Jachtařský ráj na Kornati

V jižní části severodalmatských ostrovů se ve směru pobřežních horských pásem táhne skupina drobných ostrovů a útesů. Jedná se o nejčlenitější souostroví v celém Středozemním moři. Nejpůsobivějším přírodním jevem jsou skály směrem k otevřenému moři, uměle vytvořená úžina Mala Proversa, která byla za římských dob prokopána z důvodů mořeplavby, nebo přes 70 km dlouhé tzv. suché zdi. Všechny tyto krásy se zasloužily o to, že jsou ostrovy od roku 1980 vyhlášeny národním parkem. Na ostrově Piškera a Žut jsou dvě velké jachtařské základny, které mají vynikající pověst mezi jachtaři z celého světa.

Lučišće, Pišćéna: Tiché a neobydlené zátoky

Za nevelkou osadou Sveta Nedjelja na ostrově Hvar se nachází nejkrásnější zátoka s bělostnou pláží na jižním pobřeží ostrova – zátoka Lučišće. Kromě nádherného panoramatu, efektních útvarů a vysokých divokých skal nad zátokou oceníte její ukrytí před zvědavci. Bohužel se zde nedá kotvit u břehu, ale z nejbližšího kotviště jde do zátoky dojít příjemnou lesní pěšinou klikatící se podél pobřeží asi za 40 minut. Při pokračování plavby pod Červenými skalami, které mají červenohnědou barvu a vertikální členění, se ukrývá ideální zátoka ke koupání Pišćéna, ve které je i kotviště.

Maňajama na Brači

Pokud jste milovnicí tajemna a ráda prozkoumáváte tmavé a hluboké jeskyně, pak právě tato lokalita je to pravé pro vás. Jedná se o impozantní jeskyňový komplex s krápníky úžasných barev a sály, kde jsou stropy vysoké až 40 metrů. Z počátku sladká voda přechází do mořské slané a dno končí v hloubce 70 metrů. Najdete zde spoustu neprobádaných studní a chodeb, které jsou efektně a neuvěřitelně přírodně zbarvené a zajisté vám seberou dech. Začátečníky okouzlí i krátký ponor ze břehu a seznámení se s mořskou faunou a florou, prohlídka podvodních skalních stěn nebo obhlídka starých potopených vraků.

Tip KAFE.cz

Potápěčská střediska v Chorvatsku nabízejí rozmanité ponory v doprovodu instruktora. Například tzv. DISCOVERY v Podgoře (www.birgmaier-sub.com) je určeno pro úplné začátečníky a zahrnuje školení a půl hodiny potápění v bezpečné hloubce.

Ostrov Žirje: Ropušnice, úhoři a řecké amfory

Ostrov Žirje je jedním z míst, kterým se cestovní ruch zatím vyhýbá. Je vzdálen 5 námořních mil od Šibeniku, od sousedního ostrova Kakan ho odděluje Žirjanský průliv a na jihozápad se rozprostírá pouze otevřené moře. Celý ostrov je ze všech stran obklopen četnými malými ostrůvky a jeho pláže omývá průzračně čistá voda se slabými proudy. Díky nim je okolí vhodné pro rybolov a potápění. Narazíte zde na útesy, které se volně svažují z 12 metrů až do 70 metrů, nebo se můžete potápět podél strmě klesajících útesů až do hloubky 50 metrů. Připravte se na bohatý mořský život plný murén, langust, maček nebo amforové pole o 300 kusech amfor řeckého původu z 1. století před Kristem.

Premantura a mys Kamenjak: Surfařský ráj

Na nejjižnějším konci největšího chorvatského poloostrova Istrie v lesích chráněného území Kamenjak leží malebné městečko Premantura. Jedná se o místo s největším počtem slunečních dnů, nejstabilnějším počasím, omývané teplými a čistými vodami. Všechny tyto okolnosti vytvářejí ty nejpříhodnější podmínky k provozování mořského surfingu. Ať začátečnice, nebo zkušená jezdkyně si užije plachtění při bóru nebo jižním či jihozápadním větru. Nejlepšími lokalitami jsou ty při vlastním mysu Kamenjak nebo na západním pobřeží poloostrova v Medulinském zálivu. Naopak na východ se nejčastěji jezdí u mysu Marlena nebo u Ližnjanu.

Vodní skútry i lyže v Baška Vodě

Baška Voda je významné a velmi oblíbené přímořské letovisko, které zároveň slouží i jako přístav 10 km vzdálený od Makarské. Předností je bohatá vegetace, jakou je vinná réva, olivovníky, fíkovníky, višně maraska, včetně borových lesů, které dosahují až k několikakilometrovým plážím a poskytují příjemný stín. Na první pohled každého turistu okouzlí krásné pláže z drobných oblázků a hrubého písku, které jsou typické pro celou oblast Makarské riviéry. V oblasti se nachází spousta sportovních center nabízejících své služby od vodního banánu, skútru, lyží, parasailingu, až po pronájem plachetnic. Přestože nad obcí vede hlavní Jadranská magistrála, svým provozem rekreanty rozhodně neruší.

Kvarner: Cyklovýlety z Mali Lošini po Ilovik

Přestože jsme v Evropě zvyklí během posledních 10 let na rozvoj cyklistických tratí, v Chorvatsku je toto odvětví zatím ještě v plenkách. Poměrně rozsáhlou sítí cyklostezek s kvalitním informačním značením se ovšem může pochlubit oblast Kvarneru. Můžete vyrazit za frankopanskými hrady nebo skrz nedotčené původní lesy. Nejčastější jsou cyklovýlety za úchvatnými vyhlídkami – jednou z nich je stezka z městečka Mali Lošini až po vyhlídku na ostrov Ilovik, je dlouhá 33 km a obtížnost je střední. Místní infocentra nedoporučují výpravy na kolech v hlavní sezoně v době největších veder a vzhledem k trasám v odlehlých končinách doporučují vození veškerého nutného vybavení na opravu kola.

Turistická procházka Riviérou sedmi Kaštelů

Pobyt u moře si můžete zpříjemnit i procházkami buď podél pobřeží, nebo vyrazit na větší turistický výlet po méně známých památkách. Za jeden z cílů se dá považovat příjemná stará pěší 20 km dlouhá pobřežní cesta, která spojuje všechny Kaštely na Kaštelské riviéře a nachází se severně od Splitu. Jedná se o sedm starých, původně samostatných obcí spojených v jeden administrativní celek s názvem Riviéra sedmi Kaštelů. Nad nimi se zvedá impozantní pohoří Kozjak a území mezi pohořím a mořem je velmi úrodné na vinnou révu, zeleninu a ovoce. Všechny Kaštely jsou oblíbenými přímořskými letovisky, v jejichž těsné blízkosti vede železniční trať Záhřeb – Knin – Split.

Tip KAFE:cz

Informace na internetu najdete na www.chorvatsko.cz.