Investujte své úspory

Nabízí se však další logická otázka. Kam? Jednou z možností mohou být například nemovitosti, jejich ceny rostou, poptávka je také vysoká. K investici do nemovitosti si však připravte řádově miliony korun. Co takhle akcie, podílové fondy, dluhopisy? Ty umí nabídnou zajímavé výnosy, nesou s sebou však určité riziko. U kryptoměn je stále nezodpovězená otázka dlouhodobé stability.

Odpovědí na otázku, kam investovat, záleží také na cíli, jaký si stanovíte. Pokud nechcete primárně vydělat obrovský balík, ale především ochránit své peníze před ztrátou hodnoty, je jednoznačnou odpovědí investiční zlato.

Výhody investičního zlata

Na nákup investičního zlata nebudete potřebovat miliony. Menší množství pořídíte za jednotky tisíc korun, s desítkami až stovkami tisíc už půjde o velmi zajímavou investici.

Hlavním lákadlem investování do zlata je však jeho jistota a dlouhodobá stabilita. Ve zlatě hledejte zabezpečení, představuje totiž dlouhodobou ochranu vašich finančních prostředků. Nějakou vysokou výnosnost naopak příliš neočekávejte, spekulace na cenu je v tomto případě jen velmi složitá.

Zlato má svoji trvalou hodnotu. I přes určité denní výkyvy si svoji cenu dlouhodobě udržuje na poměrně konstantní úrovni. Zlato je prakticky nezničitelné, nelze jej utopit, svoji hodnotu si udrží i roztavené. Už i jeho malé množství představuje vysokou hodnotu. Pro názornost, cena jedné unce, ve které se zlato počítá, se aktuálně pohybuje kolem hranice 40 000 Kč. Při přepočtu na lépe srozumitelné jednotky, 1 unce se rovná zhruba 31 gramům.

Cena zlata je dlouhodobě stabilní i proto, že vykazuje malou závislost na změnách v ekonomice a nízkou korelaci s akciovými trhy.

Dalí velkou předností investičního zlata je jeho vysoká likvidita. Platí to především pro zlaté mince, ale i slitky s certifikátem. Ve chvíli, kdy chcete svoji zásobu investičního zlata proměnit zpět v hotovost, můžete tak učinit nejen v místě, kde jste zlato nakoupili, ale téměř po celém světě. A to prakticky okamžitě.

Jak nakupovat investiční zlato?

Při nákupu investičního zlata máte dvě možnosti. Buď si pořídíte zlaté slitky, nebo zlaté mince. Slitky jsou v přepočtu na 1 gram levnější. Jsou opatřené certifikátem, který garantuje jejich původ a ryzost, údaji o výrobci a sériovým číslem. Zlaté mince mají oproti slitkům i svoji estetickou hodnotu. Jejich likvidita je proto ještě o něco vyšší. Některé mince jsou totiž celosvětové známé, pro příklad uveďme mince Wiener Philharmoniker či Maple Leaf.

Zkušenější investoři vědí, že investiční zlato by nemělo tvořit vyšší část vašeho investičního portfolia. Pokud se tak do investování chcete ponořit více, měla by zásoba zlata v ideálním případě tvořit zhruba 5-15 % vašeho portfolia. Zlato v takovém případě představuje jakousi stabilní pojistku investora.

Spekulovat na cenu zlata sice není nijak obvyklé, přesto mohou nastat situace, kdy to lze. V případě, že nastane nějaká neočekávaná událost, někteří lidé by mohli začít toužit po jistotě, kterou právě nákup investičního zlata zajišťuje. Cena zlata pak může růst, vyplatí se tedy prodávat. Jedná se o jedinou chvíli, kdy lze na zlatu záměrně spekulovat.

Kde zlato nakoupit?

Jedním z prověřených a kvalitních obchodníků s investičním zlatem je Pražská mincovna. Nakoupit, ale i prodat své zlaté slitky nebo mince můžete v jejím sídle v Obecním domě v Praze. Na závěr zmiňme ještě jednu přednost investičního zlata, je osvobozené od DPH, což je oproti jiným investicím, například do nemovitostí, další velká výhoda.