Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Znáte všechny symboly Velikonoc?

Znáte všechny symboly Velikonoc?
Znáte všechny symboly Velikonoc?
Zdroj:

Velikonoce nesymbolizuje jen pomlázka nebo malovaná vajíčka. Pojďte se s námi podívat i na další symboly největšího křesťanského svátku.

Velikonoční pomlázka

Tradice šlehání žen a dívek pochází již ze 14. století. Manželé a milenci tehdy šlehali své protějšky. Smůlu měl ten, kdo nevstal. Když byla možnost, byl hozen do vody nebo alespoň polit studenou vodou. Splést proutky uměl tehdy nejspíš každý muž i kluk. Dnes se tato tradice pletení a předávání si umění z generace na generaci moc neobjevuje. Způsobeno je to možností koupit si již spletenou pomlázku.
Kafe.cz říká:

Proč se dívky šlehají? Aby byly zdravé, pilné, svěží a ohebné. Přesně jako svázané proutky, kterými byly vyšlehány. Vdaným ženám zase koledníci vyháněli „zlý jazyk“.

Vajíčka

Ve své podstatě vajíčko kromě jiných představuje nový život, plodnost, narození nebo také návrat jara. Různé zdroje uvádějí, že zvyk darovat vajíčka při svátcích jarní rovnodennosti zavedli již staří Egypťané. Tradice se pak uchytila u Slovanů, Litevců, Němců, Švédů a dokonce i v Asii a mnoha dalších národů. U nás se navíc vyvinula velká tradice malování kraslic.

Vajíčka darují děvčata chlapcům jako odměnu za vyšlehání. Dříve bylo pravidlem, že byla barevná nebo jinak nazdobená (k tomu se často využívaly tradiční techniky zdobení vajec) a hlavně k jídlu. Až postupem času se začala zdobit vajíčka vyfouknutá, ale ta sloužila především jako dekorace.

Velikonoční beránek

Už za pohanských dob byl tento symbol rozšířen, symbolizuje čistotu, nevinnost a poslušnost, u židů pak symbolizoval člena Božího stáda a v křesťanství symbolizuje památku Ježíše Krista, tzv. Beránka Božího. K jídlu si beránka nejčastěji lidé po celém světě připravují pečeného.

Velikonoční zajíček

Tento symbol pochází z Německa, kde právě dětem přináší zajíček vajíčka, a to hlavně čokoládová. U nás není tolik rozšířený, ale v některých částech republiky můžeme najít tradice, kdy děti hledají vajíčka schovaná zajíčkem nebo slepičkou či kohoutkem. A co symbolizuje? V řecké a egyptské mytologii je symbolem štěstí, plynoucího času a krátkosti lidského života. V bibli je zase obrazem chudých, skromných a pokorných.

V lidovém pojetí zase ztělesňuje zmrtvýchvstání, protože zajíc prý nikdy nespí. Tato pověra vznikla z toho důvodu, že zajíc nemá oční víčka.

Další symboly:

Oheň – symbol života
Svíce – vítězství nad zimou
Kříž – symbol, který znali staří Egypťané či Kréťané; je symbolem věčnosti a propojení člověka s božstvem; také je hlavním symbolem křesťanství
Kočičky – poslové jara
Řehtačky – namísto umlčených zvonů, které odlétaly do Říma, svolávaly lidi k bohoslužbám

Mohlo by vás také zajímat: Recepty na čtyři zásadní velikonoční dobroty

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky