Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Body shaming nejvíc ubližuje dospívajícím

Zdroj: RACIO

Šikana kvůli fyzickému vzhledu v naší společnosti nenápadně bublá pod povrchem. Body shaming je přitom velmi rozšířeným problémem.

Útočí na tělo, zraňuje duši

Body shaming, jinak řečeno zesměšňování, vysmívání nebo dehonestováni člověka na základě jeho fyzického vzhledu. Ve společnosti se vyskytuje nejčastěji mezi dospívajícími a často je příčinou psychických a fyzických obtížích. Jedná se o zakořeněný fenomén, jehož dopady jsou velkým tématem. Proto se společnost Racio rozhodla spustit kampaň #MojeTeloMojeRacio, ve které na tento problém upozorňuje a varuje před ním.

Body shaming zažívají i známé osobnosti

Do kampaně se zapojily i osobnosti, které svým vlivem, zejména na sociálních sítích, mohou pomoci v šíření osvěty. Jednou z nich je i Tereza Nachtigal aka Pipinění. Ta se podle vlastních slov se zákeřnými komentáři setkává na svém instagramovém profilu každý druhý den. “Setkala jsem se s komentáři, kdy mi lidé přejí smrt, rakovinu, abych neměla děti a podobně. Dříve jsem si to brala osobně, často jsem kvůli tomu brečela a měla chuť se na všechno vykašlat. Některé tak moc pobuřuje tloušťka, že se nebojí škodit ani v osobní rovině v reálném životě. A to už se jen ptáte: „Proč? “ Snažím se lidem zlepšit den, rozveselit je, nikoho nekomentuji, jedu si svoje, jsem zaměřená pouze na vlastní kontent, ale přesto všechno vás někdo začne nenávidět pro vaši pouhou existenci?” popsala Nachtigal.

Zároveň nabízí možnost, jak tyto útoky řešit: “Zjistila jsem, že tohle není o mně, ale o šikanujícím člověku. Vždycky říkám: „Ten prst, kterým ukazuješ na nedostatky ostatních, míří právě na tebe.“ A to bych doporučila všem, kteří se podobnými komentáři trápí, ať už ze strany sledujících na sociálních sítích nebo ze strany přátel a rodiny. Neberte si to k srdci, protože vám to nepatří.”

Zdroj: RACIO

Dospívající trpí nejvíc

Skupinou, která je body shamingem nejvíc ohrožená, jsou dospívající dívky a chlapci. To potvrzuje i psycholožka Petra Vaníčková, která pracuje na střední škole v Jihlavě. “Vývojovým úkolem dospívajících je vybudovat si identitu a ustálit zdravý vztah k sobě samému. K tomu jsou důležití i ti okolo nás. V období puberty, kdy se toho s tělem i myslí děje tolik, může být i ojedinělá kritika zaměřená na vzhled velmi zraňující a může přispět ke vzniku různých psychických poruch, které jsou typické pro tento věk. Může jít o poruchy příjmu potravy ve všech variantách, úzkostné poruchy, deprese,” uvedla Vaníčková s tím, že s body shamingem se setkávají i velmi malé děti při sledování klasických pohádek, kde je zlá postava často vykreslena s nějakou výraznou fyzickou zvláštností. 

Zdroj: RACIO  

 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Jak dostat suchou pokožku do kondice

Po létě může být naše pokožka unavená a blížící se zima jí může dát pořádně zabrat.  Vysušená a suchá  pokožka mnohem rychleji stárne, je citlivá,…

Akční letáky