Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Alice Nellis zase o mateřství: Perfect Days

Alice Nellis zase o mateřství: Perfekt Days
Alice Nellis zase o mateřství: Perfekt Days
Zdroj: Bontonfilm

Komedie o čtyřicátnici, kterou posedla mateřská touha

Diskutujte: Je správné, aby ženy měla první dítě po čtyřicítce?

Ve svém předešlém filmu Mamas & Papas se scenáristka a režisérka Alice Nellis otevřeně zabývala tématem rodičovství. Jaké to je, když po dítěti toužíme, a osud nám ho nechce dopřát.

Alice Nellis zase o mateřství: Perfekt Days Alice Nellis zase o mateřství: Perfekt Days Zdroj: Bontonfilm Nebo naopak potomka nechceme a nechtěně otěhotníme, či tragicky o milované dítě přijdeme… V těchto dnech (3. 11.) přichází do kin nový režisérčin film Perfect Days, který taky vypráví o rodičovství – ale na rozdíl od toho předchozího v lehce komediálním tónu.

Možná ten příběh znáte z jeviště Divadla Na zábradlí, protože to uvádělo komedii skotské dramatičky Lizy Lochhead v režii Alice Nellis od roku 2003 a na jeho repertoáru se udržela – stále vyprodaná - neuvěřitelných sedm let. I proto se Alice ráda ujala úkolu převést divadelní hit na plátno.

„Zajela jsem za autorkou Liz Lochhead do Glasgow, vysvětlila jsem jí, co s tím chceme dělat, protože nám musela poskytnout autorská práva. Po konzultaci s ní jsem pak hru přepsala,“ říká Nellis.

Všechno mám – teď ještě dítě!

Hrdinka příběhu Erika (Ivana Chýlková) právě slaví čtyřiačtyřicáté narozeniny. Mohla by být se svým životem spokojená. Má krásný luxusní byt, vlastní známý kadeřnický salón a uvádí úspěšný televizní pořad. Jenže když se tak zamyslí nad budoucností, do zpěvu jí není.

Nesnesitelně pečující maminka (Zuzana Kronerová) jí permanentně něco vyčítá a k narozeninám jí kromě příšerného štrikovaného svetru s kytičkami daruje vystoupení homosexuálního striptéra.

Manžel (Bob Klepl), se kterým Erika dávno nežije, si našel mladičkou milenku (Martha Issová) a čekají miminko. A k tomu všemu se jediná jistota a opora jejího života, homosexuální kamarád Richard (Ondřej Sokol), zamiluje do onoho striptéra.

Alice Nellis zase o mateřství: Perfekt Days Alice Nellis zase o mateřství: Perfekt Days Zdroj: Bontonfilm A Erika si uvědomí, že jediným východiskem z její samoty a nenaplněnosti bude – dítě. Jenže, kde vzít otce? Přece to nemůže být pro ni, cílevědomou, atraktivní a úspěšnou ženu takový problém sehnat pro tenhle účel chlapa, když ne celého, tak aspoň pár miliónů zdravých spermií!

Jenže opak je pravdou, a tak Erika začíná chápat, že všechno se v životě naplánovat nedá. A to ani poté, co se stane jejím milencem sympatický mladý muzikant a příležitostný barman Adam (Vojtěch Kotek).

Jak celé to hrdinčino zoufalé snažení o dítě dopadne, prozrazovat nebudeme. Ale jak se na problém starších matek dívá představitelka Eriky Ivana Chýlková, nám sama herečka prozradila:

„Tohle téma mateřství kontra profese po čtyřicítce je hodně aktuální. Vidíme to všude kolem sebe – ženy, které jsou na vrcholu kariéry, finančně zabezpečené, a teď najednou řeší prázdnotu. Chtěly by rodinu, nebo aspoň dítě. Já ale myslím, že dítě má být z lásky. Ne jako kalkul, pořízení si nějaké věci, kterou ještě v životě nemám.

To je špatně. Věřím, že dítě je taková odměna za lásku. Pak je věk úplně jedno, pokud to fyziologicky jde. Ale nelíbí se mi ty sebevědomé postoje – dítě ano, ale chlapa k tomu nepotřebuju! Možná ona ne, ale to dítě určitě ano.“

Na každou ženu ta touha jednou přijde

Téma rodičovství najdeme ve všech filmech Alice Nellis – vedle Mamas & Papas hlavně ve Výletu, kde dokonce hrají matku a dcery Iva Janžurová a její skutečné dcery.

Alice Nellis zase o mateřství: Perfekt Days Alice Nellis zase o mateřství: Perfekt Days Zdroj: Bontonfilm Takže pro režisérku jsou Perfect Days vlastně takovým pokračováním v tematické linii. „Ano,“ souhlasí Nellis. „Ale ten pohled je úplně jiný, mnohem úsměvnější. Jinak mi téma rodičovství přijde jako jedno ze základních v lidském životě. Každý má nějaké rodiče a s nimi nějaké vztahy, pak se osamostatňuje a sám se stává rodičem.

Tomu se nikdo nevyhne… Hrdinku příběhu Eriku někteří odsuzují, že si chce pořídit dítě jako doplněk výbavy, jako něco, co ještě nemá. Ale co jestli se v ní opravdu probudily mateřské pudy?

Její touha je třeba upřímná a na většinu žen jednou přijde. Není to ale, myslím, touha výjimečně ženská. I spousta mužů, někdy i v pozdějším věku, řeší podobný problém. Myslím, že je to osobní téma téměř každého člověka, protože otázku, zda bude, nebo nebude mít děti, jednou dostane.“
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky