Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Alláhovy dcery - Host, 2010

Turecký spisovatel žijící v Paříži se coby ateista vyrovnává s vlastními muslimskými kořeny prostřednictvím tohoto zvláštního autobiograficky laděného románu pojednávajícího o zrodu islámu, otázkách víry a násilí spojeného s tímto náboženstvím.

Autor: Nedim Gürsel

Autor vyjevuje množství jedinečných reálií, prolínajících se v několika časoprostorových rovinách, což činí román čtenářsky náročnějším. I Gürsel se dotýká tzv. satanských veršů, ale na rozdíl do Salmana Rushdieho nechce provokovat. Román nedogmatickým způsobem přibližuje klíčovou postavu islámu, a to životní okamžiky Proroka Muhammada. Protože však tuto postavu islám zakazuje znázorňovat, byl Nedim Gürsel právě za toto dílo souzen. Alláhovy dcery jsou bohyně předislámské mytologie, jejichž pikantně erotické fiktivní příběhy a promluvy autor v knize ztvárňuje. Přestože se název románu vztahuje k ženám, zdá se, že řeší zejména vlastní mužskou identitu. Prostřednictvím osobních chlapeckých postřehů a vzpomínek svléká z muslimských černých hábitů nejen předislámské bohyně, ale i obyčejné turecké ženy a dívky.

Přehodnocuje svou dětskou víru v islám, když byl vychován silně věřícími prarodiči. Podstatná část knihy je inspirována fakty z dědečkova vojenského deníku z první světové války. Obsahová nepřehlednost díla je scelována a možná i přebíjena skvostným mýtickým tónem tohoto moderního a přesto tradičního tureckého vypravěče žijícího v Evropě. Ryze osobní reflexe muslimských rituálů i turecké historie bortí otevírá mnoho nových pohledů na islám a může pootevřít větší pochopení.

 

PŘEKLAD: Tomáš Laně
POČET STRAN: 260
TYP: vázaná
CENA: 299 Kč

HODNOCENÍ: 5/5
AUTORKA RECENZE: Eva del Risco Koupová

Zde si můžete přečíst další filmové recenze na serveru Houser.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky