Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

BENGA V ZÁLOZE

Nový snímek Adama McKaye přináší klasický příběh o podceňovaných hrdinech, kteří navzdory posměchu a klackům pod nohama dokazují, že mají na víc. Naštěstí nejsou Benga v záloze tak tuctovým vyprávěním, jak by se z předchozí věty mohlo zdát.

Originální je na tomto filmu především to, jak se v něm pojí některé dosti protichůdné signály. Je na něm něco realistického, takřka „ze života“, ale zároveň v některých místech se svou ujetostí nachází jen pár kroků od crazy komedií typu Bláznivá střela. Jedna dvojice postav – namachrovaní super-policajti – je absolutně přestřelená a posouvá do parodické roviny figury, které od jejich představitelů známe z minulosti; Samuel L. Jackson je zde něco jako Drsnej Shaft, zatímco Dwayne Johnson tasí odlehčenou variantu tvrďáka z Kráčející skály. Nic proti nim, ale naštěstí scenáristé velmi brzy přeostří na druhý tandem, životní packaly, „papírové policajty“ v podání Willa Ferrella a Marka Wahlberga.

Komikovi Ferrellovi lze úředníčka bouřícího se svému osudu skutečně věřit, protože mu sedí už typově; ostatně v obdobné poloze jsme ho mohli vidět již ve výtečném filmu Stranger than Fiction. Naopak Wahlberg tak přesvědčivě nepůsobí, v některých scénách jako by měl co dělat, aby mu z Ferrellových kreací nezačaly cukat koutky (což se vlastně potvrdí v krátké bonusové scéně po titulcích). Vtipně rozpolcená je postava kapitána Maucha, kterého hraje někdejší Batman Michael Keaton. Kvůli malému platu má drsný velící důstojník vedlejšák coby vedoucí směny v prodejně domácích potřeb a občas si na některém z pracovišť poplete, který „případ“ patří na stanici a který ke kuchyňským doplňkům.

V úvodních titulcích, pokud vám je zběsilá akce dovolí sledovat, může zaujmout, že hudbu k Bengům v záloze dělal producent Jon Brion (blýsknul se především snímkem Opilí láskou). Popravdě jeho skladby zde příliš pozornosti neuloví, ovšem ostatní písně jsou použity funkčně. Jde především o Ferrellův oblíbený poslech uklidňujících skladeb během řízení, což vrcholí absurdní scénou automobilové honičky á la Kobra 11 za zvuku hitu Monday, Monday od The Mamas & the Papas. Bohužel každý lepší vtip je vyvážen nějakým vousatějším.


ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Other Guys
INFO: USA, 2010, Akční komedie, 107 min
REŽIE: Adam McKay
HRAJÍ: Will Ferrell, Mark Wahlberg, Eva Mendes, Michael Keaton, Steve Coogan, Samuel L. Jackson, Dwayne Johnson
AUTOR: Jakub Pech

HODNOCENÍ: 3/5

Zde si můžete přečíst další filmové recenze na serveru Houser.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Vánoční hvězda pro štěstí

Posíláme Vám speciální Vánoční hvězdu pro štěstí, která Vám může pomoci ke splnění přání nebo jen udělat radost tím, že na Vás někdo myslel.

Akční letáky