Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Byl Zeus zvrhlík?

Zdroj:

Řekové mají nyní spoustu důvodů modlit se ke svým bohům. Jenže například jejich vládce, kterého známe ze starých bájí a pověstí, měl tolik práce s hřešením, že kvůli tomu možná na své ovečky pod Olympem zapomněl…

„To, co se píše, je jedna věc, co se traduje ústně mezi lidmi, pak druhá, zcela rozdílná,“ říká profesor Markos Fasulis, jenž se specializuje na shromažďování předávaných legend o dávných božstvech své země.

V dnešním náboženském pojetí by jejich nectnosti rozhodně neprošly morálním sítem. „Pověsti, které sepisuju, se předávaly z generaci na generaci a je pravda, že nejvíce si veřejnost brala na paškál nejvyššího obyvatele Olympu – Dia.

Byl to prý takový zvrhlík, že z něj šel strach jak na posvátné hoře, tak pod ní,“ usmívá se Markos Fasulis.

Snědl těhotnou manželku

To, že se Zeus dostal k moci otcovraždou, je známo (spolu se sourozenci zabil vládce Króna a poté se losováním s bratry stal vůdcem nebe i země sám). Neví se však mnoho o tom, jak se mu bránily jeho budoucí ženy.

„Héra byla jeho sestra a nechtěla si ho vzít. Věděla totiž už o jeho prvním velice krátkém manželství s bohyní moudrosti Métis. Té se podařilo několikrát před ním uprchnout, nakonec ji však dostihl, vzal si ji a počal s ní dítě.

Divoch se na chvíli usadil, ale sotva se dozvěděl o věštbě, že ratolesti bude mít hned dvě – dceru a syna – a že budou nakonec jeho zkázou, těhotnou ženu prostě snědl,“ vysvětluje Markos Fasulis, proč se později Héra s ním nehnala do vdavek.

I na ni však nakonec došlo. „Proměnil se totiž v kukačku, která se jí zalíbila natolik, že si ji hřála na hrudi. Nevinný pták se pak proměnil v Dia a ten se jí zmocnil. Aby se vyhnula ostudě, nezbylo jí prý nic jiného než ho pojmout za manžela,“ vysvětluje profesor.

Zeus měl nadále četné milenky a ani jim nebylo mnohdy po chuti se s ním stýkat. Proto je nejčastěji získával lstí: ctnostné Európě se vetřel do přízně proměněn za býka, krásné Alkméně v podobě jejího manžela a člence družiny bohyně lovu Kallistó dokonce jako Artemis!

Měl homosexuální sklony?

Touha nejvyššího olympského pána však nebrala konce… „Často ho najdete namalovaného na nějaké fresce, jak se líbá s hezkými mladíky. A o jednom hezkém princi jménem Ganymédes se traduje, že ho Zeus unesl (jak jinak než v převleku, tentokrát převtělen v orla).

Mladík se pak stal hlavním číšníkem na hostinách bohů, a tak ho také najdeme ve Starých řeckých bájích,“ uvádí profesor s tím, že v knize se naštěstí dočteme jen samé poměrně slušné příběhy.

Pokud by se ale rozšířila o ty, které se dodnes tradují, asi by musela být přesunuta do kategorie mládeži nepřípustných.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky