Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Co přesně před 88 lety čekalo na první návštěvníky Pražské zoologické zahrady

Zoo Praha
Zoo Praha
Zdroj: Pixabay
Zoo Praha

Pražskou zoologickou zahradu byste neměli při návštěvě hlavního města minout. Je protkaná historií a upřímnou láskou ke zvířatům.

Nápad

Vznik pražské zoologické zahrady se datuje do roku 1931, ale první zmínka a nápad přišel už o padesát let dříve. Tehdy v novinách vyšla výzva hraběte Sweerts-Sporka ke zřízení zoologické zahrady v Praze, a to u příležitosti sňatku prince Rudolfa a belgické princezny Štěpánky. Mezi návrhy na ideální místo se objevil pražský Smíchov nebo Štvanice, ale konečné slovo měl velkostatkář Alois Svoboda, který roku 1922 věnoval rozlehlé pozemky v Troji s podmínkou, že právě na nich bude zoo. O rok později byl středoškolský profesor Jiří Janda pověřen ministerstvem školství vedením příprav. Práce postupovaly velmi pomalu a až v roce 1927 byl dokončen plot, který odděloval 8 hektarů pozemků. Stále však nebyly pro zvířata vhodné prostory, a tak je prastrýc Zory Jandové schovával u sebe ve vile. A stejně se postaral i o lvici Šárku, kterou rozestavěná zoo dostala od cirkusu Rebernigg.

Vstupte!

28. září 1931 nastal velký den a brány pražské zoo se otevřely pro první nedočkavé návštěvníky. K vidění ale byla jen velká administrativní budova, koně Převalského, vlčice Lotty a Jandova voliéra dravců, která se v roce 1969 pod náporem těžkého sněhu zřítila. Postupně se rozšiřoval seznam zvířat, která v Praze našla nový domov - tygři, hroši, sloni, lvi a kondoři. Komik Vlasta Burian daroval lachtany Hýtu a Batula a v roce 1938 s nimi začali zaměstnanci zoo předvádět drobné cirkusové kousky. Téměř každý rok přicházela nová a nová zvířata a zoo se rozrůstala raketovou rychlostí. V roce 2002 přišla dravá povodeň a srazila zahradu na kolena. Jen díky sponzorům a ohromné podpoře dobrovolníků, kteří se nezdráhali vzít vidle a lopaty do ruky a přiložili ruku k dílu, byla zahrada velice brzy opět přístupná veřejnosti.

Pražská prvenství

1937 - odchov kondora andského - první na světě

1942 - umělý odchov ledního medvěda - první na světě

1972 - odchov gepardů - druhý na světě

2001 - odchov koně Převalského na světě - první na světě

2004 - narození gorily nížinné - první v ČR

2008 - narození krysy obláčkové - první v ČR

2008 - příchod gaviálů indických - první v Evropě

2009 - příchod bércouna skvrnitého - doposud jako jediní na světě

Každoročně se počet návštěníků pražské zoo pohybuje těsně pod hranicí jednoho a půl milionu. Pražská zoo se také pravidelně umisťuje na pátém místě nejkrásnějších zoologických zahrad na světě. Oproti strojenému San Diegu, které už roky vítězí, má ale duši!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky