Jak to na Ukrajině s dětmi aktuálně vypadá?

Válka si mezi obětmi nevybírá: na Ukrajině umírají i nejmenší děti. Boje se přesouvají stále blíž k civilistům, byly zničeny jejich domovy, vojáci ostřelují nemocnice, školy i sirotčince. Řada dětí se musí nepřetržitě skrývat ve sklepech nebo krytech, statisíce lidí jsou bez vody a elektřiny. V takovém prostředí by nemělo vyrůstat žádné dítě. Dětství je jednou z největších obětí konfliktu. Před násilím ze země už odešlo víc než půl milionu dětí. Ani to jim ale nemusí zaručit bezpečí. Často se stává, že se děti ve zmatku ztratí svým rodinám, na cestě na ně číhají mnohá rizika.

Působí UNICEF přímo na Ukrajině? Jste ve spojení s vašimi kolegy v terénu?

Ano, UNICEF i přes rizika spojená s prací v ozbrojeném konfliktu zůstává na Ukrajině v plném provozu, a to i na východě země. Pracovníci UNICEF jsou v první linii pomoci a intenzivně spolupracují s místními partnery na co nejrychlejší humanitární reakci. Aktuálně máme 140 pracovníků a 5 poboček v Doněcku, Luhansku, Kramatorsku, Mariupolu, Lvově a v Kyjevě. Ve dne i v noci nepřetržitě pracujeme na tom, abychom nadále rozšiřovali svoje působení a zvýšili počet pracovníků v terénu. Zároveň neustále vyhodnocujeme měnící se situaci. S našimi kolegy si pravidelně voláme a dostáváme od nich čerstvé informace přímo z místa dění.

Můžete říct, jakým dětem na Ukrajině pomáháte? Platí pro pomoc nějaká kritéria?

Na Ukrajině se snažíme pomoci všem dětem, které potřebují podporu. Neděláme rozdíly. Zůstáváme s dětmi, které jsou stále ještě na Ukrajině, a zároveň poskytujeme nezbytnou péči těm, které zemi již opustily a nacházejí se za hranicemi v sousedních zemích.

Jak konkrétně vypadá vaše pomoc?

Pro UNICEF v terénu jsou aktuálně klíčové dodávky léků, zdravotnických potřeb a pitné vody. Snažíme se zabránit masivnímu odchodu lidí ze země a naopak hned, jak to bude možné, nastartovat rychlou obnovu zničené infrastruktury, vodovodů, nemocnic a škol. V zemi funguje 13 mobilních týmů, které poskytují nezbytnou zdravotnickou pomoc a psychosociální podporu. S ukrajinskými úřady spolupracujeme na zavedení koordinačního mechanismu ochrany dětí a prevence násilí či zneužívání. Podařilo se nám také doručit 10 kyslíkových koncentrátorů do dětské nemocnice Okhmadet v Kyjevě, která léčí děti s rakovinou.

Podél klíčových tras na hranicích a v sousedních zemích zřizujeme centra, kde poskytujeme informace a vytváříme bezpečné místo pro matky s dětmi. V těchto zařízeních také provádíme identifikaci nezaopatřených dětí, snažíme se je spojit s rodinami a zajišťujeme jim bezpečí. Do uprchlických táborů také dodáváme nezbytnou humanitární pomoc – například do tábora v Moldavsku jsme hned v sobotu 26. února dopravili 4 tuny základních hygienických potřeb, dezinfekce a léků.

Kolik peněz se již vybralo od českých dárců? Máte údaje o tom, kolik se za UNICEF vybralo celkově?

K 7. březnu se nám podařilo vybrat 10 milionů korun, naši dárci nám ale stále velmi intenzivně přispívají, číslo se tedy zvyšuje s každou hodinou. Za necelý týden sbírky UNICEF po celém světě vybral 40 milionů dolarů, což je v přepočtu necelá miliarda českých korun. Takovou vlnu solidarity jsme ještě nezažili a jsme za ni nesmírně vděční.

Pomozte dětem z Ukrajiny a přijďte na benefiční večer pro UNICEF pod názvem Hudba a tanec pro Ukrajinu, který se koná 11. března v divadle Studio DVA.