Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zbavte se na jaře nepotřebných krámů!

Zbavte se před jarem nepotřebných krámů!
Zbavte se před jarem nepotřebných krámů!
Zdroj: Thinkstock.cz

Vyprázdnit skříň plnou oblečení, které nenosíte, nebo komoru s věcmi, které se „ještě určitě můžou hodit“, je velmi osvobozující. Dopřejte si v bytě víc volného prostoru!

Také máte v bytě černé díry? Ty temné kouty, ve kterých se skrývají staré přehozy na gauč, desítky zavařovacích sklenic nebo nefungující kuchyňské roboty? Anebo vám při otevření skříně s oblečením padají na hlavu věci, které jste na sobě neměla už rok a půl? Pryč s nimi! Přinášíme vám sedm otázek, které byste si měla položit nad každou věcí, než se rozhodnete si ji ponechat nebo vyhodit.

Mohlo by vás také zajímat: Profesionálky radí: Rychlé tipy na úklid

Opravdu to používám?

Takový strojek na výrobu domácích těstovin je hezká věc. Ale kolikrát za posledních – řekněme – pět let jste vyráběla domácí těstoviny?

Kolik těchto věcí skutečně mohu využít?

Tak například, kolik šálků na kávu skutečně používáte? Většina z nás se jen výjimečně dostane do situace, kdy by podávala kávu víc než šesti lidem naráz. Ovšem naše poličky okupují celá stáda hrnků, ke kterým jsme přišli jako slepí k houslím: hrnek s firemním logem, hrnek zděděný po předchozím nájemníkovi, hrnek s vtipným nápisem, který jsme dostali jako dárek a už ani nevíme od koho...

Funguje to?

Anebo to už dva roky skladujete a plánujete si, že to určitě necháte opravit? Pak to buď opravdu nechte opravit – HNED – nebo to vyhoďte. Pokud jste bez té věci vydržela tak dlouho, pravděpodobně ji nepotřebujete.

Umím to používat?

Odšťavňovač, zmrzlinovač a podobné kuchyňské vychytávky se mohou jevit jako skvělý dárek. Obdarovaného však od používání často odradí už mnohastránkový návod, který je nutno prostudovat. A tak přístroj leží v polici a sedá na něj prach...

Nenechávám si to jen ze zdvořilosti?

Dáreček od maminky nebo od tchyně vám může zbytečně zabírat místo v bytě celá léta jen proto, že je vám trapné ho vyhodit.

Nechávám si to na památku?

Dobrá. Ale dejte pozor, abyste neměla příliš mnoho „památek“ na jednu a tutéž událost. Tak například, svatební cestu do Paříže vám docela dobře může připomínat malá stříbrná Eiffelovka, kterou jste si odtamtud přivezla. Nemusíte skladovat i láhev od vína, které jste tam tehdy s vaším současným manželem vypili.

Je to nahraditelné?

Ano, výjimečně se může stát, že se zbavíte nějaké překážející věci a někdy v budoucnu se ukáže, že ji přece jen potřebujete. V tom případě si položte otázku: je daná věc nahraditelná?

A teď naše nejdůležitější, univerzální rada:

  • Jste-li na pochybách, vyhoďte to! Anebo to darujte na charitu, případně se pozeptejte přátel, jestli by danou věc nemohli využít. Potom se můžete starých krámů zbavovat bez výčitek svědomí.

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky