Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

České Švýcarsko: Ideální podzimní výlet!

Zdroj: Profimedia.cz

Udělejte si o některém z podzimních víkendů čas a vydejte se s dětmi na výlet do Českého Švýcarska. Pořiďte si kvalitní obuv a vykročte k Pravčické bráně. Tento výstup, ač poměrně náročný, stojí zato.

Česká strana

Jedno z nejromantičtějších míst v České republice je Národní park České Švýcarsko, který se rozkládá na severu Ústeckého kraje a přiléhá ke státní hranici. Vznikl vyčleněním přírodně nejcennější části Děčínské vrchoviny tvořící jádro Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Jde o území v okolí měst Děčín, Česká Kamenice a Hřensko, kde kaňon Labe představuje nejnižší místo v ČR (114m). Kaňon je hluboký 300m a je nejmohutnějším pískovcovým kaňonem v Evropě. Budete mít jedinečnou možnost spatřit pískovcové věže, kaňony, stolové hory a skalní hřbety vynořující se z nedozírné plochy lesů, jejichž rozlehlost vás určitě ohromí.

Saská strana

Národní Park Saské Švýcarsko je část na německé straně spojena s Českým Švýcarskem poklidně protékající řekou Labe. Zachovaly se zde přirozené lesy a jsou tu také nejpřísněji chráněné části.

Poznáte šichu černou?

Okouzlí vás zde také množství rozmanitých rostli a živočichů. Některé z nich váš potomek uvidí určitě poprvé a vy budete mít příležitost (ovšem po nastudování doma), se před ním ukázat jako skutečný znalec přírody. Vyskytují se zde třeba čáp černý, rys ostrovid nebo plch zahradní. Z rostlin jmenujme rojovník bahenní, violku dvoukvětou nebo šichu černou. Charakteristické jsou různé druhy mechorostů a také vzácné druhy hub.

Pravčická brána

Množství přírodních památek, naučných stezek a soutěsek vás přinutí zůstat o pár dnů déle. České Švýcarsko, plné těchto přírodních krás, doplněné lidovou architekturou roubených a brázděných domů, je skutečně víc než zajímavé. Jeho symbolem je ohromující Pravčická brána. Tato národní památka je jeden z nejznámějších morfologických útvarů českých skalních měst. Přístup na ni sice není zcela umožněn, ale kochat pohledem se můžete při občerstvení po náročném výstupu v restauraci Sokolí hnízdo nebo z četných vyhlídek kolem.

Soutěsky

Projet na pramicích se můžete Divokou soutěskou, která je zpřístupněna pouze tímto způsobem, stejně jako Edmundova (Tichá) soutěska. V důsledku hromadění vzduch v hluboce zaříznuté soutěsce rostou na jejím dně chladnomilné druhy rostli, ze zástupců fauny se zde vyskytuje netopýr vodní a vzácně také vydra říční. »Památkomilové« budou nadšeni z Vesnické památkové zóny Kamenická Stráň nebo Vysoká Lípa.

Šaunštejn a Děčínský zámek

Nedaleko od České silnice se nalézá jeden z nejkrásnějších skalních hradů – Šaunštejn. Výstup na tento hrad je sice poněkud krkolomnější, ale děti ho určitě zvládnou a bude pro ně netradičním osvěžením. Leží cestou k Malé Pravčické bráně vzdálené 1,5km od hradu. Cestou k ní si můžete užívat vůni a ticho zdejších rozlehlých lesů. Návštěva nedalekého Děčína se vám určitě vyplatí, můžete si nejen udělat výlet lodí do nedalekého Německa, ale také navštívit zdejší zámek a jeho přilehlou růžovou zahradu. Část zámku je sice v rekonstrukci, ale zpřístupněné objekty skýtají mnoho zajímavostí. České Švýcarsko nabízí množství možností ubytování, takže i v případě spontánního rozhodnutí se pro výlet do této oblasti, budete mít kde složit hlavu.

Tip Kafe.cz

Den Českého Švýcarska v Krásné Lípě připadá letos na 10. 10. 2008. Nabízí zajímavý program zejména pro zvídavé děti, kterým je zde připraven bohatý program nazvaný »Nazelenalé zábavné odpoledne« s praktickou ukázkou ručních řemesel jako je výroba ručního papíru, odlévání vosku apod. Atraktivní program zejména pro děti a jejich rodiče bude jistě i ekostánek s aktivitami na téma »Hravá separace odpadů« v rámci pojízdné výstavy »Tonda Obal na cestách«. Nebudou chybět ani sportovní hry a soutěže pro děti.

Zdroj: www.ceskosaske-svycarsko.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky