Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak pořádat běžecké závody v této nelehké době

Zdroj: Prague International Marathon, spol. s r.o.

O běžcích víme jedno: Běží! Budou běhat v dešti i ve sněhu, v chladu i v teple. Možná běží proto, aby zhubli, nebo proto, aby si vyčistili hlavu, nebo vyhráli šampionát. Mohou toužit po klidném běhání na lesní stezce nebo po adrenalinu na maratonu pro 20 000 lidí. Když ale cítí potřebu běžet, nic je nezastaví. Nic. Ani globální pandemie. Proto, když udeřil COVID-19 a naše mezinárodně uznávané pražské závody byly zrušeny, nepřestali jsme pracovat. Začali jsme přemýšlet. Hledali jsme kreativní způsoby a nové události, které by běžcům umožnily dělat to, co mají rádi. Samozřejmě tak, aby vše odpovídalo bezpečnostním pokynům nařízených vládou.

Podívejme se na ten největší závod. Tak velký, že ho nazýváme malým zázrakem. Podařilo se nám totiž v Praze uspořádat exkluzivní půlmaraton Prague 21.1 km - Ready for the restart. Ti nejtalentovanější běžci přijeli s myšlenkou na pokoření světového rekordu. Chtěli, stejně jako my, ukázat, že jsme připraveni na restart. Restart ekonomiky, společnosti i sportu. A ono se to povedlo! Peres Jepchirchir opravdu zaběhla v ženském půlmaratonu nový světový rekord. Její závod na cílový čas 1:05:34 sledovali diváci v 82 zemích.

Že by byl takovýhle výkon dostačující pro jeden víkend? Ne pro nás. Peres běžela den poté znovu, v pražském parku spolu s hobby běžci, dospělými i těmi nejmenšími. Dopřála tak každému neobyčejný zážitek, navíc po doběhu rozdávala v cíli medaile.

Všechno ale začalo závody letištích. Ano, běhalo se po příletových plochách v Karlových Varech, Českých Budějovicích a v Praze na Letišti Václava Havla. Zely prázdnotou a my je naplnili běžci, kteří tak dostali naprosto jedinečnou šanci dostat se přímo na ranvej. Na chek-inu si vyzvedli své číslo, pokračovali skrz bezpečností rámy a přes gate směrem na start. Ať už se registrovali na večerní běh se západem slunce, ranní pětku nebo dm rodinný běh.

Tři letiště… co dál? Plzeň. Pivovarský běh s Birellem provedl závodníky přímo historickým sklepením. Zakončen byl závod jak jinak než pivem a koncertem.

Na začátku podzimní sezóny se nám dokonce podařilo uspořádat dva z našich tradičních závodů - Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem a Mattoni Liberec Nature Run. Přizpůsobili jsme se všem aktuálním nařízením, běžci dodržovali rozestupy a startovali ve vlnách po malých skupinách.

Když k tomu přičteme naše akce v Running Mallu a celou letní výzvu Česko běží dál, podařilo se nám dát dohromady přes 25000 běžců. Stejně jako všichni ostatní už se nemůžeme dočkat, až bude vše zpátky v normálu. Až budeme moci přivítat tisícovky běžců v cíli a vidět jejich úsměvy. A ono to přijde. Do té doby, nepřestávejte běhat. My nepřestaneme přemýšlet, brainstormovat a dělat vše proto, aby bylo běhání ještě zábavnější.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU