1. NECHCI PENÍZE, CHCI NOVÝ PLOT

Možná se už stalo i vám, že vám někdo něco poničil a i když sice uhradil vypočtenou škodu, přesto jste ještě dopláceli ze svého.

Příklad? Někdo vám zbořil starý plaňkový plot v mizivé reálné hodnotě. Těch pár korun vám uhradí, jenže postavit plot nový vás přijde na mnohem víc, a navíc vás to připraví o pořádnou porci času. Vymáhat tohle mělo dosud značně nejistý výsledek.

Nyní už to bude jednoduché. Zatímco dosavadní občanský zákoník upřednostňuje peněžitou náhradu škody, ten nový už preferuje uvedení věci do původního stavu. Pokud si ale poškozený bude přát finanční vyrovnání, nikdo mu v tom bránit nebude.

2. ZHODNOCENÍ PŘI OPRAVĚ KONČÍ

Výše náhrady škody přitom bude také posuzována více ve prospěch poškozeného, než tomu bylo doposud. Když vám někdo například naboural už letité a třeba i místy zrezivělé auto, při opravě v servisu použili některé nové díly (protože stejně „prokvetlé“ prostě nebyly k mání), a pojišťovna pak odmítla část oprav zaplatit, protože jste podle ní auto vlastně příliš zhodnotili.

Případně po vás viník mohl požadovat uhrazení rozdílu v cenách starých a nových dílů. To už teď nebude možné. Zákoník totiž nakazuje nejen úhradu skutečné ceny zničené věci, ale i uhrazení všech nákladů, které musely být použity k „obnovení funkčnosti“ dané věci. A navíc – když vám někdo „zboří“ auto, které využíváte ke svému podnikání, je povinen vám uhradit nejen náklady na opravu, ale i ztrátu na zisku, která vám kvůli nepojízdnému autu vznikla.

3. NÁHRADA ZA FOTKU PRARODIČŮ

Naprostou novinkou v novém občanském zákoníku je tzv. věc zvláštní obliby. Jde o věci, které ani třeba nemají žádnou materiální hodnotu, ale pro vás jsou hodně významné – jediná fotografie vašich předků, strom zasazený v den narození prvního potomka, rodinná památka...

Jestliže vám někdo takovou věc „svévolně či škodolibě“ poškodí, může soud uložit výši náhrady nejen podle tržní hodnoty, ale i právě podle osobního významu, který pro vás ona věc měla.

4. ZRANILI JSTE ZVÍŘE, PLAŤTE LÉČBU

NOZ také upravuje případy, kdy někdo například poraní vašeho domácího mazlíka. Podle nových pravidel bude muset v takovém případě uhradit veškeré „účelně vynaložené“ náklady spojené s léčbou zvířete a s péčí o něj, a to i tehdy, když podstatně převýší samotnou cenu zvířete.

Zákoník v tomto bodě uvádí, že „náklady nesmí být vyšší, než jaké by vynaložil rozumný chovatel v postavení poškozeného“.

5. CENA ZDRAVÍ BEZ TABULEK

Od začátku roku také zmizí tabulky, podle nichž se doteď určovaly náhrady za zranění, či dokonce usmrcení. Ty jsou doposud stanoveny vyhláškou ministerstva zdravotnictví a říkají, že například za zlomenou čelist můžete dostat maximálně 2 400 Kč, za těžký otřes mozku 7 200 Kč, za ztrátu dolní končetiny 240 000 Kč (stejná částka připadá pozůstalým v případě úmrtí).

Nově žádné tabulky nebudou a soudy budou přihlížet ke všem okolnostem. Jak byl člověk starý, zda byl živitelem rodiny, jinak bude hodnotit, jestli například o nohu přijde programátor, nebo nadějný sportovec a podobně.

6. ODŠKODNĚNÍ ZA ŠPATNOU RADU

Náhrady škod se domůžete také ve chvíli, kdy dáte na radu nějakého experta, a rada bude chybná. Může přitom jít o finančního poradce, lékaře, advokáta, statika či třeba automechanika. Pokud za jejich chybnou informaci či radu zaplatíte a způsobí vám to škodu, budete oprávněni požadovat náhradu. Stejně tak i v případě, že vám lékař sdělí chybnou diagnózu (například zamění chorobopisy pacientů) a než na omyl přijde, budete prožívat psychické peklo, můžete ho žalovat za tzv. nemajetkovou újmu.

7. JAK NA ZKAŽENOU DOVOLENOU

A náhrady se můžete dokonce dočkat i při zkažené dovolené. Jestliže vás například cestovka nedopraví do smluvené destinace, dostanete zpět nejen celou zaplacenou částku, ale můžete požadovat i další náhrady za tzv. újmu za narušení dovolené.

To se týká i případů, kdy je vám dovolená zkrácena (uvíznete třeba na několik dní na letišti) nebo jste ubytovaní v nevyhovujícím hotelu. Samozřejmě jiné náhrady budou za pokažený prodloužený víkend v Krkonoších a jiné za několikatýdenní cestu kolem světa.

Cestovka bude z obliga v případě, že újma bude způsobena mimořádnými situacemi, které nemohla předpokládat (např. živelní pohroma).

8. KDY JE ŠKODA OMLUVENA

NOZ ale řeší nejen případy, kde se má za škodu zaplatit, ale i ty, u nichž naopak platit nic nebudete. Tak například – někdo vás napadne a vy mu v potyčce rozbijete drahé hodinky. Pokud výslovně nepůjde o nepřiměřenou obranu, nemá útočník na náhradu zničeného ciferníku nárok.

Stejně tak nebudete platit třeba vytopení sousedů, pokud vzniklo při tom, když jste hasili požár (pokud jste ho tedy zároveň sami nezaložili...). Navíc je zde tzv. omluvitelné vzrušení mysli, kdy jednáte ve stresu, v krajní nouzi. Například když by onen požár šlo utlouct dekou, ale vy jste zvolili otevření hydrantu, pak lze k tomuto ospravedlnění přistoupit.

Předplaťte si Vlastu

  • Váš oblíbený časopis si můžete číst ihned a bez stahování.
  • Jednoduše získáte okamžitý online přístup k aktuálním verzím nebo archivu.
  • Vybrat si můžete jednotlivá vydání nebo předplatné.
  • To vše za výhodnější cenu než ve stánku!

Vytvořte si vlastní elektronickou knihovnu a bavte se!

Číst na Publero

Další zajmavé články najdete také na www.vlasta.cz