádisti jsou velmi čilí a taky velmi neschopní. Jejich nešikovný pokus zapojit se do teroristického hnutí vyvolává nečekaný smích a z jejich amatérismu vzniká svěže provokativní humor na pomezí frašky a politické satiry. Pod ním ovšem neustále odtikává tragédie.

Režisér Chris Morris tímto snímkem sice debutuje, ale jeho kariéra provokativního komika satirizujícího, jak lehko se lidé nechají ovlivnit, aby věřili i těm nejabsurdnějším věcem, se táhne britským rozhlasem a televizí už dvě desítky let. Čtyři lvi jsou jejím pokračováním, upraveným pro potřeby celovečerního filmu tak, aby jejich příběh dával smysl a jejich absurdní humor vycházel z konkrétních názorů a situací.

Na scénáři, odvážného pustit se nelítostně do námětu zvlášť v Británii tak ožehavého, s Morrisem spolupracovali ještě dva kolegové. Jeden z nich se podílel na podobně ostré satiře o politicích In the Loop a byl za to nominován na Oscara. Čtyři lvi jsou víc divácký film než In the Loop, díky originálnímu námětu a kanonádám dobře napsaných dialogů zkombinovaných se situačním a groteskním humorem. Podstatněji, fraška je ukotvena v realitě (podpořené režisérovým tříročním průzkumem) a divoká provokativnost a představivost se pojí se seriózností. Lidský život tu váží pořád hodně.

Pětice (anti)hrdinů, čtyři Angličani arabského původu, jeden běloch, který si svou identitu džihádisty zvolil a o to je radikálnější, jsou amatéři, příliš naivní, hloupí či zaslepení, aby viděli všechny absurdní rozpory svého konání. Pozdě si je uvědomí i hlavní hrdina, slušný, spořádaný Omar, v rámci možností až sympatický. Scestná víra všech, že si na vránách vyzkouší trhaviny a pak je v maskách želvy ninja a šaška jednoduše vpašují mezi lidi, je stejně infantilní, absurdně komická a přemrštěná jako smutně směšná a výstižná. Čtyři lvi je komedie, u které se smějete nahlas, ale na konci byste nejradši brečeli.


ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Four Lions
INFO: VB, 2010, Komedie, 97 min
REŽIE: Christopher Morris
HRAJÍ: Riz Ahmed, Kayvan Novak, Nigel Lindsay, Arsher Ali, Adeel Akhtar
HODNOCENÍ: 4/5
AUTORKA RECENZE: Iva Přivřelová

 

Zde si můžete přečíst další filmové recenze na serveru Houser.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky