Vánoční plány s ohledem na rozpočet

Vánoce, svátky klidu a míru. Pro některé jsou ale ztělesněním strachu o finance. S touhou potěšit své blízké a nadělit jim nejrůznější dárky, zapomínáme na svůj rozpočet nebo se jím vůbec neřídíme. A když se dostaneme nad své možnosti, sáhneme po záchranné brzdě v podobě objemné půjčky, kterou nejsme schopni splatit. Poznáváte se?

Stanovte si rozpočet

Abyste předešli problémům se svým rozpočtem, vytyčte si před Vánoci, kolik maximálně za svátky utratíte. Nedostanete se tak do finanční tísně a nebudete se strachovat, že vám nevyjdou peníze na základní potřeby nebo nečekané výdaje.

Rozpočet bude zahrnovat vaše veškeré výdaje během Vánoce – na jídlo, dárky, dovolené, cestování, výzdobu a další. Měl být realistický a odpovídat vaší finanční situaci. Najděte zlatý střed tak, abyste si Vánoce užili a zároveň se nedostali do problémů s výdaji.

Konkrétní hodnota rozpočtu je individuální a záleží na několik faktorech. Zda máte rodinu a děti, hodně příbuzných, kolik jste zvyklí za Vánoce utrácet, jaký máte plat, zda dostanete v zaměstnání prémie aj. Můžete se držet obecné rady – za Vánoční výdaje byste měli dát maximálně 10-25 % vašeho měsíčního přijmu.

Pokud se nechcete příliš omezovat svým příjmem, zkuste si na Vánoce šetřit dopředu. Dejme tomu, že od května si budete dávat pravidelně ze svého platu peníze stranou. Na začátku prosince budete překvapeni, kolik takto ušetříte a Vánoce si tak užijete bez starostí.

Příklady rozumného rozpočtu

1. Rozpočet pro rodinu s malými dětmi:

Celkové výdaje: 11-12 000 Kč
Dárky: 5000 Kč (46 %)
Jídlo a pití: 3000 Kč (27 %)
Cestování: 2000 Kč (18 %)
Výzdoba: 1000 Kč (9 %)

2. Rozpočet pro mladý pár

Celkový rozpočet: 7 000 – 8 000 Kč
Dárky: 4000 Kč (53 %)
Jídlo a pití: 2000 Kč (27 %)
Cestování: 1000 Kč (13 %)
Výzdoba: 500 Kč (7 %)

3. Rozpočet pro jednotlivce:

Celkový rozpočet: 4 000 – 4 500 Kč
Dárky: 2000 Kč (50 %)
Jídlo a pití: 1000 Kč (25 %)
Výzdoba: 500 Kč (12,5 %)
Cestování: 500 Kč (12,5 %)

Jak vyřešit dárky?

Vánoce nikdy nebyly jenom o dárcích, přesto se staly jejich nedílnou součástí. Podle České bankovní asociace Češi za dárky v průměru utrácejí přes 8 000 Kč. Ukážeme si, jak dárky koupit výhodně, případně jak obdarovat blízké jiným způsobem.

Rozhodli jste se dárky kupovat? Udělejte si seznam. Budete do něj zapisovat, pro koho se chystáte dárky kupovat, případně jaké dárky a přibližně za kolik. Pamatujte, že celková suma by měla korespondovat s rozpočtem, který jste si nechali na dárky. Také nezapomínejte, že každému nemusíte kupovat desítky dárků. Míň, je někdy víc. Občas to nejcennější, co blízkým můžeme dát, je stejně náš čas a pozornost.

Na nakupování jděte chytře. Abyste předešli stresu a chaotickému nakupování na poslední chvíle, je dobré si ho naplánovat předem. Vyhnete se frontám, nedostatku zboží, problémům s dopravou a nesystematickému nakupovaní, které vás ve finále může stát mnohem víc.

Pokud rádi nakupujete on-line, využijte srovnávače cen. Neznamená to, že musíte kupovat u nejlevnějšího dodavatele. Důležité jsou také reference daného obchodu, cena dopravy, slevy a výhody při koupě zboží nad určitou částku apod. Toho můžete využít například při nákupu oblečení nebo elektroniky – vyberte si jednoho dodavatele a od toho nakupte vše potřebné. Ušetříte za dopravu a je možné, že dostanete slevu nebo dárek zdarma například za nákup nad 2000 Kč.

V případě, že nechcete utrácet velké peníze za dárky, popřemýšlejte nad DIY (Do It Yourself) dárky. Na YouTube a blogů je plno návodů, jak něco vyrobit na vlastní pěst. Takový dárek pak může člověk potěšit o to víc, protože jste do něj dali kus sebe.

Jídlo a pití

Další položkou, jejíž výdaje se mohou vyšplhat do astronomických výšin, jsou potraviny. Zvlášť pokud tradičně Vánoce slavíte ve velkých kruzích. Jak se teda dobře najíst a zároveň neudělat čáru přes rozpočet?

Vytvořte si jednoduchý seznam pokrmů, nápojů a surovin na pečení či vaření, které budete potřebovat. Vyhnete se tak impulzivním nákupům, které vás ve finále můžou stát dvakrát tolik.

Pokud chystáte velkou rodinou hostinu, můžete vyzkoušet tzv. Pot Luck večeři. Ta spočívá v tom, že každý host přinese jedno jídlo, které potom sdílí s ostatními. Tato metoda vám ušetří peníze a čas strávený vařením.

Další způsob, jak ušetřit na potravinách, je využití akcí. Obchody v předvánočním období nabízí plno slev na nejrůznější suroviny a výrobky. Ale pozor, nekupujte to, co nepotřebujete a co nemáte na svém seznamu. Cílem je držet se svého plánu.

Závěrem nezapomínejte na zbytky. Pokud vám po svátcích něco zbude, využijte to. Na internetu existuje spousta receptů, díky kterým ze zbylého jídla připravíte nové chutné pokrmy.

Půjčka na Vánoce?

Obecně se doporučuje si na Vánoční výdaje nebrat finanční pomoc v podobě půjčky. Důvodem je, že lidé mají tendenci si půjčovat velké sumy s nevýhodnými úroky, které poté nestíhají splácet.

Na druhou stranu, pokud si člověk správně spočítá, kolik s úroky zaplatí a ví, že po Vánocích jeho příjmy pokryjí půjčku, není žádná ostuda si o ni zažádat. Ale doporučujeme si brát menší částky a ideálně krátkodobé. Které splatíte příští měsíc a máte je z krku jednou pro vždy. Příkladem může být vánoční půjčka od Coolcreditu ve výši 25 000 Kč na 30 dní. Vyřízení je online a peníze vám přijdou do 10 minut od schválení na účet.