Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zásady správného praní oblečení. Znáte je?

Zásady správného praní oblečení. Znáte je?
Zásady správného praní oblečení. Znáte je?
Zdroj: Thinstock

Správné praní může být tak trochu věda. Aby se vám nezabarvilo či nezničilo oblečení, je dobré dodržovat pár zásad, jak správně prát.

Praní přece není žádná věda! Vše dáte do pračky, zapnete ji a je hotovo. Alespoň tak to vidí většina lidí. Jenže umět správně prát není tak úplně jednoduché. Zvlášť pokud nechcete, aby se vám prádlo zabarvilo a z bílého sexy trika jste měla narůžovělý flekatý hadřík.

Věděli jste, že:

  • 78 % lidí rádo s prášky experimentuje
  • 78 % žen s oblibou zkouší nové prací prášky a gely
  • 23 % žen má vybranou jednu značku pracího prášku či gelu a nedá na něj dopustit
  • 5 % žen je přesvědčeno, že je jedno, v jakém prášku či gelu perou

Mohlo by vás také zajímat: Vyznejte se v pracích symbolech nebo Jak si poradit při praní nejrůznějších materiálů

1. Prádlo správně třiďte

I když dnes existuje spousta pracích prášků na barevné prádlo, vyplatí se je co nejvíce třídit. Pokud se vám podaří dát zvlášť hromádku černého, červeného a světlého, bude to ideální. Prádlo třiďte nejen podle barev, ale i podle toho, na jaké teploty se smí prát. Nemůžete dát dohromady svůj oblíbený sexy topík, který lze prát na třicet, s dalšími věcmi, které perete na šedesát, jen proto, že mají stejnou barvu. Či lépe řečeno – můžete, ale jak to s tílkem dopadne, je ve hvězdách.

2. Prací prášek používejte dle druhu prádla

Na pracích prášcích se nevyplatí šetřit. Zvlášť, pokud si chcete zachovat stále ostré a zářivé barvy, anebo naopak oslnivou bělost u trička. Proto volte vždy takové, které jsou určeny na konkrétní barvy anebo druh prádla. Na černé, bílé a barevné je lepší mít samostatný prášek nebo gel. Pořídit se vyplatí i speciální gel na vlnu a jemné prádlo.

3. Dávkujte prášek správně

Každý prášek nebo gel může mít odlišné dávkování. Proto si vždy přečtěte informace na obalu a dávkujte jej s ohledem na množství prádla, tvrdost vody i zašpinění. Pokud to totiž s množstvím přeženete, nemusí se z prádla dostatečně vyprat. Na oblečení se mohou vytvořit mapy a prášek, co v látce zůstal, může dráždit vaši kůži.

4. Vybírejte správný program

Každá automatická pračka má řadu programů podle teploty i materiálu oblečení. Vždy je volte s ohledem na náplň pračky. Pokud krajkové spodní prádlo vyperete na šedesátku a bavlnu, asi už si jej neoblečete. Pračky mívají speciální programy na ruční praní, vlnu, rifle a mnohé další. Vždy vybírejte ten, který je nejbližší tomu, co uvnitř pračky máte. U běžného praní není třeba volit předpírání – ušetříte tak vodu i energii.

5. Plňte pračku správně

I když máte pračku se »šestým smyslem«, která si sama dávkuje vodu podle množství prádla, zapnout ji s jedním tričkem se vám nevyplatí. Proto raději perte tehdy, kdy je pračka naplněná. Ale pozor, abyste to nepřehnala. Pokud ji totiž přeplníte natolik, že ji sotva zavřete, prádlo se špatně vypere, zmačká, nemusí se dostatečně vyždímat, a tak se může stát, že oblečení budete muset prát znovu – rozdělené nadvakrát.

6. Pozor na barvy

Barevné prádlo můžete prát spolu, ale pozor, aby se vám barvičky nezapustily do sebe. Pokud perete barevnou věc poprvé, dejte ji raději dohromady s podobnými barvami, anebo v umyvadle vyzkoušejte, zda je o stálobarevný kousek, anebo pouští až moc. Vždy perte v gelu či prášku na barevné prádlo a máte-li pochybnosti, zda se barvičky nezapustí, můžete v drogerii zakoupit speciální papírky, které brání zapuštění barev. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


5 x ledové osvěžení s kávou

5x ledové osvěžení s kávou

Během prázdninových veder nás příliš neláká popíjení klasické horké kávy. Přinášíme vám proto pět receptů, ve kterých „kafe“ hraje zcela novou a…

Akční letáky