Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Výživa pro zvířata s hmyzím proteinem: pro domácí zvířata i životní prostředí

Zdroj: I love my cat

Stále více chovatelů si jsou vědomi toho, že nejen oni sami, ale i jejich psi a kočky zanechávají ekologickou stopu, a proto hledají možnosti, jak své čtyřnohé kamarády krmit co možná nejudržitelněji.

Veganské krmivo za tímto účelem přirozeně nepředstavuje žádnou dobrou volbu, neboť zažívání psů je i přes opačná tvrzení stavěné na to, aby využívalo v první řadě živočišné proteiny a tuky. V této souvislosti může čistě rostlinná strava u psů z dlouhodobého hlediska rozhodně vést k vážným problémům. U koček se jedná dokonce čistě o všežravce. Pro kočky by veganská výživa tedy měla obzvláště fatální následky.

Výrobce zvířecího krmiva Marsapet jde tudíž zcela vědomě jinou cestou. Díky jejich výrobkům na bázi hmyzu se této společnosti povedlo vyvinou udržitelnou potravu pro psy a kočky, a kromě toho zároveň umožnit vyhovující výživu.

Následky hromadného chovu zvířat

Již dlouho není žádným tajemstvím, že je moderní hromadný chov zvířat spojený s enormní zátěží životního prostředí, a mimo to přispívá i ke změně klimatu. V současné době se již zhruba tři čtvrtiny veškerých ploch určených pro zemědělství využívají pro chov užitkových zvířat nebo pro pěstování krmiva.

Bez ohledu na to jsou krávy především známy tím, že při zažívání své potravy produkují obrovská množství skleníkového plynu metanu. Metan je pro klima mnohonásobně škodlivější než CO2.

Ačkoli jsou tyto věci už dávno všeobecně známé, může celosvětová poptávka po masu na základě růstu obyvatelstva a stoupajícího životního standardu ve státech, jako je Čína, v následujících letech dokonce ještě značně nabýt. To samozřejmě bohužel platí i pro škody na životním prostředí, které jsou s výrobou masa spojené.

Více udržitelnosti díky hmyzu ve zvířecím krmivu

V samotném Německu žije kolem 10,7 milionů psů a asi 15,7 milionů koček, přičemž každý den chtějí nakrmit. Jelikož toto krmivo přirozeně obsahuje i maso, neměly by se dopady výživy psů a koček na životní prostředí podceňovat.

Díky zvířecímu krmivu na bázi hmyzu tu ovšem naštěstí existuje udržitelná alternativa. Krmivo od společnosti Marsapet obsahuje hmyzí protein z larev Hermetia illucens (mouchy černého vojáka). Pro chov larev není třeba pěstování dodatečného krmiva. Navíc potřebují jen málo místa a na rozdíl od krav neprodukují ani žádný metan.

Toto vše vede k tomu, že se při výrobě hmyzího proteinu potřebuje značně méně zdrojů, a tím se ideálně hodí jako udržitelný přísun bílkovin u výživy psů a koček.

Je hmyzí protein pro psy a kočky zdravý?

Samozřejmě že žádný odpovědný chovatel by svému psovi nebo kočce nedal udržitelné krmivo, pokud by tím měl těmto zvířatům ublížit. Koneckonců jde v konečném důsledku v každém případě o to, aby bylo zvíře živeno podle daných potřeb a nezpůsobilo to s ohledem na životní prostředí zažívací potíže nebo nebezpečný nedostatek živin.

U Bellfor krmiva pro psy na bázi hmyzu a I love my cat krmiva pro kočky se ovšem takovéto problémy neočekávají. Hmyzí protein, který je tu obsažený, se totiž může v ohledu na stravitelnost a biologickou hodnotu bez problémů měřit s klasickým zdrojem bílkovin, jako je například kuřecí maso.

Obsahuje veškeré pro psy a kočky zásadní aminokyseliny, a kromě toho je velmi dobře stravitelný, takže nic nemluví proti trvalé změně a výlučné výživě krmivem pro psy, respektive pro kočky s hmyzím proteinem.

Hmyz jako hypoalergenní zdroj bílkovin

Hmyzí protein má oproti klasickému masu dokonce jednu velkou výhodu. Jelikož hmyzí protein ve výživě psů a koček dosud nehrál téměř žádnou roli, nemá prakticky žádný alergenní potenciál. Tak se tedy perfektně hodí pro zvířata s intolerancí na potraviny a alergiemi na krmivo.

Podle zkušeností tento inovativní zdroj bílkovin výborně snáší dokonce i ta zvířata, která v běžném případě trpí velmi silnými alergickými reakcemi.

Výživa pro zvířata s hmyzem od společnosti Marsapet

Marsapet platí u vývoje udržitelného krmiva pro zvířata s hmyzem jako průkopník. První suché krmivo pro psy na bázi hmyzu se na trhu objevilo již v roce 2016. Od té doby tato společnost svůj sortiment značně rozšířila.

Dnes existuje výběr z mnoha výrobků pro psy a kočky, u kterých Marsapet využívá výhody hmyzího proteinu, a stejně tak hmyzího tuku. Vedle suchého a mokrého krmiva k tomu patří například i zdravé pamlsky a různé mimořádně kvalitní doplňky stravy a výrobky péče o zvířata.

Závěr

Není žádných pochyb o tom, že se v budoucnu i u výživy psů a koček bude muset silněji vsadit na udržitelná řešení. U Bellfor krmiva pro psy s hmyzem a I love my cat krmivem pro kočky s hmyzem se mohou chovatelé spolehnout na to, že prospějí nejen životnímu prostředí, ale zároveň budou dodávat svým čtyřnohým přátelům v potřebné míře veškeré důležité živiny za účelem zdravého a vitálního života.

Zdroj: cz.zooexperte.com

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky