Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Když kůže stůně! Před létem si dejte pozor na plísňové onemocnění.

Zdroj: Betadine

Plísňovým onemocněním se daří i za nehty, v kštici a podobně. Typickým příznakem je olupování kůže, nevzhledný výzor, šupinatění, bílé zbarvení, puchýřky a praskání. Rozpraskaná místa mohou svědit a bolet. Na nohou většinou začíná onemocnění mezi prsty. K prevenci patří důsledná hygiena, důkladné vysoušení nohou po mytí, nošení obuvi na veřejných místech, například lehkých gumových pantoflí, striktní používání vlastního ručníku. I tak ale k přenosu dochází opravdu snadno a onemocnění tedy nijak nesignalizuje, že by dotyčný byl na štíru s hygienou.

KVASINKY SE NESMÍ PŘEMNOŽIT 

Ústa, pohlavní ústrojí a močové cesty jsou zase častým místem výskytu kvasinkové infekce. Typicky ji dostaneme po braní antibiotik, která naruší přirozenou tělní mikroflóru. Kvasinky mohou člověka napadnout i systémově a způsobovat i příznaky, které si s touto houbou obvykle nespojujeme, a to trávicí, nervové a jiné. Kvasinka také někdy bývá odpovědná za bolavé, rozpraskané koutky. Ty ale mohou být osídleny i jinými bakteriemi. Rizikovým faktorem pro přemnožení kvasinky je stres, přílišná konzumace bílého cukru, léčba antibiotiky. Prevencí zase dieta s co nejmenším množstvím bílého cukru, konzumace probiotik, relaxace a vyhýbání se alkoholu.

POZOR NA BAKTERIE 

Mezi bakteriální infekce kůže patří například impetigo, velmi nakažlivá nemoc, která se často šíří v dětských kolektivech, růže, typická zase naopak pro starší věk a způsobená většinou zavlečením bakterií rodu streptokoků do kůže, nebo záněty nehtových lůžek, které se nevyhýbají nikomu, ale sklon k nim mají například lidé, kterým mají tendenci nehty zarůstat.

MĚJTE PRVNÍ POMOC DOMA 

Pokud vás postihnou lehčí a především lokální nepříjemnosti výše popsaného druhu, vždy je dobré mít doma nějaký volně prodejný preparát, který může v počátcích onemocnění pomoci. Podle druhu obtíží jsou to například nejrůznější dezinfekční mastičky, roztoky nebo čípky, jako například Betadine – tato dezinfekce nepálí a existuje ve všech třech těchto formách. Její přesné použití na konkrétní kožní obtíže vám poradí kožní lékař, gynekolog, praktický lékař nebo lékárník. Každopádně je účinná proti širokému spektru bakterií a plísní a mnohdy může problém i vyřešit a pomoci tak předejít léčbě lokálními či celkovými antibiotiky. Pokud se stav nelepší nebo je rozsah onemocnění větší, je vhodnější návštěva lékaře, který vám předepíše léčbu přímo na míru.

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Štěstí máme ve svých rukou

V jedné známé písni se zpívá, že „štěstí je krásná věc“. Ano, štěstí je ten nejúžasnější stav mysli, kterého můžeme dosáhnout. Pro každého z nás…

Akční letáky