Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Ženy vs. muži: Jak reagují v konfliktech?

Zdroj: Archiv nakladatelů, Profimedia.cz

O tom, že ženy a muži nejsou stejní, asi není pochyb. Jak se ale vyjadřují a jak jednají v konfliktních situacích? A jak se jejich jednání liší? Čtěte dál.

1. Muži

Muži jednají přímočaře

Mužská část populace má většinou tendenci vyjadřovat se k problémům bez okliky a přímočaře. Někdy to může vést k tzv. tunelovému vidění, kdy je zacílení na danou záležitost natolik intenzivní, že se ztrácí další souvislosti. Zároveň si ale jsou muži jasně vědomi svých priorit a ty následují.

 

Tip Kafe.cz

Ženy – muži

Do jaké míry jsou pravdivá klišé týkající se mužských a ženských rolí? V čem spočívají rozdíly? Jak se na nich podílí dědičné faktory a jak výchova? Jak pohlavní role ovlivňují naše jednání? Právě to se dozvíte v této knize. Ukazuje, jak se na vývoji rozdílů podílejí jak fyzické, psychické, tak i společenské faktory, a jak je pohlavně specifické jednání ovlivňováno naším očekáváním.

Cena: 230 Kč

Celý obraz, pak detaily

Muži potřebují mít systematický plán činnosti, chtějí nejdříve vidět celý rámec, a poté se zaměřují na detaily. Postupují tedy od obecného ke konkrétnímu, proto jim také více vyhovuje nejdříve slyšet objektivní fakta a teprve potom názory. Mužům vyhovuje používání výčtů – rádi totiž zamýšlené cíle a vize kvantifikují.

Muž v konfliktu

V konfliktních situacích mají muži tendenci silně reagovat na zátěž. S tím souvisí i změna chování a projevu. Muži potřebují více času, aby se ve stresové situaci zorientovali. Jejich projevy pak mohou být agresivní a odtažité, než se situaci přizpůsobí. Ostatní vnímají jejich chování jako nevrlé, uzavírají se do sebe a nekomunikují.

 

Tip Kafe.cz

Jiným hlasem

Chcete vědět více o rozdílné psychologii žen a mužů? Pak si přečtěte knihu Jiným hlasem. Autorka na základě vlastního výzkumu a praxe zdůrazňuje odlišnou psychickou strukturu, hodnoty a hlediska žen, na něž se však ve společnosti tradičně aplikují mužská měřítka a požadavky. Kniha vám pomůže lépe porozumět tomu, jak myslí a cítí ženy i muži.

Cena: 206 Kč

2. Ženy

Ženy mluví v narážkách

Ženská komunikace představuje často nepřímou mluvu s narážkami a symbolikou. Postupují hodně ze široka, chtějí-li se k něčemu vyjádřit, k jádru se dostávají až později. Pak věnují pozornost mnoha podrobnostem, které mohou, ale také nemusejí, být až tak podstatné. Nabízejí velké množství informací, často aniž by rozlišovaly, které jsou podstatné a které již méně.

 

Tip Kafe.cz

Lépe porozumět sobě i ostatním

Zajímá vás, proč jsou ženy náchylnější k pomluvám, než muži? Nejen to, ale i mnohé další se dozvíte v této knížce. Přináší zajímavé psychologické experimenty, díky kterým dokážeme lépe pochopit naše chování.

Cena: 260 Kč

Ženské mapování situace

Ženy také občas mívají problém vyznat se ve svých prioritách. Není to jen proto, že by byly zkrátka nerozhodné, ale i z toho důvodu, že častěji než muži zohledňují při rozhodování mnoho faktorů. I jejich postup v komunikaci je jiný – než začnou reagovat, nejdříve ověřují situaci a sondují. Naslouchají, snaží se navázat kontakt a jsou přizpůsobivější.

Přecitlivělé reakce? Běžné!

Ocitne-li se žena v rámci sporu nebo situace, která na ni klade vyšší nároky, také se mění její chování. Může reagovat přecitlivěle, pociťuje přetíženost a vyčerpání. Někdy se mohou objevit i vyloženě přemrštěné reakce. Aby ženy náročnější situace zvládly, potřebují se svěřit, sdělit, co se stalo další osobě, aby si ujasnily svůj vlastní postoj. Mnoho odlišností může vycházet z různosti pohlaví, celá řada dalších souvisí s individuálními rysy každé osobnosti. Není nutné je hned vnímat jako něco negativního, spíše s nimi počítejme a zkusme s odlišnostmi mužů a žen pracovat.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Dárek pro celou rodinu? Povlečení

Pokud stále nevíte, jaký dárek koupit rodičům, prarodičům, anebo svému příteli, možná vás zaujme náš tip - povlečení. Potřebuje ho totiž každý a…

Akční letáky