Skořápky od vajec: Použijte je jako bělidlo, proti bodnutí hmyzem i na slimáky

Vaječné skořápky lze využít mnoha způsoby
Vaječné skořápky lze využít mnoha způsoby
Zdroj: profimedia
Vaječné skořápky lze využít mnoha způsoby

Dali jste si k snídani míchaná, omeletu, nebo volské oko? A co jste udělali se skořápkami? Jestli skončily v koši, možná v hlavě slyšíte cizí vyčítavý hlas. To jsou vaši předci, kteří dobře věděli, že vaječné skořápky lze ještě šikovně využít.

V galerii najdete tři netradiční způsoby, jak připravit vejce. 

Rituál v podobě čerstvé kávy a vajíček na milion způsobů k ránu neodmyslitelně patří. Ať už je máme rádi míchaná, jako omeletu se sýrem a jarní cibulkou, nebo obyčejná volská oka, jsou skvělým způsobem jak v těle rozproudit energii a připravit se na další pracovní (či víkendový líný) den. Co se týče skořápek, my měšťáci je vyhazujeme, chovatelé slepic jim je přidávají do potravy. Naše babičky a dědečkové však měli pro skořápky mnoho využití nejen jako krmivo pro slepice. Taková skořápka totiž funguje i jako bělidlo. Ale hezky popořadě.

Vaječná skořápka je až z 90 % tvořena vápníkem a jinými důležitými látkami (př. fluor, selen, zinek, železo), které mají pro člověka blahodárné účinky; vápník posiluje kosti a nehty, zmírňuje zácpu, snižuje cholesterol a zlepšuje imunitní systém.

Jak skořápky "jíst"?

Vaječné skořápky lze využít mnoha způsoby

Umyté skořápky necháme zhruba 10 minut vařit ve vodě, čímž se zlikvidují všechny bakterie. Poté usušené skořápky složíme na plech a vložíme do předehřáté trouby o 95°C na cca 15 minut. Po vytažení necháme skořápky vychladnout a rozmixujeme v mixéru. Výsledný prášek lze volně konzumovat, nebo ho můžete přidat do jídla (doporučená dávka je 1/2 lžičky denně).


Využítí jako bělidlo

Vaječné skořápky lze využít mnoha způsoby


 Jednou z mnoha možností je učinit ze skořápek bělidlo. Povrch skořápky výborně pohlcuje špínu, což můžete využít při praní prádla. Nadrcenou skořápku nasypte do látkových pytlíčků a přidejte k prádlu. Skořápky na sebe jako silný magnet nalepí uvolněnou špínu z prádla a vy rázem ušetříte za předražené bělidlo.

Konec slimáků

Vaječné skořápky lze využít mnoha způsoby


Problém se zahradními škůdci, hlavně hlemýždi, lze vyřešit obyčejnou skořápkou. Díky ostrým hranám se přes ně žádný plž nepřeplazí a vaše drahocenné kytky zůstanou neoslintané a neokousané.

Komáři, třeste se!

Vaječné skořápky lze využít mnoha způsoby


Bodnutí od komára je nepříjemné, pak příjemné, a čím déle drbete zase nepříjemné. Na pupínky nejlépe funguje octan vápenitý, který najdeme ve všech krémech proti štípancům hmyzem, tuto látku si pomocí obyčejných skořápek můžeme vytvořit i doma. Stačí nadrtit několik skořápek do skleničky a zalít je octem. Za několik dní se skořápky rozpustí a vznikne roztok, který sice páchne, ale pořádně vám uleví.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Jak se obléct na rande

První dojem je velice důležitý a rozhoduje o tom, zda dáte novému vztahu šanci či nikoliv. Pokud chcete dobře zapůsobit, je zapotřebí věnovat…

Akční letáky