Přibližně deset procent obyvatel České republiky trpí diabetem a je pravděpodobné, že toto číslo bude v budoucnosti ještě narůstat1. Pro lidi žijící s touto nemocí je nutné udržovat zdravý životní styl a nepodceňovat prevenci, i proto ale v poslední době lékaři v Česku bijí na poplach – až pětina nemocných stejně jako při první vlně koronaviru na jaře minulého roku odkládá preventivní kontroly4. To může mít přitom v mnoha případech vážné důsledky na náš zdravotní stav. Věděli jste, že diabetiky postihuje infarkt 3x a mrtvice dokonce 4x častěji než běžnou populaci? Diabetes je totiž jedním z nejčastějších spouštěčů kardiovaskulárních problémů, na které ve výsledku zemře až 2/3 diabetiků nad 65 let věku2.

Nevyhýbejte se lékaři

Právě proto je pro diabetiky (ale i další chronicky nemocné) zvláště důležité nezanedbávat prevenci, nechat si u lékaře pravidelně měřit tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Pozor je třeba dávat i na přidružené komplikace doprovázející cukrovku, jako je hladina lipidů nebo obezita.

Pro ty, kdo mají na cukrovku podezření, je zásadní diabetes diagnostikovat včas a snažit se obtížím předcházet změnou životního stylu a pravidelnými kontrolami. Ty mohou ve výsledku prodloužit i zachránit životy.

Ve zdraví srdce je Česko na chvostu Evropy

Pokud žijete s diagnózou diabetu, je třeba chodit pravidelně k lékaři i přes to že máte pocit, že máte nemoc pod kontrolou. A pokud se navíc objeví i příznaky ukazující na potíže se srdcem, rozhodně se je nevyplatí přecházet. Zadýcháváte se při chůzi do schodů? Pozorujete zrychlený nebo nepravidelný tlukot srdce? Trápí vás bolest na hrudi? S obtížemi tohoto typu je třeba neprodleně vyhledat odbornou pomoc a nečekat, že samy odezní, protože když přijde na srdce, často se hraje o minuty a potíže tohoto typu jsou častější, než by kdekdo očekával – kardiovaskulární onemocnění v Česku přímo bují. V počtech nemocných na 100 000 obyvatel jsme třetí nejhorší v Evropě3.

Kardiologové předpovídají, že případů srdečního selhání brzy výrazně přibyde, což je zapříčiněno nejen odkládáním preventivních prohlídek, ale také neochotou lidí jet do nemocnice nebo si zavolat záchranku, když se jejich srdeční potíže vystupňují4. Po prodělání infarktu je přitom potřebná péče klíčová pro naději pacienta na přežití.

Šance na nákazu koronavirem při preventivní prohlídce je minimální

V posledních pěti letech se počet lidí trpících srdečním selháním zvedl o 50 % a až u 40 % z nich šlo o diabetiky3. Kardiologové si dali za cíl tento hrozivý trend zvrátit, ale k tomu je potřeba aktivní přístup pacientů. Pamatujte na důležitost prevence i na to, že šance na nákazu koronavirem v nemocnici při preventivní prohlídce je při zachování všech bezpečnostních opatření minimální, protože nakažení pacienti se nachází na speciálních kovidových odděleních, která jsou zpravidla oddělená od dalších částí nemocnic.

Reference:
1. Prof. MUDR. Štěpán Svačina. ČTK. 17.3.2015. Počet diabetiků roste, cukrovka hrozí třetině Čechů - Aktuálně.cz (aktualne.cz)
2. Mgr. Eva Kloučková. O zdraví. 14.11.2018: Diabetici riziko znají, přesto umírají na infarkt a mrtvici | Vím, co jímFacebookTwitterEmailPrintFacebookTwitterEmailPrint (vimcojim.cz)
3. Prof. MUDr. Filip Málek. iDNES. 21.2. 2021 Kvůli covidu nás čeká i epidemie srdečních selhání, varují kardiologové - iDNES.cz
4. Prof. MUDr. Aleš Linhart. iDNES. 21.2. 2021 Kvůli covidu nás čeká i epidemie srdečních selhání, varují kardiologové - iDNES.cz