Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Chios: Ostrov Homéra a Kolumba

Zdroj:

Všechny své katastrofy a tragédie si tento malý kousek země ležící jen sedm kilometrů od břehů Turecka zřejmě vyčerpal v 19. století. Předtím tu panovaly téměř nerušený klid a blahobyt. A dnes? Přijeďte si užít tu vzácnou pohodu!

Bohatství Chia vždy pocházelo z pěstování mastichy, unikátní pryskyřice, která je zmiňována už v bibli. Za časů tureckého panství (skončilo až v roce 1923) dokonce její pěstování vyneslo ostrov mezi nejbohatší regiony osmanské říše.

Všelék

Naopak, stále tady vládne neuspěchaný poklid, který byl po staletí pro středomořské ostrovy tak typický.

Samozřejmě jsou tu idylické pláže, azurové moře, silničky jako stvořené pro cyklistiku, trekingové trasy po kopcích s divokými tulipány, olivové háje, městečka opevněná proti nájezdům pirátů i taverny s domácími lahůdkami. Také však jedna velká atrakce navíc: klášter Nea Moni s byzantskými mozaikami, který vzalo pod svou ochranu UNESCO!

Rodiště záhadného objevitele?

Podle jedné teorie se na Chiu narodil Kryštof Kolumbus. Ten se sám prohlašoval za Janovana - a právě v jeho době ostrov Chios patřil italskému městu Janovu. O Chiu se Kolumbus několikrát zmínil ve svých zápiscích, které si zčásti vedl v řečtině. Po celý život se stýkal s janovskými rody usedlými na ostrově. Samo příjmení Kolumbus (v latině holub) je v podobě Kouloumbis na Chiu dodnes dost časté.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Test: Lidé versus Zvířata

Vědci prokázali, že některé čistě lidské vlastnosti se vyskytují také u zvířat. I když nedokážou mluvit, jejich vnitřní prožívání je velmi rozmanité…

Akční letáky