Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Co znamená termín „přechod“ u mužů?

Zdroj:

I muži prochází obdobím, které je zčásti podobné období přechodu u žen. Obrazně řečeno, můžeme zde použít dnes hodně často v jisté reklamě opakovaný slogan „I muži mají své dny“.

Mužský přechod nazýváme andropauzou, i když je toto označení v porovnání s ženskou menopauzou terminologicky poněkud nepřesné. Zatím co u žen slovo menopauza znamená datum, kdy začala poslední menstruace, u mužů to znamená poměrně dlouhé období postupného a pozvolného snižování hormonálních hladin při zachování reprodukčních funkcí.

Patří sem například potíže psychické (podrážděnost, úzkostně-depresivní nálady, pocit zbytečnosti, nechuť k aktivitě, mrzutost) nebo potíže v oblasti sexuální (snížená chuť k sexu, snížená vzrušivost, problém s dosažením nebo udržením erekce atd).

Pocit zavírajících se dveří

Navíc se mohou přidat i potíže s celkově zvýšenou únavností, menší výkonností, případně i pocity tzv. „zavírajících se dveří“. Když se pak k tomu přidají i další, často bez lékařského vyšetření neodhalitelné komplikace, jakými jsou například ateroskleróza, řídnutí kostí, nebo problémy spojené s prostatou, pak rozhodně nemají ani ženy mužům co závidět.

Naopak, myslím, že muži mají spíše o důvod více závidět ženám péči a osvětu, která jim je v prevenci věnována jak v médiích, tak i v lékařských ambulancích. Sice v poslední době zažíváme větší podporu a osvětu i v preventivní péči o muže, přesto možnosti, které dnešní medicína mužům umožňuje využít, nejsou mnoha lékaři odpovědně nabízeny a rovněž poměrně značné části mužské populace využívány.

Důvodů pro to je mnoho: například ostych, ješitnost, přeceňování svých sil a schopností, nebo zkostnatělé lpění na udržení své „mužské role“, která chlapovi falešně velí, že nesmí projevit žádné slabosti a nedostatky.

Není ostudou a „ocejchováním ztráty mužnosti“, když si muž toto připustí a bude se o své tělo starat lépe, například vhodnou stravou, zdravou životosprávou, případně užíváním různých vitamínových přípravků a doplňků stravy (např. Sarapis pro muže, Gelée royale, Ženšen forte plus a další) nebo navštíví odborníka – sexuologa nebo urologa zabývajícího se andrologií, endokrinologa atd. a nechá se léčit dle potřeby vhodně zvolenými léky.

Co říct závěrem – moderní není tvrdě setrvávat v pozici „vše zvládnu sám a nesmím projevit slabost“, ale postavit se k problémům čelem a řešit je nebo jim vhodnou péči o sebe předcházet.

Více informací naleznete na: www.vegall.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky