V tomto textu společně uděláme v několika jednoduchých krocích detox šatníku a připravíme vaší garderobu na jaro. V druhé části článku se pak zaměříme právě na jarní kombinace barev.

Tak s chutí do toho!

Jarní detox šatníku

Není nic horšího než přeplněné poličky, ve kterých nemůžete nic najít. To vede k tomu, že ve výsledku nosíte jen pár kousků, které jsou navrchu a máte pocit, že nemáte, co na sebe...Pak dokupujete pořád to samé dokola, přestože v útrobách šatní skříně je ukryto několik obyčejných bílých triček, které denně postrádáte.

Krok č. 1

Vše ven! Udělejte si dostatek času a opravdu poctivě vyházejte celou skříň/šatnu. Nemusí to být naráz, klidně vyhazujte postupně. Udělejte si však systém a poličky, které spolu souvisí, vyházejte zároveň.

Krok č. 2

Třídění. Věci roztřiďte dle jejich stavu a dle toho, jak často je nosíte. Co je už obnošené a nevypadá dobře, buď nechte na doma (je-li to oblíbený kousek, který nosíte ráda, v opačném případě nekompromisně vyřaďte!) nebo vyřaďte. Pokud se jedná o nějaký basic kousek nebo třeba šaty, které jste nosila moc ráda, přidejte si na seznam "koupit nové".

Tip: Neměla jste na sobě některý kus oblečení už celý rok? Pryč s tím! Nekompromisně. Vytříděné oblečení můžete prodat, darovat či vyhodit do speciálního kontajneru na oděv. Prosím, hlavně oblečení nevyhazujte jen tak do koše!

Krok č. 3

Zpět do skříně! Naskládejte oblečení zpět tak, abyste měla nad vším přehled a o všech kouscích věděla. Zazimujte oblečení neaktuální pro jaro a jarní kousky vyskládejte na povrch.

Krok č.4

Udržujte v šatníku pořádek! A po nějaké době, třeba zase na podzim, detox opakujte.

Jak kombinovat jarní barvy?

Tak a teď, když máme tzv. čistý štít, můžeme se pustit do jarních outfitů a jarních kombinací barev.

Dominantní kombinace barev

Tedy takzvané color-blocking, aneb kombinace dvou a více dominantních barev. Výsledkem je barevná variace, která si vlastně rozumí, byť se na první pohled nezdálo. Řeč je například o kombinací fialové a oranžové, zelené a růžové.

Harmonické variace

Outfit složený z barev, které se k sobě hodí na první pohled. Tak nějak přirozeně si rozumí a jejich kombinace lahodí oku. Zelená se žlutou, zelená s hnědou či béžovou.

Tón v tónu

Oděv složený z odstínů jedné barvy, avšak v různých sytostech. Sytě růžové šaty a světle růžová kabelka v tlumeném odstínu.

Pastelové odstíny

Pastelové odstíny růžové, fialkové, žluté, zelené nebo obláčkově modré si mezi sebou vzájemně rozumí. Jsou to barvy pro jaro charakteristické a dobře se kombinují. Skvěle hrají s neutrálními tóny, například béžovou či krémovou, kterým dodají na barevnosti, zároveň nijak zvlášť nekřičí. Jste-li tedy spíše konzervativnější, co se barev u oblečení týče, budou pro vás pastelové barvy ideální.

Neutrální oděv okořeněný jednou barvou

Bílá je barva jarních a letních dní. Celobílý look v kombinaci s barevnou kabelkou, to je pastva pro oči! Stejně dobře to funguje i naopak. Máte výrazné šaty v syté barvě? Ztlumte je kabelkou v neutrální barvě.

Květovaná a vzory

Květovaný vzor nebo geometrické vzory se skvěle kombinují s barvami. Jsou ochotné ladit téměř s každou barvou. Můžete se chytit jedné barvy a k té ladit zbytek nebo použít metodu color-blocking. V praxi by to vypadalo tak, že například ke květovaným šatům, které hrají žluto-zeleně na krémovém podkladu, obléknete:

  1. kabelku v barvě ladící ke žluto-zelené,
  2. kabelku žlutou nebo zelenou,
  3. kabelku oranžovou, která bude další dominantou, ale vlastně bude skvěle ladit.