Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Chorvatsko I: Základní údaje

Chorvatské pobřeží je velmi členité, takže si můžete vybrat, kde budete raději trávit dny volna.
Chorvatské pobřeží je velmi členité, takže si můžete vybrat, kde budete raději trávit dny volna.
Zdroj: Profimedia.cz

V minulém roce se pro Čechy stalo Chorvatsko opět nejnavštěvovanější destinací.

Chorvatsko nás láká dostupností, stejně jako svou kulturní a historickou minulostí a vstřícností místního obyvatelstva. Hlavním a zároveň největším městem Chorvatské republiky je Záhřeb, který je považován za národní symbol státu. Jedná se o důležitý dopravní uzel mezi Jaderským mořem a střední Evropou a také se zde soustřeďuje většina kulturního, vědeckého a hospodářského života v zemi. Sídlí tu i Česká ambasáda. Měnou je chorvatská kuna HRK (100 lipa); české koruny za kuny lze měnit v místních bankách (1 EUR = 7,25 HRK; 1 HRK = 3,54 Kč). Nejvýhodnější a nejpohodlnější je platba platebními a kreditními kartami či výběr hotovosti z bankomatů, které jsou v každé větší vesnici. Pro vstup do země stačí občanům ČR platný občanský průkaz nebo cestovní pas, pro turistické pobyty není potřeba vízum (při cestě s dětmi musí být dítě zapsáno v pase rodičů).

Chorvatské pobřeží a zálivy

Chorvatské pobřeží je velmi členité, takže si můžete vybrat, kde budete raději trávit dny volna, zda na vápencovém, které má vysoké, strmé a skalnaté pobřeží, nebo na nízkém a oblázkovém, kde jsou nejkrásnější pláže (především oblast Makarské riviéry).

Chorvatsko Chorvatsko Zdroj: Profimedia.cz

Chorvatsko: Základní dělení pobřeží

 • Západoistrijské přímoří – západní součást poloostrova Istria; jedná se o nejnavštěvovanější a nejživější oblast cestovního ruchu na celém Jadranu.
 • Kvarner – celé pobřeží, které je na severu ohraničené městem Rijeka a končí na jihu v Karlobagu;  vhodné pro rodinné rekreace.  Najdete zde jak nedávno vystavěná letoviska, tak stará lázeňská střediska z poloviny 19. století.
 • Severní Dalmácie – pokračuje od města Karlobag až po mys Zečevo; velice rozmanité přírodní prostředí se dvěma národními parky (Paklenica a Krka)
 • Střední Dalmácie – začíná na severozápadu letoviskem Rogoznica, pokračuje přes Split, Makarskou až do jihovýchodního přístavu Ploč; pro svou harmonii přírody a lidské tvořivosti je často nazývána nejkrásnějším místem na světě.
 • Jižní Dalmácie – pokračování střední Dalmácie až po hranici se sousední zemí – Černou Horou; jedná se o oblast velkých protikladů s významným přístavem Dubrovníkem – perlou Jadranu, který je součástí kulturního dědictví UNESCO.

KAFE.cz zjistilo:

V minulosti došlo k velmi výraznému poklesu pevniny a k jejímu zatopení mořem, proto v Chorvatsku najdete i velký počet zálivů (např. Bakarski, Plominski, Zavratnica), zátok a jezer.

Chorvatsko, Dubrovník Chorvatsko, Dubrovník Zdroj: Profimedia.cz

Ostrovy a ostrůvky

Chorvatsko je jednou z mála zemí, která se může pyšnit takovým množství ostrovů a ostrůvků. Velkých ostrovů je 69 a většina z nich je obydlená, menších je 656 a nejsou trvale osídleny.

V severní části patří mezi největší ostrovy:

 • Krk, který je zároveň i jedním z největších chorvatských ostrovů,
 • Cres, kde je uprostřed ostrova sladkovodní Vransko jezero,
 • Pag s nejkrásnějšími oblázkovými a písčitými plážemi,
 • Dugi Otok s mnoha jeskyněmi,
 • Rab s mírným a příznivým podnebím s velkým počtem slunečních hodin.

Na jihu se nacházejí

 • ostrov Brač s malebnou zátokou Farska,
 • Hvar s nejprůzračnějšími vodami na Jadranu,
 • Korčula s kvalitní vinnou révou,
 • Mljet, který je nejlesnatější oblastí celé země,
 • Vis s významnou rybářskou osadou.

(pokračování: Tipy na cestu do Chorvatska v roce 2010)

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Hlavním programovým tipem je Talkshow Jana Saudka SPECIÁL

TV Barrandov: Talkshow Jana Saudka

Hlavním programovým tipem je Talkshow Jana Saudka SPECIÁL, kam si legendy našeho společenského a sportovního života zve extravagantní fotograf Jan…

Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU