Na Valentýna, kdekoli se projdete po městě, uvidíte restaurace a bary plné párů, které si dopřávají romantickou večeři nebo jen tak pár panáků na baru. Tento den je v gastronomii obvykle velmi rušno, proto doporučujeme provést rezervaci co nejdříve, abyste se vyhnuli frustrujícímu hledání příjemného klidného místa pro váš romantický večer. Je také běžné, že si milenci obvykle dávají dárky, aby si vyjádřili svou bezvýhradnou lásku nebo aby toho druhého jen tak překvapili. Je v podstatě jedno, o jaký dárek se jedná, pánové obvykle vybírají kytice růží nebo jiné oblíbené květiny své partnerky. Dárek by měl především vykouzlit úsměv na tváři druhého, proto není třeba žádných extra drahých překvapení. Mnoho žen má tendenci připravovat fotodárky, díky nimž si mohou společně připomenout krásné chvíle z minulosti.

Jak to všechno začalo a proč to vlastně slavíme?

Téměř každý svátek, který se slaví v západním světě, má kořeny v evropském křesťanství. Totéž platí i pro svátek svatého Valentýna, který se uctívá a slaví zejména v posledních dvou stoletích. Existují pověsti a zmínky o dvou nebo třech kněžích jménem Valentin, nicméně příběh posledního z nich je důvodem, proč slavíme 14. února.

Vše začalo v Římské říši a to kvůli válce.

Abyste tento příběh pochopili, musíte si představit, že žijete ve starověké římské říši někdy ve 3. století. Jak už možná víte, v té době byla Římská říše velmi dobyvačná a neustále válčila. Nechvalně proslulý Caesar Claudius II. byl v srdci opravdový dobyvatel a přišel s myšlenkou, že ženatí muži nejsou dobří bojovníci. A měl pravdu, protože svobodný muž se nemusí strachovat o svou ženu ani o své děti. Šílené na této myšlence bylo, že v té době zcela zakázal jakékoli svatby a svatba samotná se stala pro většinu prostých lidí ilegální.

Pod těžkým trestem nebo trestem smrti bylo kněžím zakázáno oddávat zamilované páry. Je možné, že existovali odvážní kněží, kteří tajně oddávali zamilované páry, ale nejznámějším z nich byl kněz sv. Valentýn. Císař na to přišel a Valentýn byl exemplárně uvržen do žaláře a později, 14 února roku 296 popraven. V době, kdy byl vězněn, se zamiloval do dcery svého žalářníka které zanechal milostný dopis, v němž jí vyjádřil svou lásku, poděkování a také rozloučení. O mnoho let později, v roce 469, jeho příběh okouzlil tehdejšího papeže Gelasia, který prohlásil kněze Valentýna za svatého a stanovil 14. únor dnem hodným připomínání a "oslavování".