Čekají nás rozhodně chudší roky, a je tedy dobré svůj majetek zajistit

Peníze ladem ležící na bankovním účtu žádnou zárukou nejsou. Odborníci přes finance varují, že tímto způsobem můžeme přijít až o polovinu úspor. Dobrým řešením je místo peněz v bance nakoupit investiční zlato. Žádné šperky, ale investiční zlaté slitky, nazývané i zlaté cihly. Jde o slitky v různé nominální hodnotě, a tedy i gramáži. Obvykle se u nás nabízí investiční zlato ze švýcarských rafinerií. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna.

Investování do zlata je lehké

Stačí najít vhodného obchodníka se zlatem a nakoupit investiční zlato. Je pak na vás, jestli si jej budete držet doma v trezoru či jinde, nebo si trezor na zlato pronajmete. Určitě se před nákupem zlata oplatí sledovat aktuální cenu zlata. Ale pozor! Nestačí se podívat jen na jeho cenu na komoditní burze. Ta není finální cenou, za kolik pak zlatý slitek kupujeme. Cena slitku se odvíjí i od dalších parametrů a cena zlata se může u nejlevnějšího obchodníka lišit až o 10 % ve srovnání s tím nejdražším. V pořádku to ale není.

Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ konstatuje Pavel Trtík z e-shopu Zlate-mince.cz. Ten patří mezi největší obchodníky se zlatem u nás a současně je považován i za jednoho z nejzkušenějších specialistů na investiční zlato. Kromě e-shopu provozuje i čtyři kamenné prodejny na lukrativních adresách. Tu pražskou najdete v Obecním domě (2. patro), brněnskou v Dorn Office Centre, vsetínskou v bývalé budově Státní banky a bratislavskou, tedy tu na Slovensku, na Dunajské ulici 68. Pavel Trtík je důkazem, že prestižní adresa prodejen nemusí cenu zlata zvedat. Má totiž jedny z nejlepších cen investičního zlata u nás vůbec.

Mnoho lidí si stěžuje, že je investiční zlato u nás dražší než v Německu či v Rakousku

Není to však plošný problém. Je důležité si uvědomit, že finální cena investičního zlata není jen cenou zlata na komoditní burze. Příplatky jsou za ty nejmenší slitky (třeba gramové, které se prodávají spíše jako dárkové, i když jsou plnohodnotným investičním zlatem). Připlatíte si i za známější a prestižnější značku slitku. Což se však oplatí. Tyto slitky se vám budou jednou velice snadno prodávat. Pak je tady ale marže obchodníků, a právě ta dělá investiční zlato v České republice drahým. Čím méně zkušený prodejce, tím vyšší marže. Tato nevýhoda se vás ale týkat nemusí, pokud si vyberete obchodníka se zlatem, který má mnohaleté zkušenosti. S tím pak jdou ruku v ruce i nižší marže a své investiční zlato nakoupíte levněji.

S nákupem investičního zlata neotálejte

Inflace roste a hodnota peněz klesá. Čekat na lepší časy se nevyplatí. Naopak, dnes cena zlata stagnuje, ale v příštím roce bude opět strmě růst a s největší pravděpodobností překoná svůj dosavadní rekord. Cena se tak ze zhruba 40 000 Kč za unci dostane na cenu vyšší než 46 000 Kč. Proto se neoplatí vyčkávat a nejlépe ještě letos nakoupit. Své peníze nenechávejte na běžných, ani na spořicích účtech. Ztrátové jsou oba. Odborníci radí ponechat na účtu maximálně finance na dva až tři měsíce provozu domácnosti a zbytek investovat do zlata.