Každý záběr se tu stává malbou na plátně, a každá postava má kouzlo v každém pohybu... Tato pohádka na první pohled může působit trochu chaoticky, ale je to záměrný krok režiséra. Jakubisko se rozhodl vykročit mimo utěšenou půdu klasických pohádek a vstoupit na pole, kde se dětská představivost stýká s realitou, a vytvořil tak prostor pro nový druh filmového zážitku. Hodnotit tento film tak patří pouze dětem, které vnímají realitu úplně jinak než dospělí.

Prostor pro dětskou představivost

Výkony hlavních představitelů ve filmu jsou pozoruhodné, v hlavních rolích se objevují jak mladé neokoukané tváře Lukáš Frlajs, krásná Valéria Frištik, tak tváře známé jako Ivan Romančík st., Andrea Verešová, ale i Daniel Nekonečný či Darja Pavlovičová a další. Samotný příběh nás zavádí do prostoru, kde se prolínají dva paralelní světy. Hlavním hrdinou je Lukáš, syn Alžběty a Jakuba z pohádky Perinbaba z roku 1985. Tím vlastně Jakubisko navázal na úspěšnou "jedničku". A nejen tím, slavnou italskou herečku Giuliettu Massinu dostal na plátno i tentokrát, i když jen díky digitálnímu zázraku. Slavná kráska zemřela v roce 1994. Přestože na první pohled může působit složitě, Jakubisko vytváří prostor pro dětskou představivost, kde se každý detail stává důležitým prvkem pohádkového dobrodružství. Příběh je dojemný, ačkoliv jednoduchý, a vtahuje diváky do pohádkového světa, kde jsou magie a reality neoddělitelně propojeny.

Vizuální obrazy

Zpracování filmu je vizuální poezie, potlesk si tak zaslouží kameraman Ján Ďuriš. Každý záběr je precizně promyšlený a plný barev, které oživují pohádkový svět na plátně. Jakubisko využívá své mistrovství v tvorbě vizuálních obrazů a přináší nám nejen film, ale i estetický zážitek, který zanechává diváky ohromené. 

Pohádkové dobrodružství

Když hovoříme o Juraji Jakubiskovi samotném, nelze opomenout jeho význam pro českou kinematografii. Jakubisko se stal synonymem pro pohádková filmová dobrodružství, a Perinbaba a dva světy je dalším důkazem jeho kreativity a schopnosti přinést do filmového světa něco nového. Režisér se vzdal klasických přístupů a rozhodl se oslovit dětské publikum přímo v jeho jazyce. Mimochodem tato výpravná pohádka se natáčela několik měsíců, štáb čítal kolem stovky členů a jednou tolik komparzistů. Původně měl mít premiéru už v roce 2019, jeho výroba se však o celé čtyři roky opozdila. Sám režisér se premiéry nedočkal.

Cesta do pohádky

Celkově vzato, Perinbaba a dva světy je jak cesta do pohádkového lesa, kde se setkáváme s dobrodružstvím, kouzlem a poezií. Není tak možné opomenout ani hudbu Ondřeje Soukupa a Jana Jiráska, která celý pohádkový pocit jen umocňuje. Jakubisko nám ale opět připomíná, že pohádka není jen pro děti, ale i pro ty, kteří se dokáží poddat kouzlu a vnímat svět očima dětského srdce. Film, který nám přináší nejen pohádkový příběh, ale i lásku k filmu jako takovému.