Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zdraví si utužíte také správným oblečením

Zdraví si utužíte také správným oblečením
Zdraví si utužíte také správným oblečením
Zdroj: Thinstock

Naše požadavky na kvalitu oděvů stále rostou. Chceme oblečení, které je nejen módní, ale i jemné, měkké, nemačká se a jeho kvalita i stálost barev by měly být pokud možno neomezené. A cena? Ta by měla být samozřejmě co nejnižší. Výrobci na rostoucí poptávku po rychloobrátkovém zboží reagují pružně. Řetězce chrlí kvanta oblečení z ne vždy kvalitních materiálů. Módní kolekce se obměňují několikrát za sezonu. Zákazníci jsou spokojení a většinou se o původ ani kvalitu nového módního úlovku příliš nezajímají.

Při nákupu oblečení je však nasnadě být opatrný. I když zcela pomineme etické a ekologické hledisko nákupu levných textilií s nejasným původem, měli bychom se zamyslet nad zdravotními následky, které nám nošení takovéhoto oděvu může způsobit. Obezřetné chování se vyplatí zejména u dětského textilu. Právě dětská pokožka je extrémně citlivá na škodliviny obsažené v textilu a s „alergií na textil“ jsou pediatři konfrontováni stále častěji. Dle odborníků je v evropské populaci až 20 % obyvatel, kteří mají citlivou nebo alergickou pokožku nebo se s projevem dermatitidy již setkali, a toto číslo je na vzestupu.

Pravděpodobně jste se již někdy setkali s kusem oděvu, který vám po vybalení z obalu příliš „nevoněl“. Typický zápach nového textilu mají na svědomí přídavné látky, které výrobci do tkanin přidávají z důvodu snadnějšího transportu. Například formaldehyd chrání tkaninu proti plísním a bakteriím. Stejná látka se používá také z důvodu snížení mačkavosti tkanin. Další chemikálie jsou zodpovědné za snadnější žehlení, vyšší nemačkavost nebo jásavější barvy. Můžou však být také spouštěčem tzv. kontaktní alergie, která vám nebo vašemu děťátku může na dlouho velmi znepříjemnit život.

Identifikovat takovýto spouštěč je možné jen velmi obtížně, a proto při nákupu dětského, resp. kojeneckého oděvu, doporučujeme:

Vždy zkontrolovat certifikaci výrobku a nekupovat kojenecké zboží bez jasného označení výrobce a země původu.

Pokud si nejste 100% jisti původem oděvu, mějte se na pozoru alespoň před nákupem dětského oblečení zářivých barev. Právě do těchto barviv (např. tyrkys, červená) bývají z důvodu jejich stálosti často přidávány těžké kovy.

Vyhýbat se aplikacím a jasnému potisku, který může obsahovat jedovaté ftaláty.

Nekupovat oblečení, které silně zapáchá.

Vyvarovat se nákupu oděvů s označením prát samostatně (tyto barví).

Kojenecké oblečení před prvním použitím vždy vyprat.

Nedávat miminku barvené oděvy přímo na tělo.

Jaké škodlivé chemikálie se vlastně v textilním průmyslu používají? Mezi nejzávažnější, zdraví poškozující látky, na něž se kontroly zdravotních organizací nejčastěji zaměřují, patří:

  • Ftaláty – tyto výrobci používají zejména při barevném potisku nebo lepení syntetických aplikací na oděv. Ftaláty mohou narušit činnost žláz s vnitřní sekrecí nebo přispět k narušení reprodukčních schopností.
  • Toxické kovy (nikl, bróm, chróm, měď, kadmium, rtuť) – tyto vážou barvivo na vlákno a napomáhají ke stálobarevnosti tkaniny. Tyto kovy se mohou usazovat v nadledvinkách a podílet se na vzniku rakoviny.
  • Pentachlorfenol, tetrachlorfenol: jedná se o karcinogenní látky používané při konzervaci pytlů pro transport bavlny.

Bohužel ani bavlněné výrobky nejsou vždy jednoznačnou zárukou zdravotní nezávadnosti. Právě při konvenčním pěstování bavlny jsou v široké míře používány pesticidy a z důvodu konzervace bavlny se na plantážích někdy přidávají i karcinogenní látky, které působí proti hnilobě suroviny.

Pokud si při nákupu oblečení nejste jeho zdravotní nezávadností jisti, chybu neuděláte, když sáhnete po oblečení s označením bio nebo eko. U takto certifikovaného oblečení máte záruku, že během výrobního procesu nebyly použity zdraví škodlivé chemikálie a finální výrobky byly podrobeny důkladné kontrole. Mezi nejznámější certifikáty, se kterými se na evropském trhu můžete setkat, patří např. OEKO-TEX Standard, Ecolabel, IVN nebo GOTS.

U takto označeného oblečení si můžete být jisti nejen jeho zdravotní nezávadností, ale také ekologicky šetrným způsobem jeho výroby za dodržování přísných etických a sociálních podmínek v průběhu celého výrobního procesu.

Široký sortiment kvalitního, certifikovaného, kojeneckého a dětského oblečení z biobavlny naleznete v e-shopu www.naturbabyshop.cz. Aktuálně můžete vybírat ze zimní kolekce bodýček, triček, tepláčků, šatiček a dalšího oblečení ve velikostech 50/56 až 140. Samozřejmostí jsou také bio zavinovačky nebo potřeby pro ekologickou domácnost.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky