Ahoj, já jsem Petr a mám 3 půjčky, které nesplácím." Takhle žádné seznámení asi neproběhne. Pravdou je i to, že mnoho lidí o dluzích partnera neví měsíce i roky. Téma financí je mnohdy považováno za choulostivé a ošemetné, ale o to víc je potřeba o něm mluvit. Odborníci doporučují začít s hovory o financích co nejdříve – od běžných „provozních" témat (společná útrata, placení nákupů) k těm složitějším (společný účet, finanční situace, dluhy…)

Na půjčkách samozřejmě není nic špatného, pokud je člověk schopný je splácet, nemá jich na kontě hned několik a neřítí se do dluhové pasti. Nutno podotknout, že v partnerství žádnou zodpovědnost za závazky toho druhého nenesete. V manželství už je to trochu jinak, a tak je dobře si před svatbou ověřit, že o partnerovi víte opravdu všechno.

Pozor, když partner tajnůstkaří

Rozhodně vás nenabádáme, abyste partnera posadili pod lampičku a vyzpovídali ho podle předem připraveného seznamu otázek. Otevřenost a upřímnost se ale ve vztahu cení. A když jde o finance, tak dvojnásob. Odborníci doporučují zbystřit, když partner „mlží", pokud dojde na některé z následujících témat:

  • Trvalé bydliště: Pokud má vaše polovička trvalé bydliště na úřadě, je to minimálně podezřelé. Než však zvednete kotvy, zeptejte se ho, proč tomu tak je. Důvodem často bývá bydlení v podnájmu a neochota majitele nemovitosti povolit trvalé bydliště.
  • Práce na černo: Takzvané melouchy bývají častým přivýdělkem. Práci provádíte na černo a peníze dostanete na ruku. Jde o ideální podobu zaměstnání pro lidi, které pronásledují dluhy a exekuce. Pokud partner pracuje jen takto, zbystřete.
  • O penězích se nechce bavit: Vyletí váš partner jako čertík z krabičky pokaždé, když se zmíníte o financích? Může to mít vážnější příčinu, než si myslíte. Otevřená komunikace je ve vztahu důležitá a s tímto přístupem byste se mohli časem dostat do pořádného maléru.

Co všechno řešit před svatbou

Jste zamilovaní, všechno je růžové, na svém protějšku můžete oči nechat a předmanželská smlouva se může zdát jako naprostá zbytečnost. Opak je ale pravdou. Předmanželskou smlouvou předejdete zbytečným neshodám při případném rozvodu (ač si teď říkáte, že na ten nikdy nedojde), ochráníte své děti před případnými dluhy a to nejdůležitější: Nezatížíte manželství dluhy z minulosti. Předmanželskou smlouvu si můžete sepsat sami, ale je potřeba ji uzavřít před notářem.

Jaké dluhy jsou společné?

Uzavřením sňatku vzniká majetkové společenství muže a ženy, tedy společné jmění manželů. Do něj spadají aktiva (nemovitosti, veškerý hmotný majetek), ale i pasiva (dluhy). Nicméně nejsou dluhy jako dluhy: Do společného jmění nepatří dluhy, které mají partneři z doby před uzavřením sňatku. Spadají sem pouze závazky vzniklé během trvání manželství.

Radujete se? Předčasně. Kdyby totiž došlo až na exekuci způsobenou dluhem, který nevznikl za doby manželství, je z případné exekuce sice vyňatý majetek, který je prokazatelně jen jednoho z partnerů, exekutor ale bude exekuci vymáhat až do výše manželovy/manželčiny poloviny společného jmění manželů. Tedy například do poloviny rodinné chalupy, společného auta nebo bytu, pokud jsou jako vlastníci uvedení oba partneři.

A závazky vzniklé až po svatbě jsou tedy společné. V případě jejich nesplácení bude věřitel požadovat případnou náhradu po obou partnerech.

Pozor také na to, že závazek nezaniká úmrtím ani rozvodem. I tuhle situaci musíte bohužel řešit a nestrkat před ní hlavu do písku. O to zásadnější je, ať už si berete půjčku na rekonstrukci bydlení, auto nebo třeba na vysněnou chalupu, myslet na to, co všechno se může stát. Těšit se na to nejlepší, ale při sjednání půjčky raději myslet i na nejhorší.

Jak je to při rozvodu?

Jak už bylo zmíněno: Rozdělování majetku při rozvodu je jednoduší, máte-li sepsanou předmanželskou smlouvu. Pokud ji sepsanou nemáte, můžete se na rozdělení společného jmění (tedy i dluhů) dohodnout, nebo ho řešit soudně.

Co se týká případných dluhů, předmětem vyrovnání jsou pouze ty závazky, které vznikly během manželství (s výjimkou těch, které vznikly za výslovného nesouhlasu jednoho z partnerů. Ten je nicméně třeba mít ideálně písemně). Dluhy, které vznikly před ním, do vypořádání nepatří.