Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Česko křížem krážem: Okouzlující Lednicko-valtický areál

Česko křížem krážem: Fantastický Lednicko-valtický areál
Česko křížem krážem: Fantastický Lednicko-valtický areál
Zdroj: ČTK

Ne nadarmo je Lednicko-valtický areál součástí světového a kulturního dědictví UNESCO. Je tu krásně z mnoha důvodů a o zábavu pro každého postaráno.

Diskutujte: Máte nějaký tip, co určitě nepropásnout v Lednicko-valtickém areálu a jeho blízkém okolí?

Ať už se do něho vypraví romanticky zamilovaná dvojice, rodina s dětmi, milovník cyklistiky, přírody nebo turistiky, nikdo neodejde bez nezapomenutelného zážitku. Na víkend je výlet sem skoro málo, a tak se vyplatí přidat si k některému z víkendů babího léta ještě volný den.

Dominantou 283 kilometrů čtverečních rozlehlého areálu v jihomoravském kraji (okres Břeclav) jsou dva zámky: Lednice a Valtice, které šlechtický rod Lichtenštejnů poctivě střídal podle ročních období. V okolí Lednice je, jak ostatně název místa napovídá, skutečně větší zima (proto se vyplatí do batohu přibalit svetr nebo větrovku) – sloužil jako letní sídlo.
Oba zámky obklopují nádherné pěstěné zahrady, ve kterých se zdaleka nemusíte jen procházet po svých a prohlížet si další zajímavé stavby (Minaret, Janohrad, Rybniční zámeček, Lovecký zámeček, Apollónův chrám, Obelisk aj.).

Česko křížem krážem: Fantastický Lednicko-valtický areál


Nabízejí se jednak romantické výlety na lodičkách, ale Lednicko-valtický areál proplétají úžasné cyklotrasy, které zvládnou i méně zdatní cyklisté a navíc na nich z drtivé většiny nemůžete potkat auto, což ocení především rodiny s dětmi.
Naprosto unikátní je také možnost vychutnat si projížďku na koni. Myslí tady zjevně na všechno, protože samozřejmě nemusíte do areálů táhnout koně vlastního.

Tip pro cyklisty: Tzv. Lichtenštejnské stezky měří 90 km a navzájem se důmyslně proplétají. Můžete je tedy navzájem kombinovat. My doporučujeme například 39 km dlouhou Lichtenštejnskou trasu Valtice – Hlohovec – Lednice – Janův Hrad – Lednické rybníky – Nový dvůr – Tři Grácie – Svatý Hubert – Rendez-vous – Valtice.

Česko křížem krážem: Fantastický Lednicko-valtický areál

Tip pro milovníky koní: Budete se cítit jako šlechtična z rodu Lichtenštejnů, když si půjčíte koně ve zdejším Hippoclubu a vydáte se například k romantické zřícenině Janův hrad podél Dyje. Malé děti určitě potěší možnost projet se na poníkovi.

Česko křížem krážem: Fantastický Lednicko-valtický areál

Nebyla by to jižní Morava bez skvělého vína. Například Valtice se pyšní přízviskem „hlavní město vína“ a není to neopodstatněné, protože zde sídlí Národní vinařské centrum.
 

Tip na podzimní výlet: Lázeňské vinobraní ve městě Lednice letos proběhne 22. září od 14:00 před budovou lázní. Kromě vína se můžete těšit také na jarmark lidové tvořivosti a bohatý kulturní program.

Česko křížem krážem: Fantastický Lednicko-valtický areál

Kompletní informace naleznete na velmi pěkně zpracovaných stránkách www.lednicko-valticky-areal.cz.
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky