Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Super zdravé luštěniny: Zasytí a prospějí svalům i srdci

Zdroj: BONDUELLE, spol. s r.o.

Většina žen má v jídelníčku méně bílkovin než je třeba. Přitom právě bílkoviny potřebujeme ke správné regeneraci a dobré kondici našich svalů. Jak to napravit? Zařaďte do svého jídelníčku více luštěnin. Ty jsou nejen bohatým zdrojem proteinů ale i vlákniny. Také ta nám ve stravě často chybí. víc!

Stran množství obsažených bílkovin se v rostlinné říši luštěninám máloco vyrovná. Najdete v nich kolem 20 g proteinů na 100 g suchých semen. Výjimkou jsou sójové boby, ve kterých je bílkovin dokonce ještě dvakrát víc. Právě to spolu s poměrně vysokým obsahem vlákniny dělá z luštěnin velmi sytivou a výživnou potravinu, po které si na vás hlad jen tak nepřijde. Vláknina navíc prospívá našemu trávení.

Luštěniny jsou také dobrým zdrojem komplexních sacharidů, které v těle slouží jako základní zdroj energie. Zároveň mají nízký glykemický index, takže se nemusíte bát výkyvů hladiny krevního cukru a s nimi spojených ataků hladu. A znepokojovat vás nemusí ani obsah tuku – ten je velmi nízký, a to do 5 %. Výjimkou je sója, která obsahuje okolo 20 % tuku. Výhodou však je, že tuk obsažený v luštěninách má příznivé složení, a to díky vhodným mastným kyselinám a dalším látkám, které se v luštěninách vyskytují společně s tuky – jde například o fosfolipid lecitin nebo rostlinné steroly. Linii vám tedy rozhodně nezkazí.

Zdroj cenných živin

Za zmínku stojí i obsah vitaminů, a to hlavně těch rozpustných ve vodě. Ve významném množství je zastoupen především vitamin B9 (kyselina listová) a vitamin B6 (pyridoxin), ale i další vitaminy skupiny B s výjimkou vitaminu B12. Zanedbatelný není ani obsah antioxidantů. Jedná se zejména o polyfenoly, které mají kromě antioxidační aktivity pravděpodobně i další příznivé účinky na lidský organismus. Mohou působit protizánětlivě i jako prevence vzniku rakoviny či aterosklerózy. Luštěniny jsou také bohatším zdrojem minerálních látek, zejména draslíku, fosforu, vápníku, mědi, železa, zinku.

Luštěniny mají díky svému složení řadu příznivých účinků, a to zejména na kardiovaskulární systém, trávicí trakt, jejich pravidelná konzumace přispívá také k prevenci vzniku nádorových onemocnění a snižuje riziko vzniku diabetu II. typu a dalších onemocnění. Navíc mají velkou výhodu i v tom, že jsou přirozeně bez lepku.

Vyzrajte na nadýmání

Přesto přese všechno se luštěniny často bojíme do jídelníčku zařazovat, a to zejména kvůli jejich nadýmavému účinku. Můžou za to obsažené oligosacharidy, které není lidský organismus schopný štěpit v tenkém střevě. Obsah těchto látek však lze vhodnou úpravou výrazně snížit, luštěniny je třeba namáčet a skvěle funguje i klíčení. Pomůže také, když je povaříte s kouskem mořské řasy nebo když do jídla přidáte „protinadýmavé" koření – například kmín nebo fenykl.

Luštěniny jsou na trhu dostupné v sušeném stavu, předvařené nebo konzervované či mražené. Sušené mají tu nevýhodu, že se před vařením musí namáčet. Neplatí to jen o červené a zelené čočce a půleném žlutém hrachu. Výhodou konzervovaných luštěnin je, že namáčení odpadá a vy je můžete konzumovat okamžitě. Nemusíte se přitom bát toho, že byste se tím připravili o cenné živiny. Správným zpracováním, například metodou upravování na páře, si luštěniny zachovají všechny své živiny, chuť i barvu. Bohatou nabídku konzervovaných luštěnin najdete například u značky Bonduelle a to v jejich řadě Vapeur – metoda zpracování párou.

Na trhu jsou kromě sušených, konzervovaných a mražených luštěnin dostupné i jiné formy luštěnin - luštěninové mouky, chipsy nebo luštěninové těstoviny. V případě luštěninových těstovin můžete také sáhnout po Bonduelle a jejich Légumio – penne, rigatoni nebo fusilli, které tvoří jenom luštěniny a zelenina, jsou bez vajec či lepku.

Vyzkoušejte Bonduelle "Vapeur" Červené fazole, Cizrnu nebo bíle Cannellini - luštěniny připravené na páře. Díky tomu je můžete ihned konzumovat, zároveň si uchovávají svou barvu, chuť, texturu, všechny živiny a mají spoustu dalších výhod.

ČERVENÁ FAZOLE  Zdroj: BONDUELLE, spol. s r.o.

Májí nízkou kalorickou hodnotu, přesto skvěle zasytí a dodá energii. Skvělý zdroj rostlinné bílkoviny a vlákniny a právě to jsou dvě tajemství pro zdravou váhu. Jejich pravidelná konzumace dodá tělu množství minerálů pro krásnou pleť a silné kost

BILÉ FAZOLE Zdroj: BONDUELLE, spol. s r.o.

Obsahují velké množství rostlinných bílkovin pro tvorbu svalové hmoty i zdravého hormonálního systému. Díky spoustě minerálních látek a antioxidantů chrání naše buňky před poškozením oxidačním stresem při velké sportovní zátěži.

CIZRNA Zdroj: BONDUELLE, spol. s r.o.

Obsahuje velkou dávku vitamínu B6, který je důležitý pro psychickou pohodu a radost ze života. Velmi dobře působí také na imunitu, nervovou soustavu, cévy, kosti a trávicí ústrojí. Je skvělým zdrojem rostlinných bílkovin.

Zapojte se do SOUTĚŽE s luštěninami OD BONDUELLE A VYHRAJTE chytré hodinky APPLE WATCH!
Od 15. 03. do 11. 04. 2021 soutěžíme o 4x chytré hodinky Apple Watch, 100× dárkovou kartu do Intersportu v hodnotě 1 000 Kč nebo  28× balíček produktů Bonduelle.

Více na www.bonduelle.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Vždy je cesta, jak získat úvěr

Jestliže se dostanete do složité finanční situace, vždy se najde cesta, jak se opět postavit na nohy. Stačí najít možnost, která je pro vás vhodná.

Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU