Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Závadné hračky: Jak nevybrat tu špatnou

Zdroj: profimedia.cz, budulinek.eu

Také kupujete hračku jen podle toho, jak vypadá a jak se potomkovi líbí? Děláte velkou chybu! Koupí na první pohled zcela nezávadné hračky můžete dítěti ublížit. Německý deník Bild přinesl tipy, jak vybrat správnou hračku.

Spousta levnějších hraček (například panenky, nafukovací hračky) může kupříkladu obsahovat změkčovadla, která mohou narušit soustavu hormonů dítěte. Nekupujte tedy příliš levné hračky a před kvantitou dejte přednost kvalitě.

Desatero pro výběr hračky

  1. Na obalu musí být vždy uveden výrobce a země původu. Na mnoha výrobcích stojí jen »Vyrobeno pro…« Nikdy nekupujte výrobek, na kterém není uvedeno, kdo jej vyrobil.
  2. Nezávadnost hračky zjistíme podle certifikací. Zpravidla o ní svědčí značka CE (jde o značku, která garantuje, že výrobek splňuje směrnice Evropské unie). Certifikační značku bezpečné hračky mohou obdržet například panenky, hry, stavebnice či hračky pro nejmenší. Vedle této značky by měl být také uveden název zkušební instituce.
  3. Nechejte si hračku od prodejce vybalit. Přičichněte k ní. Pokud z ní cítíte výrazný chemický zápach, nekupujte ji.
  4. U plyšáků kupujte po hmatu. Hračku promněte mezi prsty, pokud ucítíte příliš mnoho malých částí, ruce pryč! Malé dítě hračku kouše, mohlo by malé části uvnitř vdechnout.
  5. Pokud je na hračce uvedeno: „Nevhodné pro dětí do tří let,“ berte to vážně!
  6. Otestujte, zda se z hračky neuvolňují malé částečky.
  7. Hračku důkladně prohmatejte. Zjistěte, zda neobsahuje například ostré šroubky, o které by se dítě mohlo poranit.
  8. Zkontrolujte, zda se nedá lehce otevřít prostor pro baterky. Baterky do dětských ručiček nepatří!
  9. Pokud kupujete hračku, která má vydávat nějaké zvuky, dbejte na to, ať není příliš hlučná.
  10. Kontrolujte každou změnu na hračce.

Hračky

Kafe.cz zjistilo:

Česká obchodní inspekce loni provedla 4 276 kontrol v prodejnách hraček a inspektoři vydali zákaz prodeje na 91501 kusů hraček, které představovaly riziko chemického ohrožení zdraví. Obsahovaly totiž nebezpečné chemické látky nebo zvýšené množství olova a chrómu, nebo vykazovaly riziko možnosti zranění dětí kvůli špatným mechanickým nebo fyzikálním vlastnostem.

Tipy Kafe.cz: Co patří mezi závadné hračky?

 Plyšoví pejsci a medvídek s přísavkou

Plyšoví pejsci a medvídek s přísavkou

Země původu: Čína

Proč jsou nebezpeční: Může dojít k poškození zdraví, neboť hrozí nebezpečí spolknutí či vdechnutí malých částí. Navíc má výrobek ostré hroty. S ohledem na konstrukci závěsu může dojít nejen k udušení dítěte vlivem spolknutí těchto malých částí.

 Plyšové hračky na baterie

Plyšové hračky na baterie

Země původu: Čína

Proč jsou nebezpečné: Celá série čínských hraček na baterky (např. pes, tygr, kůň, medvěd, opice, pták žába a chobotnice) představuje pro děti nebezpečné výrobky. Při rozepnutí zipu na břiše hraček je volně přístupný měkký výplňový materiál, který je možné ukousnout, nebo utrhnout na malé kousky. Hrozí tak nebezpečí vdechnutí nebo spolknutí těchto malých částí.

 Chrastítko

Chrastítko

Země původu: Čína

Proč je nebezpečné: Chrastítko je vyrobeno nevhodným způsobem – vyčnívají ostré hroty u plastových kuliček. U spojovacího kruhu vystupuje ostrá hrana, která ho přesahuje. Vzhledem k tomu, že výrobek je určen pro nejmladší skupinu dětí, lze s ohledem na jejich chování předpokládat, že budou u výrobku vkládat do otvorů prsty, což může způsobit jejich poranění.

 Autíčko na ovládání

Autíčko na ovládání

Země původu: Čína

Proč je nebezpečné: Při testech bylo zjištěno, že materiál plošného spoje nevyhovuje požadavku pro elektronické obvody, oteplení a abnormální činnost. Doba hoření desky přesáhla povolenou dobu 15 sekund. Tento závažný nedostatek může mít za následek vzplanutí výrobku a následného popálení osoby, která s výrobkem manipuluje.

Zdroj: www.budulinek.eu

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Horoskop na 22. - 28. 6.

Jak se vám bude dařit v lásce? A co zdraví? Budou se vás držet peníze? A co váš sexuální život, bude uspokojivý? Co na to říkají hvězdy?

Akční letáky