Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

A v srdci láska: Nový román o dvou polovinách rodiny na opačných stranách světa

Zdroj: www.grada.cz

Dokážou dvě babičky, dědeček, dvě děti a Černé divadlo Jiřího Srnce překonat všechny bariéry světa? Začtěte se do komorního příběhu o rodinných vztazích zatížených dějinami, od australské autorky Favel Parretové. Román „A v srdci láska" získal v roce 2020 ocenění Indie Book Award za knihu roku v kategorii beletrie.

Praha, 1938 – Eva s Máňou běží tryskem ulicí, vracejí se z posledního předválečného sletu Sokola. Nechtěně se srazí s mužem plným zloby, neúmyslně mu vyrazí klobouk z ruky… Jeho nenávist a nadcházející válka obrací všechno, co znají, naruby. Máňa si musí sbalit do hnědého kufříku celý svůj život a zachránit se emigrací do neznáma… 

Praha, 1980 – Desetiletý Luděk umí být neviditelný. Neustále běhá, skáče a dokáže se prosmýknout skrze šedivé mraky nízko nad městem. Luděk je svobodný. A všechno vidí. Ať si svět dělá, co se mu zlíbí. Ať si jde celý svět klidně k čertu, protože na něho čeká doma v teple babička. Jeho celý svět.

Melbourne, 1980 – Malá liška se drží babiččiny ruky, když stoupají po schodech k jejich bytu ve třetím patře. Uvnitř je přivítá vůně tabáku z dědečkovy dýmky a čerstvě upečených koláčků. Tady je domov, který pro svou vnučku vybudovali čeští imigranti Máňa s Billem. Domov prodchnutý duchem daleké Prahy a milovaných, které tam zanechali.

Některá pouta jsou silnější než železo.

Je někde život snazší? Je jednodušší zůstat nebo odejít? Je možné i uprostřed největší tmy zahlédnout barvy?

Křehký příběh Favel Parrettové je poklonou silným ženám, které všechno unesou a za všech časů udrží rodinná pouta. Je milou a mnohdy úsměvnou vzpomínkou na dobu druhé poloviny minulého století vyprávěnou z perspektivy šťastného dítěte obklopeného láskou. Je autorčiným vyznáním vlastním prarodičům, kteří pro ni vytvořili domov. Knížka je i poctou Černému divadlu Jiřího Srnce, které nejen za totality vnášelo barvy do černočerné tmy.

O autorce:

Australská autorka Favel Parrettová na sebe upozornila hned svou prvotinou z roku 2011 Past the Shallows (Přes mělčiny), která zaznamenala mezinárodní ohlas. Na úspěch navázala příběhem When The Night Comes (Až přijde noc, Práh 2017). Jejím třetím, částečně autobiografickým románem A v srdci láska (v originále There Was Still Love) vzdává hold svým prarodičům, díky nimž prožila láskyplné dětství v australském Melbourne.

Zdroj: www.grada.cz

Recenze

Skvěle napsaný a upřímně dojemný román plný emocí."

– The Age

Báječný příběh vyprávěný tak poutavým stylem, že se od něj nejde odtrhnout."

– Sydney Morning Herald

Pražské uličky po kterých běhali hlavní hrdinové Pražské uličky po kterých běhali hlavní hrdinové Zdroj: depositphotos

Znáte sochu Atlase z Vrtbovských zahrad? Znáte sochu Atlase z Vrtbovských zahrad? Zdroj: depositphotos

Zdroj: depositphotos

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Měkké dárky? Ano, prosím!

Jako malé děti jsme se pod stromečkem těšily jen na ty tvrdé dárky. Pamatujete? Kdo našel jen samé „měkkouše" byl pěkně zklamaný. Naopak dneska jsme…

Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU