Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Česko křížem krážem: Jarní výlet do Beskyd za relaxem a skvělým jídlem

Česko křížem krážem: Jarní výlet do Beskyd
Česko křížem krážem: Jarní výlet do Beskyd
Zdroj: kaplan, Thinstock, hotel Horal, Wikipedie
Prohlédněte si všechny fotografie (6)

Jaro je v plném proudu, nicméně na vrcholcích hor se budete stále ještě brodit sněhem. Když po procházce zajdete do sauny či na masáž a spočinete na slunečné terase, zamilujete se. Na relax víkend do Valašských vrchů vyrazila editorka Katka a má pro vás několik tipů, proč se vyplatí ji následovat.

Mohlo by vás také zajímat: Na vlastní kůži: Hevíz, aneb relax u největšího termálního jezera v Evropě

Moravskoslezské Beskydy leží na východě naší republiky na hranici se Slovenskem a Polskem. Nejvyšším vrcholem je Lysá hora s výškou 1 323 m. V roce 1973 bylo toto území vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí.

Nechejte se okouzlit místním folklórem, lidovou architekturou a historií. Beskydy totiž náleží k oblastem s bohatou tradicí, se kterou se tu setkáte na každém kroku.

Místa, která rozhodně musíte navštívit:

Velké Karlovice

Velké Karlovice najdete v podhůří Javorníků a Beskyd. Svou rozlohou 82 km² patří mezi největší obce v ČR, což vzbudí vaši pozornost už při průjezdu (jsou totiž přímo nekonečné). Obec byla založena v roce 1714 Karlem Jindřichem ze Žerotína a v roce 1762 získala svou pečeť. Z této doby se zachovalo několik stavebně kulturních památek.

Tip Kafe.cz
Určitě nesmíte minout zdejší kostel z roku 1754, postavený ve stylu pozdního baroka a to kompletně ze dřeva, bez použití jediného kovového prvku. Při pozdějších rekonstrukcích už ale došlo, sem tam, i na nějaký ten hřebíček. V létě se zde konají prohlídky s průvodcem.

Za návštěvu stojí také kupecký dům sloužící jako karlovské muzeum, které vám přiblíží obraz života lidí v tomto koutu Valašska.


Zdroj: kaplan, Thinstock, hotel Horal, Wikipedie

Pustevny

Toto místo se nachází ve výšce 1 018 metrů a bylo pojmenované po poustevnících, kteří zde žili. Pustevnám dominují dřevěné stavby vytvořené v lidovém slohu významným slovenským architektem Dušanem Jurkovičem. Nesou jména Maměnka a Libušín a při pohledu na ně si připadám jako Nastěnka před chaloupkou dědy Mráze.

Zajímavost: O tomto místě se proslýchá, že tu mívaly slety čarodějnice, a aby toho nebylo málo, zdejší podzemní chodby prý ukrývají poklad! 

Východním směrem kolem jediného plesa v Beskydech lze dojít k Čertovu mlýnu (1 207 m) s ojedinělými skalními útvary. Hřebenovkou směrem k západu, kolem sochy pohanského boha Radegasta z roku 1931, lze pohodlně dosáhnout vrcholu Radhoště (1 129 m), odkud jsou neopakovatelné výhledy do dalekého okolí.

Tip Kafe.cz
V letní sezoně se na Pustevny dostanete pohodlně sedačkovou lanovkou (nástupní stanice se nachází poblíž hotelu Ráztoka v Trojanovicích).


Zdroj: kaplan, Thinstock, hotel Horal, Wikipedie

Hrad Hukvaldy

Jedná se o zříceninu gotického hradu, který byl postavem mezi lety 1257 až 1285 a patří mezi tři největší hrady v ČR. Ve zdejší oboře se často při svých návštěvách procházíval hukvaldský rodák - hudební skladatel Leoš Janáček. Dnes můžete v oboře spatřit daňky a muflony.

Tip Kafe.cz
Každoročně se v letním amfiteátru, který je součástí hradu, pořádá mezinárodní festival Janáčkovy Hukvaldy. Mimo festivalové produkce tu od jara do zimy nabízí návštěvníkům celou řadu zajímavých programů. Můžete spatřit rytířská představení, tradiční hradní strašidla či řemeslné jarmarky.

Zdroj: kaplan, Thinstock, hotel Horal, Wikipedie

3 dobré důvody, proč vyrazit do Beskyd:

1. Zdejší oblast je proslulá výtečným jídlem, takže esemesky, které odtud posíláme domů, vypadají spíš jako deníček gastrosexuála.

Tak třeba: Dala jsem si své oblíbené brynzové halušky s pivem a tradiční valašské frgále. I když právě lije jako z konve, vše je zalité sluncem :-)

Nebo: Dneska jsme učinili neuvěřitelný gastronomický objev! V Hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích jsme ochutnali zdejší jehněčí speciality a na závěr nám šéfkuchař naservíroval něco, co jsme ještě nikdy neviděli – makovou zmrzlinu. Dokonalé!

Zdroj: kaplan, Thinstock, hotel Horal, Wikipedie

2. Když sleze sníh, je čas vyrazit na kolo, pěší výlety, nebo můžete vyzkoušet půjčení dvoukolového vozítka Segway či otestovat svoji sílu a obratnost v lanovém parku.
Beskydy nabízí hustou síť značených cyklotras nejen pro rodiny s dětmi, ale také ty obtížnější, které vedou až na vrcholky hor.

Zdroj: kaplan, Thinstock, hotel Horal, Wikipedie

3. A pokud zrovna prší, schovejte se do wellness (v karlovickém hotelu Horal mají bazény se slanou vodou vyhřívanou na 36°C a každou lichou hodinu tu nabízí saunové rituály). Můžete tu odpočívat s partnerem ve vířivce nebo se nechat hýčkat při nějaké hodně exotické masáži. Co třeba ta, kde vám po těle masérka přejíždí střídavě teplými a chladnými mušlemi? Vyzkoušet ji můžete ve SPA hotelu Lanterna - Velké Karlovice pod názvem Pure Fiji.

Zdroj: kaplan, Thinstock, hotel Horal, Wikipedie

Chcete také na vlastní kůži zažít luxusní relax v Beskydech? 

Zdroj: kaplan, Thinstock, hotel Horal, Wikipedie
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky