Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Rozhovor: Podnikání z pláže? Zkušenosti & reference

Zdroj: Beach Business s.r.o.

Dnešní téma je poměrně netradiční, protože většinou se bavíme o životním stylu a o zdraví, ale ono ve výsledku to je vlastně taky životní styl, protože dnešním hostem je Stáňa Stiborová, která je autorkou knihy (přes 45 000 čtenářů) a projektu Podnikání z pláže.

Rovnou začneme první otázkou.

Co znamená podnikání z pláže? Je to skutečně tak, že ležíš s laptopem na lehátku na pláži a pracuješ?

To by bylo spíše pracování z pláže. I když to sousloví podnikání z pláže v mnoha lidech evokuje tuhle představu, tak podnikání z pláže je spíše synonymum pro svobodu, pro seberealizaci, pro tu možnost být kdekoliv na světě a podnikat. A to z pláže má vlastně evokovat to, že děláme něco, co nás baví, něco, co nás naplňuje, a zároveň máme dostatek svobody a volného času, abychom si užívali třeba té pláže nebo toho, co máme rádi. Může to být les, chata, čas s dětmi na zahradě. Každý má tu svoji pláž někde jinde.

Ono na pláži se má odpočívat a hrát si s dětmi než tam brát noťas. Stejně na displeji nic moc nejde vidět, když do něj svítí sluníčko a navíc mít písek v klávesnici asi taky nebude žádná hitparáda.

Tak to jsem ráda, že jsi to takhle upřesnila, protože já jsem jednou zkoušela ne podnikat, ale pracovat na pláži… a bylo to přesně jak říkáš.

Vlastně ta moje primární myšlenka, vize, kterou jsem v tom měla, byla, že já opravdu ráda cestuju, a chtěla jsem najít něco, kde bych mohla skloubit to cestování, a zároveň něco, jak bych mohla vydělávat tak, abych mohla žít tím svým vysněným způsobem života. A samozřejmě když člověk jede na 14 dní v roce na dovolenou, tak úplně není jeho záměr, že by tam pracoval na pláži někde pod slunečníkem. Ale když cestujete několik měsíců v roce, tak samozřejmě je to poměrně pohodlné mít online podnikání, které můžu řídit odkudkoliv na světě. Nicméně určitě to není tak, že bych si na pláž vzala notebook. I když i to je samozřejmě možné. Navíc dneska už nepotřebujeme k tomu podnikání ani notebook. Spoustu věcí jde dělat z mobilu, takže občas komunikuju i z pláže se svými klienty.

Zdroj: Beach Business s.r.o.

A jaká byla ta tvoje cesta k podnikání z pláže? Jak tě vůbec napadlo s tímhle začít? Jak tě napadlo tvořit digitální obsah?

To úplně první semínko, které mi bylo zaseto do hlavy, bylo na semináři T. Harv Ekera, autora knihy Jak myslí milionáři. Já jsem v roce 2010 jela na jeho třídenní workshop do Londýna. A on tam tenkrát vyprávěl, že přichází doba těch digitálních produktů, kdy každý může svoje znalosti a zkušenosti vložit do nějakého digitálního produktu, jako je například e-book nebo online kurz, a prodávat je potom automatizovaně na internetu.

A teď on tam vyprávěl, jak jdeš po té pláži, teď v mobilu ti cinkne e-mail, že přišla objednávka, ujdeš další tři kroky a cinkne to znova. A teď to pořád cinká, už tě to otravuje a vypneš si to zvonění. A já jsem tam seděla pod tím pódiem a koukala jsem na něho a úplně jsem si říkala: Jo, to je ono.

Ale v roce 2010 jsem absolutně nevěděla způsob, jak něco takového udělat technicky, jak něco takového zrealizovat v Česku. Takže to pak ještě pár let trvalo, než jsme k tomu došli.

Já jsem se potom v průběhu roku 2010 seznámila s mým současným mužem a tak nějak jsem v průběhu těch prvních měsíců začala tušit, že on je ten člověk, který půjde po té cestě se mnou. Takže o rok později jsem ho vzala na ten stejný seminář, protože jsem potřebovala, aby tohle slyšel.

Ale trvalo nám ještě možná další dva roky, než v Česku vznikly nástroje, které online podnikatel potřebuje. Protože dneska už je to naprosto přirozené, že existují nějaké automatizované způsoby prodeje, kdy si někde něco naklikáš a máš formulář na webu, který ti automaticky odesílá e-book nebo kde si něco objednáš jednoduše. V té době to bylo poměrně složité, takže jsme museli trošku počkat, až ta doba doběhne tu naši vizi. A vlastně s prodejem e-booků jsem začala v lednu 2013. To byl takový přelom, ty roky 2012, 2013, kdy to online podnikání přišlo na ten česko-slovenský trh.

A co jsi tedy dělala předtím? Měla jsi předtím nějakou zkušenost s online podnikáním? Nebo jsi pracovala úplně offline?

Já jsem vždycky hodně tíhla k onlinu, asi i díky mému tátovi, kterého vždycky tohle fascinovalo, takže on svoje firmy stavěl hodně na online marketingu. A já jsem pár měsíců pro něho pracovala. Pomáhala jsem mu dělat online marketing a učila jsem se od něho takové ty základy, které on v té době hodně stavěl na sdílení hodnotného obsahu. A mně se ta myšlenka hodně líbila, vlastně budovat důvěru a vztah s klienty. Takže tam jsem získala takové základy toho online podnikání.

No a ještě předtím, v letech 2005 až 2010, kdy jsem ještě byla s bývalým mužem, tak my jsme měli stavební firmu, a já jsem už tenkrát přišla s revoluční myšlenkou, že budeme mít webové stránky. V té době to nebylo až tak obvyklé. A já jsem to udělala po vzoru toho mého táty a vlastně tak, jak to do dneška učím, že ty webové stránky nebyly vizitka stavební firmy, ale na tom webu bylo spousta obsahu okolo toho, jak rekonstruovat koupelnu, na co si dát pozor, kde sehnat materiál, jak vybrat firmu, prostě dala jsem tam spoustu obsahu zdarma.

Ten můj záměr tenkrát v roce 2005 byl takový, že se díky tomu dobrá klíčová slova dostanou do vyhledávačů a lidé nás budou nacházet. Což fungovalo a poměrně hezky se ta firma díky tomu už v té době rozjela, přestože můj bývalý muž tomu na začátku vůbec nevěřil, a vzpomínám si, jak byl naštvaný, že jsem zaplatila celých tisíc korun za to, že jsem koupila doménu a hosting.

Takže já jsem celý svůj dospělý život nějakým způsobem byla jednou nohou v onlinu.

Zdroj: Beach Business s.r.o.

Já bych se teda neopovážila zeptat se tě na tuhle otázku, ale byla to jedna z otázek, která naše sledující zajímala nejvíc, a to ta, čím se tedy živí podnikatelka z pláže.

Mě dnes nejvíce živí naše online kurzy. Od roku 2015 učím v mých kurzech lidi, jak začít s online podnikáním, jak si to celé technicky nastavit a zároveň jak v tom najít sebe sama, jak v tom najít svoji vlastní cestu, jak to svoje know-how, znalosti, zkušenosti, příběh přetavit do online podnikání. Mými kurzy projde každý rok několik stovek lidí. Takže tohle je základ mého online podnikání.

Předtím jsem prodávala e-booky a na tom jsem nasbírala ty základní zkušenosti s prodejem digitálních produktů, které jsem pak začala předávat dál. A samozřejmě tenhle obor se poměrně dynamicky vyvíjí, takže ty zkušenosti získáváme tím, jak to děláme.

Podívejte se, co lidé říkají o online kurzu Podnikání z pláže:

Online kurz funguje už od roku 2015, tady se můžete podívat na jeho absolventy a tvůrce digitálního obsahu na mnoho různých témat: www.plazovnici.cz

A myslíš si, že může podnikat každý? Teď mám na mysli zejména ty, kteří jsou zaměstnanci, ale třeba se jim líbí to, o čem mluvíš. Představa toho, že by se procházeli po pláži a chodily by jim objednávky. Myslíš, že skutečně každý může úspěšně podnikat?

Myslím si, že podnikání není úplně cesta pro každého. Ty jsi mi teď vlastně dala dvě takové otázky. Jestli může podnikat každý. A pak jestli může podnikat každý, kdo chce. A to jsou už takové dvě rozdílné skupiny. Protože každý určitě ne. Ale kdo chce a rozhodne se pro to, tak si myslím, že dříve nebo později si tu cestu tím podnikáním najde. A pravděpodobně to nebude úplně takové, jak si vymyslel na začátku. Možná ho to dovede někam jinam, než původně zamýšlel. Ale když bude mít to rozhodnutí, bude mít tu vytrvalost a trpělivost, tak k tomu dojde.

Teď tady říkáme nějaké klíčové vlastnosti nebo věci, které je potřeba mít, a ne každý to má.

To jsem se tě zrovna chtěla zeptat, jestli jsou nějaké vlastnosti, kdy člověk pozná, že se na podnikání hodí, nebo že pozná, že podnikání absolutně pro něj není.

Já si myslím, že opravdu nejdůležitější je to rozhodnutí a potom taková jako vůle vytrvat, zůstat u toho, i když to není jednoduché. Takže klíčová vlastnost by byla nějaká jako trpělivost, odvaha. Spousta lidí má na začátku to nadšení nebo to rozhodnutí, rádi by se tou cestou vydali, ale potom při první překážce, při prvním zjištění, že vlastně to není jenom z pláže, ale že to je i podnikání, tak to vzdávají a pak řeknou: „To není pro mě.“ Ale ono to je pro každého za předpokladu, že přijme obě dvě ty stránky té mince, i to hezké, i to z pláže, i to náročnější, což je to podnikání.

Je to vlastně, jako kdyby ses mě zeptala, jestli je běhání pro každého. Teoreticky ano, ale ne každému to bude ve finále vyhovovat. Ne každý se prokouše tou cestou, kdy to bolí, kdy to je náročnější. Někdo třeba v průběhu zjistí, že ho to až tak nebaví nebo ho to tak nenaplňuje.

Taky je otázka, co v tom hledáme. Někdo v tom bude hledat seberealizaci, někdo úspěch, ale někdo v tom může hledat třeba způsob, jak předávat část svých informací. Těch záměrů může být více. A třeba může v průběhu zjistit, že to není úplně ono.

Takže myslím si, že nic na světě není úplně pro každého, ale nikdy to nezjistíme, dokud to nezkusíme.

Díky za rozhovor a ať se daří i nadále!

Zdroj: Beach Business s.r.o.

Stáňu a její příběh můžete sledovat také na

Facebooku: https://www.facebook.com/PodnikaniZPlaze
Instagramu: https://instagram.com/podnikanizplaze/
Youtube: (kde pořádá mimo jiné mnoho rozhovorů) https://www.youtube.com/channel/UCVcyaDjn1S-xkJqc0yrA6HA

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky