Na dokonale vypadající utěrky stačí jen pár ingrediencí, které máte zaručeně doma i vy. Mezi pomocníky v boji se špinavými utěrkami patří například i obyčejný olej.

Zná to každý, po utěrce sáhne v kuchyni a utře s ní nečistoty po vaření a položí ji zpátky na její místo. Toto každá hospodyňka zopakuje hned několikrát za den a utěrka pak vypadá, jako kdyby byla používaná už týden. Obzvlášť na bílých místech utěrky jsou nečistoty vidět na první pohled. V tomto okamžiku nastává krok praní. Zkoušíte stále více stupňů a na bílých místech jsou i tak špinavé fleky? Pokud ano, tak je na čase změnit metodu praní.

Roztoky a potraviny

Utěrky se používají nejen při utírání nádobí, ale i utírání rukou během vaření. Je tak ve vašem zájmu, aby byly v té největší možné čistotě. Jakmile uvidíte první fleky, postarejte se o to, aby utěrka byla co nejdříve v teplé vodě. Tímto krokem zaručíte to, že se skvrny nezažerou.

Na čištění utěrek si připravte jednoduchý roztok. Do lavoru s teplou vodou přidejte větší odměrku klasického pracího prášku a přidejte dvě polévkové lžíce jedlé sody, která zaručí to, že utěrku nejen vybělí ale i vydezinfikuje a uvolní zbytek mastnoty. Dále přidejte dvě lžíce klasického octa a dvě lžíce stolního oleje. Utěrky nechte v roztoku namočené nejméně šest hodin, poté je až vyperte v pračce na 90 °C program.

Dalším pomocníkem k odstraňování skvrn je i žlučové mýdlo, to používají hospodyňky i ve chvíli, kdy se snaží odstranit nějakou skvrnu z oblíbeného kousku oblečení. Špinavé utěrky potřete žlučovým mýdlem po obou stranách a následně je položte do lavoru s teplou vodou. Než je vložíte do pračky, tak je párkrát lehce vyždímejte.

Ke zničení skvrn můžete využít i oblíbenou potravinu. Šťávu z čerstvého citronu nalijete do lavoru s teplou vodou. Citrónu stačí dvě až tři polévkové lžíce. Ve stejném poměru přidejte i jedlou sodu. Do této směsi položte špinavé utěrky a nechte odmočit přesně jak v předchozích případech.

V boji proti zašlým skvrnám vám pomůže i obyčejná tableta do myčky. Tabletku hodíte akorát do bubnu pračky. Tento krok vám zajistí nejen dokonale čisté utěrky, ale vyčistí vám i samotnou pračku.

Zdroj: Youtube

Související články