V sobotu byl za poslední týden ve Španělsku zaznamenán již pátý výskyt žraloka. K nejnovějšímu pozorování došlo u břehů Ibizy, kde spatřili sedmimetrového žraloka modrého, píše thescottishsun.co.uk. To odrazuje od koupání místní i turisty.

Fascinující záběry zachytily žraloka, jak ladně plave ve vodách Calo des Moltons, oblíbeného místa pro šnorchlování, které se nachází na severu ostrova Ibiza. Jde už o pátého pozorovaného žraloka od chvíle, kdy před necelým týdnem žralok vyvolal paniku na pláži na pobřeží Costa Blanca.

Odborníci uklidňují veřejnost

Mezi pozorovanými žraloky se čtyři podařilo identifikovat jako žraloky modré, tedy stejný druh žraloka, který je zodpovědný za útok na rekreanta poblíž Alicante v červenci 2016. Pátým žralokem byl žralok tuponosý šestihlavý, často označovaný jako žralok kravský.

Podle odborníků by zvýšený výskyt žraloků u španělského pobřeží neměl turisty děsit. Jak prozradil biolog Juan Antonio Pujol, tito žraloci nejsou agresivní. Doporučil plavcům, aby se v případě setkání se žraloky ve vodě snažili zachovat klid.

Zatím není úplně jasné, proč se žraloci objevují náhle tak často. Dr. Gavin Naylor, ředitel Floridského programu výzkumu žraloků, připouští, že vědci v současné době nejsou schopni určit základní příčinu zvýšeného výskytu těchto dravých tvorů. I podle něj však jejich zvýšený výskyt neznamená, že se z oblasti stává "nebezpečné ohnisko". Nárůst aktivity žraloků může být podle něj ojedinělým jevem. Což je jistě dobrá zpráva pro všechny, co by chtěli přes léto ke španělskému moři.

Na člověka žraloci většinou neútočí

Útoky žraloků na člověk jsou obecně docela vzácné, zjistil independent.co.uk. Mezinárodní soubor údajů o útocích žraloků (ISAF) zaznamenal v roce 2022 celosvětově 57 potvrzených nevyprovokovaných případů. Smrtelná napadení jsou pak ještě vzácnější.

Loni došlo celosvětově na pouze pět úmrtí souvisejících se žraloky, což odpovídá celosvětovému průměru šesti nevyprovokovaných úmrtí ročně za posledních pět let. Zároveň se sluší poznamenat, že podle databáze jsou hned čtyři úmrtí související se žraloky v roce 2022 klasifikována jako vyprovokované incidenty. Tedy zaviněné člověkem. Přesto je jasné, že by se každý měl mít při zpozorování žraloka ve vodě vždy na pozoru.