Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Když kůže stůně! Před létem si dejte pozor na plísňové onemocnění.

Zdroj: Betadine

Plísňovým onemocněním se daří i za nehty, v kštici a podobně. Typickým příznakem je olupování kůže, nevzhledný výzor, šupinatění, bílé zbarvení, puchýřky a praskání. Rozpraskaná místa mohou svědit a bolet. Na nohou většinou začíná onemocnění mezi prsty. K prevenci patří důsledná hygiena, důkladné vysoušení nohou po mytí, nošení obuvi na veřejných místech, například lehkých gumových pantoflí, striktní používání vlastního ručníku. I tak ale k přenosu dochází opravdu snadno a onemocnění tedy nijak nesignalizuje, že by dotyčný byl na štíru s hygienou.

KVASINKY SE NESMÍ PŘEMNOŽIT 

Ústa, pohlavní ústrojí a močové cesty jsou zase častým místem výskytu kvasinkové infekce. Typicky ji dostaneme po braní antibiotik, která naruší přirozenou tělní mikroflóru. Kvasinky mohou člověka napadnout i systémově a způsobovat i příznaky, které si s touto houbou obvykle nespojujeme, a to trávicí, nervové a jiné. Kvasinka také někdy bývá odpovědná za bolavé, rozpraskané koutky. Ty ale mohou být osídleny i jinými bakteriemi. Rizikovým faktorem pro přemnožení kvasinky je stres, přílišná konzumace bílého cukru, léčba antibiotiky. Prevencí zase dieta s co nejmenším množstvím bílého cukru, konzumace probiotik, relaxace a vyhýbání se alkoholu.

POZOR NA BAKTERIE 

Mezi bakteriální infekce kůže patří například impetigo, velmi nakažlivá nemoc, která se často šíří v dětských kolektivech, růže, typická zase naopak pro starší věk a způsobená většinou zavlečením bakterií rodu streptokoků do kůže, nebo záněty nehtových lůžek, které se nevyhýbají nikomu, ale sklon k nim mají například lidé, kterým mají tendenci nehty zarůstat.

Zdroj: Betadine

MĚJTE PRVNÍ POMOC DOMA 

Pokud vás postihnou lehčí a především lokální nepříjemnosti výše popsaného druhu, vždy je dobré mít doma nějaký volně prodejný preparát, který může v počátcích onemocnění pomoci. Podle druhu obtíží jsou to například nejrůznější dezinfekční mastičky, roztoky nebo čípky, jako například Betadine – tato dezinfekce nepálí a existuje ve všech třech těchto formách. Její přesné použití na konkrétní kožní obtíže vám poradí kožní lékař, gynekolog, praktický lékař nebo lékárník. Každopádně je účinná proti širokému spektru bakterií a plísní a mnohdy může problém i vyřešit a pomoci tak předejít léčbě lokálními či celkovými antibiotiky. Pokud se stav nelepší nebo je rozsah onemocnění větší, je vhodnější návštěva lékaře, který vám předepíše léčbu přímo na míru.

Zdroj: Betadine

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Štěstí máme ve svých rukou

V jedné známé písni se zpívá, že „štěstí je krásná věc“. Ano, štěstí je ten nejúžasnější stav mysli, kterého můžeme dosáhnout. Pro každého z nás…

Akční letáky