Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Ženy a boj o vyšší plat. Vyjde to?

Zdroj: Profimedia.cz

Většinou má vaše snaha o zvýšení platu podobu vnitřního boje - kdy už se konečně ozvat a zajít tu věc probrat se šéfem? Víte jistě, že na zvýšení máte právo, ale máte strach z jeho reakce? Věřte, že tiché čekání nemá smysl - sám od sebe vám nadřízený nepřidá, musíte se jednoduše ozvat sama.

Začít musíte vy

Prvotní impuls by měl vycházet od vás. Je tak trochu naivní domnívat se, že vám zaměstnavatel přidá sám. Pokud se neozvete, myslí si, že jste s výší svého platu spokojena, své úkoly řádně plníte a o to mu přece jde. Budete tedy muset tuto otázku nastolit vy sama. To zdaleka nejtěžší ale bude vybrat si ten správný okamžik a způsob. Měla byste vědět, kdy je vhodné svého nadřízeného požádat o zvýšení platu, aby vaše mise byla úspěšná.

Nežeňte se kupředu s klapkami na očích

Nic nemá smysl uspěchat. Nejdříve získejte informace, které vám pomohou se zorientovat. Tak například – měla byste u jiné firmy se stejným zaměřením plat vyšší? Nemusíte hned předstírat u cizí firmy zájem o podobnou pozici, stačí když se podíváte třeba do tabulek na internetu. Zde stačí zadat vaši profesi a objeví se platy v dané oblasti. Opatrně ale s nějakým monitorováním výše platu u kolegů. Konkrétní mzda zaměstnance patří mezi nejcitlivější údaje. O penězích se s kolegy v žádném případě nebavte. Informace z druhé ruky, které se k vám »nějak« dostanou, zase berte s rezervou.

Počítejte s otázkou: „Proč si myslíte, že vám má přidat?“

Připravte si argumenty, proč by vám měl šéf přidat. K přípravě na jednání o zvýšení platu tak patří vlastní zrekapitulování svých pracovních výsledků a úspěchů. Jak jste v posledním období pracovala? Co vám dobře jde? V čem jste pomohla zlepšit úroveň odváděné práce na vašem pracovišti? Neuchylujte se k argumentů ryze osobního charakteru jako jsou zdravotní či finanční potíže. Sotva můžete zvýšení platu obhajovat tím, že je váš manžel dlouhodobě nemocný, děti na studiích a vy splácíte hypotéku. Buďte profesionální.

Kdy?

Nejdůležitější věcí je správné načasování takové žádosti. Rozhodně není vhodné řešit zvýšení svého platu, když se právě vaší společnosti nedaří, v zaměstnání se řeší nějaké závažné problémy anebo se vám právě něco nepovedlo. Vyčkejte naopak na chvíli, kdy vaši práci nadřízený ocení. Nemusíte hned nedočkavě začít o svém platu, ale rozhodně se o to pokuste v daném období.

Zapomeňte na slonici v porcelánu

Již jste si domluvila osobní schůzku se zaměstnavatelem, potřebujete s ním vyřešit nějakou pracovní záležitost a při té příležitosti máte v úmyslu to vybalit. Tak teď již postupujte velmi opatrně, rozhodně se nehrňte do kanceláře rovnou s tím, že si jdete pro vyšší plat. Začněte právě onou pracovní záležitostí, od které se plynule dostanete k hodnocení vaší práce. Vhodnou otázkou, která vám pomůže rozhovor nastartovat může být například, jak je s vaší prací nadřízený spokojen, zda má nějaké připomínky. Vše je v pořádku, šéf pokyvuje, tak na tom začněte stavět.

Když to někde vázne

Váš zaměstnavatel se stále nemá k tomu, aby zhodnotil vaši práci? Začněte sama. Absolvovala jste zvýšení kvalifikace, jazykovou zkoušku nebo jsou vaše výsledky velmi dobré, proto máte určitou představu o svém hodnocení. Nezapomeňte zmínit, co jste nyní schopni nabídnout a jak vidíte svůj vývoj do budoucna. Stále je přece co zlepšovat. Váš nadřízený by měl mít z rozhovoru pocit, že se budete snažit ještě o něco více, když vás bude motivovat vyšším platem.

Když to nejde, netlačte na pilu

Rozhovor mezi vámi a nadřízeným se neubírá kýženým směrem? Pak je největší chybou trvat stále na svém a tlak stupňovat. Dejte věcem čas, který potřebují. I váš zaměstnavatel si to potřebuje nechat projít hlavou, vždyť zvýšení platu rozhodně není jeho povinnost. V žádném případě nevyhrožujte výpovědí. Může se vám stát, že vám šéf skutečně poradí, abyste ji raději podali.

Vyznělo to naprázdno

Nadřízený s vámi je sice spokojen, ale ze schůzky nevyplynulo, že by došlo k nějakému zvyšování. Nebuďte hned zklamaní, pracujte nadále stejně jako předtím. Po nějaké době můžete žádost opakovat. Pokud to ale nevypadá na změnu, můžete se poohlédnout i po jiném zaměstnavateli. Když najdete společnost, která by vás ohodnotila lépe a je to pro vás určující kritérium, proč nezměnit své pracoviště?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky