Z chladných zákrutů řeky Vltavy vystupují kamenné domy s dřevěnými okenicemi. Občas se mezi ně vklíní bílý barokní palác nebo pivovar, ve kterém se kdysi vařilo oblíbené bílé pšeničné pivo. A tomu všemu vévodí renesanční zámecká věž plná maleb. Český Krumlov je prostě nejkrásnější od vody.

Tři sta historických budov

Český Krumlov je právem v centru pozornosti návštěvníků. Roku 1963 byl vyhlášen městskou památkovou rezervací a v roce 1992 se dočkal zařazení do fondu světového dědictví UNESCO. Aby také ne, vždy Krumlov je dokonalou ukázkou historického města, prakticky nezasaženého stavebním boomem 19. a 20. století. Pyšní se třemi stovkami historických budov, téměř do poslední nádherně zrestaurovaných a zakonzervovaných.

Krásné královské město

Mnoho krásných měst je postaveno na krvavých základech. Ani Český Krumlov není výjimkou. Přemyslovci, kteří v 10. století vyvraždili Slavníkovce, věnovali region věrným členům své družiny – Vítkovcům. Do tohoto rodu patřili i pánové z Hradce a Rožmberka – šlechtici, kteří povznesli Český Krumlov mezi nejkrásnější a nejvýznamnější města českého království. Především za Rožmberků nastal obrovský stavební a obchodní rozmach. Český Krumlov měl za jejich nadvlády kolem stovky domů. Za Petra I. z Rožmberka to v Českém Krumlově dokonce vypadalo jako na královském dvoře – tak bohaté a mocné to bylo město. A většina krásy vydržela dodnes…

Za mučením na náměstí

Centrem všeho je náměstí Svornosti. Tady stojí historická budova radnice – renesanční stavba z 16. století. Tady se rozhodovalo o všem, co se v Českém Krumlově dělo. Dnes se tu nachází Muzeum tortury. Pokud máte pro strach uděláno a zajímá vás, jakými kousky a nástroji lámali mučitelé z nevinných přiznání viny, neváhejte a vstupte. O kus dál zase stojí tzv. Zlatokorunský dům, jehož gotické interiéry patří k nejkrásnějším u nás. Barokní mariánský sloup na náměstí je mladší – z roku 1717.

Zámek: Druhý největší u nás

Kromě samotného města stojí za pozornost i krumlovský zámek, původní hrad. Dnešní areál je druhý největší v Čechách hned po Pražském hradu. Jeho součástí jsou vedle renesanční věže – dominanty Českého Krumlova – i obytné paláce, konírny, knihovny, nebo třeba obydlí puškaře či tzv. máselnice (věž, v níž se tlouklo máslo). A zapomenout samozřejmě nesmíme na honosné zámecké zahrady s otáčivým divadelním hledištěm – nejznámějším u nás.

Tipy Kafe.cz : Co v Českém Krumlově nevynechat?


Informace na internetu