Cestování před rokem 1989

Cestování před rokem 1989

Možností na využití horkých letních dnů je dnes nespočet, ale jak to bylo před více než dvaceti lety?

Každý měl své tajné sny, kde a jak stráví dovolenou, ale skutečnost byla většinou taková, že každý pátek po obědě se naložily kufry automobilů a vyrazilo se za víkendovými radovánkami na rodinné chaty a chalupy. Ale pokud jste měli tu pověstnou kapku štěstí a velký pytel trpělivosti, podívali jste se i za hranice naší malé vlasti. Nabídka cestovních kanceláří, které během roku dokázaly dopravit a většinou i ve zdraví dovezly zpět,přes 600 tisíc lidí, v té době ovšem nebyla nekonečná.

NDR: Polobotky a podprsenky

Jedničkou v lokalitách návštěvnosti zahraničních států byla Německá demokratická republika, kterou v té době nejvíce proslavil produkt automobilky Sachsenring Trabant. Na ten ovšem obyčejný občan s průměrným měsíčním platem 1200 Kčs mohl zapomenout. Ale před sousedem se mohl blýsknout novými dovezenými polobotkami značky Salamander, nebo elegantními dámskými lodičkami či vkusnými podprsenkami.

Berlin

Maďarsko: Klobásy, čabajky a paprika

Maďarská lidová republika obsadila pomyslnou druhou příčku na žebříčku zahraničních cest do roku 1989. Tato doba by jistě potěšila Šimona Pláničku a jeho teorii o dojivosti krav, která činila 4 380 litrů ročně včetně obhospodařování státních polí. Skutečnou pochutinou, které neodolala ani zapřísáhlá vegetariánka, byly maďarské klobásky, salámy a nakládané pálivé papriky. Problém ovšem nastal na hranicích – při důkladných prohlídkách vozů čabajky pohraniční stráž zabavila. Jedinou jejich záchranou bylo nakousání každé nožičky...

Čabajka

Bulharsko: Posezení s rolníky a víno

O turisty, a především o jejich peníze ze střední a východní Evropy, do které spadá i naše země, měla zájem Bulharská lidová republika. Síť hotelů a turistických zařízení začala v této zemi u Černého moře vyrůstat již v polovině šedesátých let. Při organizovaném 11denním výletě bylo pro vás připraveno posezení s bulharskými rolníky, návštěva polnohospodářských závodů, nebo institutu na pěstování zeleniny. Navíc jste dostali na ochutnání bulharská vína vynikající chuti, za které vám kamarádi po návratu utrhali ruce.

Bulharsko

SSSR: Matrjošky

Nejrozmanitější nabídku vyžití poskytovala nejrozlehlejší země komunistické éry – Svaz sovětských socialistických republik. Jak hlásal slogan tehdejší cestovky – Do země, kde je pohostinnost samozřejmostí! – se lákali turisté na dlouhé pobytové letecké dovolené. Povinností byla návštěva hlavního města Moskvy včetně proslulého Mauzolea V. I. Lenina a obchodního domu GUM. Soudruzi vám také ukázali carskou rezidenci, kde se konala Jaltská konference nebo Bratskou vodní elektrárnu. Největší perlou však je výlet na nejhlubší jezero světa Bajkal. A jaký dárek se z tohoto mnohonárodnostního komplexu dovážel? Panenky v panence – matrjošky.

SSSR

Kuba: Tabák a doutníky

Jen čelní představitelé tehdejší Komunistické strany Československa a jejich rodinní příslušníci dostali výjezdní doložku pro výjezd do zaoceánské Kuby: Návštěva mořského akvária v hlavním městě Havaně, muzea známého amerického spisovatele Ernesta Hemingwaye nebo indiánské jeskyně s podzemní říčkou. Vášnivý kuřák neodolal a svou cigaretku byl v místních tabákových továrnách ochoten okamžitě vyměnit za ručně uválený doutník na silném stehně místních černošek. Kubánský tabák a rozmanité druhy doutníků byly i častými suvenýry z daleké cesty.

Kuba

Zajímavost KAFE.cz

Při dnešních cestách po území Schengenského prostoru (většina evropských států) vám stačí platný občanský průkaz. Ale dříve jste museli pilně a hlavně pravdivě vypisovat různá prohlášení.  Častokrát se stávalo, že vás celníci vysvlékli do spodního prádla a kontrolovali, zda s sebou nemáte nadlimitní počet valut. Pamatujete?

» Retro fotogalerie» Přidat fotku

Vybrané fotografie budou zveřejněny na Kafe.cz a v časopisu Vlasta nebo magazínu Retro.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky