Chorvatsko I: Základní údaje

Chorvatské pobřeží je velmi členité, takže si můžete vybrat, kde budete raději trávit dny volna.

V minulém roce se pro Čechy stalo Chorvatsko opět nejnavštěvovanější destinací.

Chorvatsko nás láká dostupností, stejně jako svou kulturní a historickou minulostí a vstřícností místního obyvatelstva. Hlavním a zároveň největším městem Chorvatské republiky je Záhřeb, který je považován za národní symbol státu. Jedná se o důležitý dopravní uzel mezi Jaderským mořem a střední Evropou a také se zde soustřeďuje většina kulturního, vědeckého a hospodářského života v zemi. Sídlí tu i Česká ambasáda. Měnou je chorvatská kuna HRK (100 lipa); české koruny za kuny lze měnit v místních bankách (1 EUR = 7,25 HRK; 1 HRK = 3,54 Kč). Nejvýhodnější a nejpohodlnější je platba platebními a kreditními kartami či výběr hotovosti z bankomatů, které jsou v každé větší vesnici. Pro vstup do země stačí občanům ČR platný občanský průkaz nebo cestovní pas, pro turistické pobyty není potřeba vízum (při cestě s dětmi musí být dítě zapsáno v pase rodičů).

Chorvatské pobřeží a zálivy

Chorvatské pobřeží je velmi členité, takže si můžete vybrat, kde budete raději trávit dny volna, zda na vápencovém, které má vysoké, strmé a skalnaté pobřeží, nebo na nízkém a oblázkovém, kde jsou nejkrásnější pláže (především oblast Makarské riviéry).

Chorvatsko

Chorvatsko: Základní dělení pobřeží

 • Západoistrijské přímoří – západní součást poloostrova Istria; jedná se o nejnavštěvovanější a nejživější oblast cestovního ruchu na celém Jadranu.
 • Kvarner – celé pobřeží, které je na severu ohraničené městem Rijeka a končí na jihu v Karlobagu;  vhodné pro rodinné rekreace.  Najdete zde jak nedávno vystavěná letoviska, tak stará lázeňská střediska z poloviny 19. století.
 • Severní Dalmácie – pokračuje od města Karlobag až po mys Zečevo; velice rozmanité přírodní prostředí se dvěma národními parky (Paklenica a Krka)
 • Střední Dalmácie – začíná na severozápadu letoviskem Rogoznica, pokračuje přes Split, Makarskou až do jihovýchodního přístavu Ploč; pro svou harmonii přírody a lidské tvořivosti je často nazývána nejkrásnějším místem na světě.
 • Jižní Dalmácie – pokračování střední Dalmácie až po hranici se sousední zemí – Černou Horou; jedná se o oblast velkých protikladů s významným přístavem Dubrovníkem – perlou Jadranu, který je součástí kulturního dědictví UNESCO.

KAFE.cz zjistilo:

V minulosti došlo k velmi výraznému poklesu pevniny a k jejímu zatopení mořem, proto v Chorvatsku najdete i velký počet zálivů (např. Bakarski, Plominski, Zavratnica), zátok a jezer.

Chorvatsko, Dubrovník

Ostrovy a ostrůvky

Chorvatsko je jednou z mála zemí, která se může pyšnit takovým množství ostrovů a ostrůvků. Velkých ostrovů je 69 a většina z nich je obydlená, menších je 656 a nejsou trvale osídleny.

V severní části patří mezi největší ostrovy:

 • Krk, který je zároveň i jedním z největších chorvatských ostrovů,
 • Cres, kde je uprostřed ostrova sladkovodní Vransko jezero,
 • Pag s nejkrásnějšími oblázkovými a písčitými plážemi,
 • Dugi Otok s mnoha jeskyněmi,
 • Rab s mírným a příznivým podnebím s velkým počtem slunečních hodin.

Na jihu se nacházejí

 • ostrov Brač s malebnou zátokou Farska,
 • Hvar s nejprůzračnějšími vodami na Jadranu,
 • Korčula s kvalitní vinnou révou,
 • Mljet, který je nejlesnatější oblastí celé země,
 • Vis s významnou rybářskou osadou.

(pokračování: Tipy na cestu do Chorvatska v roce 2010)

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Hlavním programovým tipem je Talkshow Jana Saudka SPECIÁL

TV Barrandov: Talkshow Jana Saudka

Hlavním programovým tipem je Talkshow Jana Saudka SPECIÁL, kam si legendy našeho společenského a sportovního života zve extravagantní fotograf Jan…

Akční letáky