Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Costa Brava: Pobřeží divoké krásy

Zdroj:

Nejsevernější část středomořského pobřeží Španělska se nestala jedním z nejproslulejších turistických rájů světa náhodou. Když Španělé v 50. a 60. letech minulého století přemýšleli, kam by do své země přilákali turisty, rozhodli se právě pro tuto oblast.

Do té doby byla bezejmenná - až nyní se úřady rozhodly pro romantický název Divoké pobřeží (Costa Brava), který původně vymyslel jako básnický příměr katalánský novinář Ferran Agulló už v roce 1908. Ve hře ale byla i další označení: třeba Řecké pobřeží, Korálové pobřeží, Vznešené pobřeží apod.

Zpětně můžeme uznat, že „divoký“ název tomuto regionu skutečně sedí nejvíc. Rozeklaná skaliska, členité pobřeží, malé útulné zátoky, kouzelná bílá rybářská městečka - to všechno jsou lákadla Costa Bravy, která velmi rychle přivábila miliony Němců, Britů a Skandinávců.

Možná nevíte...

  • Uměle vytvořený „turistický region“ Costa Brava začíná v Blanes - zhruba 60 km severně od Barcelony - a končí na hranicích s Francií.
  • Jeho plocha činí necelých 6 000 km2.
  • Za neformální metropoli je uznávána Girona, důležitá je ale i řada dalších měst, třeba Tossa de Mar, Lloret de Mar či Llafranc.
  • V nedávné minulosti se tu hodně stavěly byty a domy pro cizince. Ty jsou teď velmi levně na prodej...

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky