Azorské ostrovy: Evropský turistický ráj

Zdroj: Profimedia.cz, azores.com

Toužíte po klidné dovolené v nádherné přírodě, po procházkách a opalování na plážích, kam ještě nepronikl masový turistický ruch? Pak se vydejte na Azorské ostrovy!

Na vysokých kopcích sopečného původu se tísní desítky malých políček. V kráteru, který kdysi dštil popel a lávu, se třpytí průzračně čisté jezero. Všude kolem jsou pastviny a po civilizaci jakoby se slehla zem. Stačí ale sejít pár set metrů na západ, aby se člověk dostal do živoucího městečka s půvabnými krámky a restauracemi s vyhlášeným jídlem. Opodál se zase táhnou dlouhé a čisté pláže. To všechno jsou Azory, kterým se také říká Jestřábí ostrovy.

Bájný kousek Atlantidy

Azorské ostrovy leží v srdci Atlantického oceánu, západně od Lisabonu. Patří k Portugalsku (jsou tedy součástí Evropy i Evropské unie), a Portugalsko je také na souostroví oprávněně hrdé. Vždyť Azory jsou považovány za turistický ráj, ačkoliv paradoxně nejsou turisty vůbec přeplněné. Stále tu na vás čekají prázdné pláže a fascinující přírodní zákoutí, která si můžete vychutnat úplně sami. Kdo Azory jednou objeví, nedá na ně dopustit. A navíc – která země se může chlubit tím, že jí patří kousek bájné Atlantidy! Ano, právě Azory mají být pozůstatkem mytického kontinentu, který se kdysi dávno potopil i s velmi vyspělou civilizací…

Ostrov korzárů, sopek a dlouhých pláží

Azory nezapřou sopečný původ. Každý z devíti ostrovů (Sao Miguel, Santa Maria, Terceira, Graciosa, Sao Jorge, Pico, Faial, Flores, Corvo) se pyšní strmými skalami, krátery a plážemi z černého písku.

Sao Miguel: Zelený ostrov

Metropole souostroví, Ponta Delgada, leží na ostrově Sao Miguel, který bývá často přezdíván Ilha verde – zelený. To podle flóry, díky níž je ostrov zelený i v chladnějších měsících. Ponta Delgada je sídlem vlády a univerzity. Město bylo v 16. století opevněno, protože ho sužovaly nájezdy korzárů. V 18. a 19. století zbohatlo, důkazem jsou četné stavby v historickém srdci města. Nejzajímavějším místem je centrální náměstí plné barů a příjemných hospůdek, ale za zmínku stojí také klášter Nossa Senhora da Esperanca. V 16. století mu papež Pavel III. daroval sochu Cristo dos Milagres, k níž dnes míří davy poutníků. Druhým největším městem ostrova je Ribeira Grande, která turisty uchvátí domy ze 16. století. Aby byla návštěva ostrova úplná, nesmíme opominout jezera Sete Cidades, která vznikla zatopením sopečného kráteru. Přírodní úkaz vznikl v roce 1440, kdy mohutná exploze rozmetala sopku do širokého okolí.

Terceira: Významný přístav

Hospodářsky nejvýznamnějším ostrovem Azor je Terceira. Právě tady se kdysi pěstovalo obilí i barvířské rostliny. Pod mohutnou horou Monte Brasil se pak rozkládá významný přístav Angra do Heroísmo. V roce 1980 ho zpustošilo zemětřesení, s podporou UNESCO však byl opraven. Katedrála ze 16. století je sídlem azorského biskupství, starobylý klášter Sao Francisco je zase domovem městského muzea. Návštěvníci se v něm dozvědí vše o dějinách ostrova Terceira i celého souostroví.

Santa Maria s americkým letištěm

Santa Maria je turisticky nejméně navštěvovaným ostrovem Azor. A to i přesto, že se pyšní krásnými plážemi. Za zmínku stojí bývalé americké letiště, které bylo postaveno v dobách druhé světové války. Dnes je sice v rukou Portugalska, ale stále z něj číší atmosféra čtyřicátých let. Nejdůležitějším městem je Vila do Porto s klášterem Santo António.

Graciosa jako z Holandska

Ostrov Graciosa je plný větrných mlýnů jako vystřižených z knihy o Holandsku. Za návštěvu stojí městečko Santa Cruz da Graciosa, v němž turisté naleznou mimo krásných staveb i malé etnografické muzeum. V jedné z expozic je i vše o lovu velryb.

Pico: Obrovská sopka

Ostrov Pico je vlastně stejnojmennou sopkou, nejvyšší horou celého Portugalska. Měří 2 351 metrů a přibližně čtyřhodinový výstup je skutečným zážitkem. Nejvhodnější dobou pro zahájení výšlapu je černočerná noc, protože tak se dá z vrcholu sopky pozorovat fascinující východ slunce.

Sao Jorge: Skvělý sýr

Také ostrov Sao Jorge je jednou velkou sopkou, která vyhasla teprve nedávno. Na ostrově se vyrábí skvělý sýr.

Flores – ostrov květin

Flores, neboli Ostrov květin, je nejzápadnějším výběžkem Evropy. Turisté tu mohou vidět pozůstatky starých kamenných mlýnů.

Corvo: V zimě bez spojení

Ostrov Corvo je vrcholkem sopky. Nemá žádný přírodní přístav, a proto je spojení s ostatními ostrovy v zimě téměř nemožné. Kdysi se zprávy z ostrova předávaly pomocí ohně. Říká se, že na ostrov Corvo v minulosti často jezdili Američané, aby tu najímali námořníky. Obyvatelé nehostinného ostrova totiž byli proslavení odvahou.

Tipy Kafe.cz

  • Azorské ostrovy můžete navštívit celoročně, avšak ideální dobou je červen až září, kdy se zde teplota vzduchu pohybuje kolem 25 0C, voda pak o nějaký stupínek méně. Pokud byste se na Azory vypravili v lednu, musíte počítat s teplotou kolem 17 0C. Na koupání to sice není, ale procházky v přírodě stojí zato.
  • Velkým zážitek pro rodiny s dětmi je možnost pozorování delfínů a velryb. Najdete zde řadu společností, které vás za nimi vyvezou na otevřené moře.
  • V zimních měsících můžete pořídit osmidenní dovolenou na jednom z krásných Azorských ostrovů v cenách od 15 990 Kč. Počítat je třeba ještě s taxami a poplatky ve výši kolem 4 200 Kč.

Informace na internetu:

www.azores.com 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky