Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Čínané míří vzhůru. Do vesmíru

Zdroj:

Určitě znáte ten stařičký vtip. Ve Washingtonu panuje zděšení – Sověti přistáli na Měsíci a natírají ho načerveno! Jen jedna moudrá hlava zůstává klidná: „Nechte je. Až ho natřou celý, napíšeme přes něj reklamu na Coca-Colu…“

To Číňané se natíráním nažluto obtěžovat nebudou. Rovnou chtějí lunu kolonizovat a hospodářsky využívat! Nikdo je přitom nebude rušit.

Novodobí vládci Říše středu, kde byla mimochodem ve starověku vymyšlena raketa, si význam vesmíru vždy uvědomovali. Už předseda Mao Ce-tung chtěl vypustit vlastní družici v roce 1959, aby oslavil 10. výročí založení Čínské lidové republiky. To se ale nestalo, stejně jako nevzlétli dva Číňané do kosmu v roce 1973 (opět nápad Maa).

Teprve v roce 1999 – k 50. výročí vzniku Čínské lidové republiky (ČLR) – vystoupala na oběžnou dráhu raketa Šen-čou 1. A v roce 2003 se do vesmíru podíval první čínský tchajkonaut (viz rámeček Astro-kosmo-tchajko-úrhajós). Od té doby už vzlétlo osm občanů ČLR včetně jedné ženy, důstojnice letectva Liou Jang (33).

Na stanici mají probíhat vědecké experimenty jak uvnitř, tak v otevřeném prostoru v jejím okolí. Počítá se samozřejmě i s pokusy pro soukromé firmy, které sem budou moci materiály dopravovat za pomoci bezpilotních strojů.

Báseň o nebeském spojení

Svých kosmických úspěchů Peking využívá k posílení ducha nacionalismu, který je už tak v Číně velmi vypjatý. V souvislosti s vesmírným programem se hovoří o „posílení národní prestiže, soudržnosti a pýchy“ a zároveň o „dalším kroku k otevření se světu“.

Pokusné spojení Tchien-kungu 1 a Šen-čou 9 bylo uvítáno i básněmi, které akt přirovnávaly k bájnému spojení nebeského pastevce a přadleny, jež žárlivá bohyně rozdělila vytvořením mléčné dráhy. Je pravděpodobné, že každý další úspěch v tchajkchungu bude pro Číňany velkou vzpruhou na cestě z nedávné izolace k vytoužené pozici vedoucí velmoci světa.

Tu už ostatně Čína jednou zastávala a vědomě na ni rezignovala. Podaří se jí návrat do této role? A bude to tentokrát pozice „vedoucí síly vesmíru na příštích 10 000 let“, jak píšou některé současné oslavné básně kosmické (pardon tchajkchungové)?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Jaké je přiměřené kapesné?

Od kdy kapesné a kolik? Dítěti na ruku, nebo na účet? Je vhodné dávat potomkům peníze za domácí práce? Tyto otázky řeší snad všechny rodiny s…

Akční letáky