Jak je asi všem jasné, není loterie jako loterie. Vyhrát je samozřejmě vždycky teoreticky možné (pokud hrajete legální loterii od důvěryhodné a prověřené společnosti), ale chce to velké štěstí Pravděpodobnost na výhru může být opravdu nízká, zvlášť pokud mluvíme o hlavních výhrách, které přinášejí statisíce, nebo dokonce miliony a miliardy.

Mezi největší provozovatele loterií patří samozřejmě Sazka, nicméně velké oblibě se těší také rychlé loterie od Fortuny nebo od Korunky. Bezpochyby nejznámějšími a nejhranějšími loteriemi u nás jsou Sportka, Eurojackpot a Šťastných 10. Každá z těchto loterií se hraje jinak, u každé z nich jsou jiné výhry a jiné pravděpodobnosti výher.

Šance na výhru ve Sportce, Eurojackpotu a Šťastných 10

Sazka se pyšní tím, že právě Sportka přináší nejvíce milionových výher ze všech loterií v Česku. Průměrně prý při každém slosování přibudou 2 noví milionáři. Co na to matematika? Šance na získání výhry ve Sportce se pohybuje od 1 : 28 až po 1 : 69 919 080. V prvním případě jde o šanci na získání nejmenší výhry (průměrně 113 Kč), v posledním případě jde o nejvyšší možnou výhru (průměrná výše SuperJackpotu je 136 769 489 Kč).

Další z velkých oblíbených loterií je Eurojackpot. V této loterií padají bezkonkurenčně nejvyšší výhry, konkurence je ale veliká. Oproti Sportce se totiž tato loterie nehraje jen v ČR, ale v celé Evropě. Šance na nejmenší možnou výhru je 1 : 48 (průměrně 221 Kč), šance na získání Jackpotu je 1 : 139 838 159 (průměrná výše této výhry je 943 907 580 Kč).

U loterie Šťastných 10 se šance na výhru liší podle toho, zda hrajete základní hru, nebo Královskou hru a samozřejmě také podle toho, kolik čísel tipujete (sázet můžete od 1 až po všech 10 čísel). Například při tipování 10 čísel je šance na výhry v základní hře zhruba 1 : 9 (v tomto případě stačí trefit 5 čísel správně, čím více jich trefíte, tím více vyhrajete – šance na trefu všech 10 je samozřejmě hodně nízká, zhruba 1 : 10 000 000).

Šance na výhru v Lucky Six od Fortuny a Hop trop od Korunky

Loterie od Fortuny jsou menší a hrají se jen online. Hlavní výhry jsou v nich sice o něco menší, ale pořád velmi pěkné. Například u loterie Lucky Six, která patří mezi ty nejpopulárnější od Fortuny, je šance na získání hlavní výhry zhruba 1: 12 271 512. Výhra je 10 000násobkem sázky, přičemž nejvíce lze vsadit 500 Kč. Maximální možná výhra činí tedy 5 000 000 Kč.

Co se týče Korunky, zde jsou nejoblíbenějšími loteriemi Kombi a Hop Trop. U té první mají hráči absolutní volnost, sami si můžou navolit kombinace, výši sázky, počet čísel a výši výhry. Od toho se pak odvíjí i pravděpodobnosti. Možností je bezpočet. U loterie Hop Trop je to snadné: buď získáte všechno, nebo nic. Abyste vyhráli, musíte trefit 5 čísel z 6 tažených. Šance, že se vám to povede, je zhruba 1: 317 814.

Jaký je tedy závěr? Většinou platí, že čím vyšší je možná výhra, tím menší je šance na její získání. Záleží pak už jen na hráčích, zda budou hrát raději loterie s (byť nízkou) šancí na velkou výhru, nebo naopak loterie s relativně vysokou šancí na menší výhru. Nejlepší je se zkrátka bavit, brát sázení jen jako zábavu a šanci na vysoké výhry vnímat spíš jako bonus navíc.

Jak jsou na tom pasivní loterie (stírací losy)?

Zvláštní kategorií jsou stírací losy. Řadí se mezi takzvané „pasivní okamžité loterie“, neboť v nich nic sami netipujete, jen setřete stírací pole a okamžitě víte, zda jste vyhráli. Šance na výhru bývá i stíracích losů podstatně vyšší než u aktivních loterií. Ty nejlepší losy mívají pravděpodobnost výhry kolem 40 % (bavíme se tu samozřejmě o šanci na jakoukoli výhru, ne o šanci na hlavní výhru). Například oblíbený stírací los Černá perla od Sazky má šanci na výhru 1: 3,69 (asi 27 %) a šanci na hlavní výhru 1:2 000 000 (asi 0.00005 %).

18+| Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.