Nepříjemné a občas bolestivé události se bohužel nevyhýbají ani dovoleným. Ne vždy se jim lze vyhnout, je ale možné se na ně připravit. Cestovní pojištění se postará o finanční výdaje v souvislosti s vyhledáním lékařského ošetření, ale může zahrnovat i jiné situace.

K čemu slouží cestovní pojištění

Cestovní pojištění je považováno za nezbytnou součást bezpečného cestování do zahraničí. Oceníte jej zejména v situacích, kdy musíte vyhledat zdravotní péči kvůli nemoci, bolavému zubu nebo úrazu.

Kartička pojištěnce sice zaručuje právo na lékařské ošetření v zemích EU, ale rozhodně ne úhradu všech výdajů. Lékařská péče je přitom v zahraničí proklatě drahá záležitost. Vyplatí se zaplatit několik desítek korun za cestovní pojištění než desítky až stovky tisíc korun i za běžnou zlomeninu.

Zmínit je třeba územní platnost cestovního pojištění. Vedle oblíbených evropských destinací typu Chorvatsko, Itálie, Řecko, Španělsko platí i v zemích mimo EU, jako je Egypt, Turecko a další. Pozor je třeba dávat si u pojištění do Spojených státu, kde bývá nutné zaškrtnout kolonku USA.

TIP: Cestovní pojištění do Chorvatska přehledně a online.

Co vše cestovní pojištění zahrnuje

Moderní cestovní pojištění ale už v základu zpravidla zahrnuje také pojištění odpovědnosti za škodu. Uhradí tedy za vás i škodu, kterou neúmyslně způsobíte jiné osobě či osobám na jejich majetku, zdraví či životě.

V případě potřeby lze cestovní pojištění rozšířit o další rizika. Největší zájem je o pojištění zavazadel a pojištění rizikových sportů vzhledem k rostoucí oblibě vysokohorské turistiky a ferrat, jízdě na kole v bikeparcích, canyoningu a dalších adrenalinových sportů. U zájezdu od cestovních kanceláří má smysl sjednat si pojištění storna zájezdu.

Jak si vybrat kvalitní cestovní pojištění

Při volbě cestovního pojištění hraje roli nejen cena pojištění, ale především rozsah pojištění a limity pojistného plnění. Ty totiž rozhodují o tom, jaké úkony pojišťovna uhradí a do jaké výše. Sjednat si jakékoliv pojištění nestačí.

Rozhodující je, kam jedete a co tam budete dělat. Pokud vás čeká relax u moře a procházky po městě, vystačíte si ze základním cestovním pojištěním. Plánujete-li sportovní aktivity, tak se ujistěte, že se na ně vybrané cestovní pojištění vztahuje. Platí to i pro pojištění rizikových sportů. Některé sporty nelze pojistit vůbec nebo s určitým omezeními.

Pokud si s výběrem nevíte rady nebo se v jednotlivých nabídkách nevyznáte, můžete využít možnost porovnání cestovního pojištění online. Rychle si srovnáte hned několik nabídek, aniž byste museli navštívit pojišťovnu osobně. Před potvrzením vítězné nabídky a platbou pojistného si vždy pečlivě prostudujte pojistné podmínky. Pokud jedete do zahraničí autem, nezapomeňte na havarijní pojištění, v situaci, kdy se vám v zahraničí stane nehoda. Určitě zkontrolujte také platnost povinného ručení.