Nejčastěji alergie na slunce postihuje zejména ženy okolo dvacátého až čtyřicátého roku života. Vyskytnout se ale samozřejmě může u každého bez rozdílu pohlaví i věku. Jelikož není možné dopředu určit, zda vás alergie na slunce potká doma na zahradě, u moře či na horách, naprostým základem by měla být dostatečná a kvalitní prevence.

UVA a UVB záření může kromě vážného poškození pokožky vést k fotodermatózám, tedy negativním reakcím na kůži vlivem záření. Sluneční vyrážka navíc dokáže letní dovolenou značně pokazit. Ochrana před slunečním zářením je tedy skutečně velice důležitá.

Jaké jsou projevy alergie na slunce?

Tím vůbec nejčastějším negativním kožním projevem je tzv. polymorfní světelná erupce, která je lidově označována jako sluneční alergie či sluneční ekzém.

Její nevýhodou je mimo jiné to, že vás většinou zastihne absolutně nepřipravené hned při jarním slunění. Výjimkou ale není ani během léta při náhlém slunění. První projevy se zpravidla objevují za hodiny až dny po vystavení slunečním paprskům. Příznaky jsou různé:

  • svědivé začervenání nejčastěji na trupu, vrchní straně rukou a nohou,
  • „krupice“,
  • splývající mokvající puchýřky.

Důležité je vědět, že u jedince, který má sluneční alergii, se onemocnění vždy projevuje stejným způsobem. Díky tomu lze snadno odhalit a diagnostikovat, o co se jedná.

Méně běžná, o to ale závažnější, je sluneční kopřivka. Rovněž 1de o alergickou reakci vyvolanou UV zářením. Vzniká však již po několika minutách slunění výsevem svědivých pupínků na kůži, které na první pohled připomínají žahnutí od kopřivy. Tyto pupínky mohou přerůst až do otoků, které jsou provázeny dalšími celkovými příznaky, jako je například bolest hlavy, nevolnost, pokles tlaku až kolapsový stav. V lepším případě příznaky odezní přibližně do dvou hodin.

Alergie na slunce: Co pomáhá?

Nejlepší variantou je, aby ke vzniku sluneční alergie vůbec nedošlo. Prevence je tedy naprostý základ. Jestliže ale pokožku slunci vystavit musíte, vždy používejte skutečně kvalitní ochranné krémy proti UVA a UVB záření.

Skvělým řešením může být například značka Bioderma a její produkty z řady sluneční ochrany Photoderm, která se vyznačuje nejen vysokou účinností, ale především i ideálním poměrem ochranného faktoru UVA a UVB. Právě na UVB běžné opalovací krémy často nestačí. Konkrétně lze za skvělého pomocníka považovat opalovací krém Photoderm MINERAL Fluid SPF50+ se 100% minerálními filtry a patentem buněčné ochrany. Kromě ochranných krémů s dostatečným SPF se snažte vyvarovat přímému slunci kolem poledne a vsaďte na pravidlo 3K, které doporučuje používat krém, košili a klobouk. Během pobytu na slunci je vhodné omezit produkty či léky, které by mohly podpořit vznik alergie jako antibiotika, protizánětlivé krémy nebo standardně používaný parfém.

Jestliže již k alergii došlo, ihned se schovejte do stínu a v případě silnějších projevů využijte antihistaminika, jako je Zyrtec či Analergin. Postihla-li vás alergie na slunce již v minulosti, můžete tyto přípravky využívat také preventivně. Ideálně doporučujeme začít antihistaminika užívat přibližně 3 dny před začátkem dovolené a pokračovat během celé dovolené. Lokálně lze použít zásypy s protisvědivým účinkem, tekuté pudry a v těžších případech produkty s obsahem kortikoidů.